10:24 15 вересня 2016 р.
Головна локація форуму незмінна – Палац мистецтв. Але, окрім цього, організатори задіяли ще 60 локацій по місту.
У четвер у Львові стартував 23-й Міжнародний книжковий «Форум видавців», організатори якого очікують, що цьогоріч він збере близько 50 тисяч відвідувачів.
Одним із вагомих майданчиків для дискусій цього року буде панель про Крим та кримськотатарську літературу. А фокусна тема цьогорічного «Форуму видавців у Львові» – межі кордонів. Організатори зазначають, що на вибір теми вплинула як війна в Україні, так і геополітична ситуація у світі загалом.
Програмний директор Львівського міжнародного літературного фестивалю Софія Челяк розповіла в коментарі для «Радіо Свобода», що тему варто розглядати більш глобально. Вона також пояснила: «Також війна і в Україні, але у світі зараз неймовірно велика кількість різних проблематик кордонів. Однозначно є багато подій, презентацій на тему українсько-російської війни, але з іншого боку, ми хотіли глобалізувати цей процес, показати його з ширшої точки зору».
Почесним гостем є один із засновників Литовської Гельсінської групи, професор слов’янських мов і літератур в Єльському університеті Томас Венцлова. Серед найочікуваніших гостей організатори називають номінанта на Нобелівську премію з літератури Іллю Камінського, польських письменників Зємовіта Щерека та Вітольда Шабловського, австрійку Сюзанну Шоль, письменницю та перекладачку з Німеччини Естер Кінскі, Фредеріка Бегбедера.
Президент «Форуму видавців» Олександра Коваль анонсувала, що цього року на форум також завітає і принц Уганди у вигнанні Аль Аґамі. Вона також наголосила: «Форум видавців є унікальною подією через те, що у нас щоразу представлені нові книжки і нові письменники. Цього року, окрім українських письменників, у нас є ще є автори з 28 країн світу. В тому числі з Уганди, Південно-Африканська республіка. Що здивувало мене у цьому році – це те, як вибухово розвивається українське книговидання. Представлений асортимент книжок зовсім інший, ніж той, який був у нас у попередні роки».
Більшість форматів форуму вже кілька років залишаються незмінними. Серед них – 23-й Львівський книжковий ярмарок, «Ніч поезії та музики non-stop», Львівський міжнародний літературний фестиваль. Починаючи з 1995 року, однією із найочікуваніших подій форуму є вручення премії «Найкраща книга року». Про те, хто став переможцем 2016 року стане відомо вже у четвер. Церемонія нагородження відбудеться увечері у Львівському національному академічному театрі опери та балету імені Соломії Крушельницької.
Цього року у рамках «Форуму видавців» вперше проходить фестиваль «Місто Лема». Названий він на честь польського письменника-фантаста Станіслава Лема, який народився у Львові. Під час Другої світової війни разом із родиною Лем переїхав до Польщі. У програмі фестивалю – літературні заходи, показ фільму про письменника, реальні та віртуальні екскурсії пам’ятними місцями Лема у Львові.
Також львів’яни та гості зможуть відвідати тематичні форуми. Нововведенням цього року стане форум «Крим». Його координатор Алім Алієв розповів, що у 2015-му цілісної тематичної панелі, присвяченої півострову, не було.
Він також зазначив: «Майданчик «Крим» на форумі, дійсно, представлений вперше, хоча раніше ми робили окремі події в рамках «Форуму видавців». Для нас це в першу чергу – змога порефлексувати на тему кримськотатарської літератури, в якому стані вона зараз перебуває, які виклики стоять перед нею і які є можливості. На континентальній Україні це вперше, напевно, за весь час буде така дискусія».
На майданчику «Крим» представлять близько 10 панельних дискусій, презентацій, кінопоказів, поетичних вечорів. Також мають бути письменники, поети, видавці та історики з Криму.
Головна локація форуму незмінна – Палац мистецтв. Але, окрім цього, організатори задіяли ще 60 локацій по місту. Ціна за квиток цього разу така ж, як і торік – 20 гривень на один день та 50 гривень на чотири дні форуму. Форум триватиме до 18 вересня.
Про це повідомили сьогодні, 15 вересня, на сайті «Радіо Свобода».