У Львові представлять о 16.00 реліквії Княжого храму

10:20 12 лютого 2016 р.

Княжа церква святого Миколая у Львові
Фото: risu.org.ua

Виставка в Музеї історії релігії триватиме до 12 березня.

«У Львові представлять найдавнішу хоругву та унікальні пам’ятки сакральної скульптури Княжого храму святого Миколая», – повідомили «Щоденному Львову» в прес-службі міської ради, де також розповіли подробиці:

«12 лютого о 16.00 у виставковій залі Музею історії релігії на площі Музейній, 1) відбудеться відкриття виставки «Скарби княжої церкви святого Миколая у Львові». Триватиме експозиція до 12 березня.

Ідея експозиції унікальних пам’яток сакральної скульптури та іконографії реалізована в рамках мистецького проекту народного художника України Мирослава Отковича «Нація, історія, культура» за спільною ініціативою духовенства, церковної громади та науковців, що досліджують історію найдавнішого православного храму Львова. На виставці представлять пам’ятки церковного значення, богослужбової літератури, нотних записів Княжого храму святого Миколая.

Вперше за кількасот років відвідувачі музею зможуть побачити відреставровані скульптури ангелів з рококового вівтаря чи іконостасу другої половини XVIII століття, що не зберігся до нашого часу. А унікальні зображення ікон з найдавнішої у місті хоругви 1760-х років. дозволяють відтворити цікаві етапи мистецької історії церкви у ранньомодерний період, повідомляє «Духовна велич Львова». Дослідник історії храму, директор Наукової бібліотеки Львівського національного університету імені Івана Франка Василь Кметь розповів: 

«Ідея виставки, ініційованої спільно з «Мистецьким фондом імені короля Данила», зумовлена новим етапом досліджень історії православної громади та сакрального простору давнього княжого храму. Адже особливий статус церкви святого Миколая у Львові сягає витоками княжої доби та безпосередньо пов’язаний із вшануванням великого святителя Христової Церкви як патрона української князівської династії.

Так, князь Аскольд під час хрещення був наречений іменем Миколай. Хрестителем князя Володимира Ярославича був константинопольський патріарх Ніколаос Хризоверг, і його молитовним іменем поруч із хрещеним – Василій, було саме Миколай. Це підтверджує і програма фрескових розписів Софійського собору у Києві, де святі Миколай та Василій супроводжують місце князя в храмі, а також очолюють хід Отців та Учителів Церкви в оздобі вівтаря.

Поєднання постатей святих отців – благодійника Миколая та літургіста Василія – є характерним для української іконографії й наступних століть. Тому не випадково княжі резиденції в українських уділах отримували благословення святого Миколая. На відміну від, наприклад, Московії, у церковній традиції якої св. Миколай був «зміщений» до вшанування простолюду й уступав державним культам св. Георгія Побідоносця чи Богородичним, у Києво-галицькій православній традиції вшанування святого Миколая завжди залишалося «елітним». 

Згадані дерев’яні фігури ангелів XVIII ст. нещодавно знайдені у храмі на дзвіниці. Ці унікальні зразки дерев’яної сакральної скульптури порівнюють з найкращими мистецькими зразками цього періоду, що оздоблювала український храм.

Загалом, відомо не так багато українських церков, де збереглася б барокова та рококова скульптура – період захоплення та запозичень з латинських обрядових практик був досить коротким і тривав лише кілька десятиліть. А, враховуючи, що з іконостасу XVII століття збереглася лише ікона Богородиці Одигітрії, яку зусиллями священиків та парафіяльної громади 2013 року було відреставровано, знайдені скульптури набувають особливого значення.

Тим паче, що й наступний іконостас, створений у 1770-х років з ініціативи настоятеля храму Григорія Дунікевича, був знищений пожежею 1783 року, а 6 додаткових вівтарів, встановлених за західним зразком, згодом демонтовані. Сьогодні ж добре заховані на дзвіниці церкви та виявлені нещодавно пам’ятки, які могли належати вівтарю або іконостасу другої половини XVIII століття, завдяки праці співробітників Львівської філії Національного науково-дослідного реставраційного центру України, яку очолює Мирослав Откович, в оновленому вигляді постануть перед відвідувачами виставки».

Окремої уваги заслуговує й іконопис найдавнішої відомої на сьогодні хоругви з міського храму – 1760 року, віднайденої у сховках ХІХ – початку ХХ століть, який також представлять на експозиції. На одному боці хоругви – образ святителя Миколая.

Це унікальне зображення, найімовірніше – копія давньої намісної ікони, оригінал якої не зберігся до нашого часу. Архаїчна іконографія та специфіка кольористики дозволяють висловити припущення про повернення до храму лику, перед яким схиляли у молитвах голови львів’яни багато сотень років тому.

Після завершення експозиції усі відновлені пам’ятки будуть повернуті в інтер’єр храму, для якого були створені. Цією акцією громада церкви, за підтримки Львівської міської ради, започатковує ремонтно-реставраційний проект, що дозволить зберегти та гідно передати нащадкам історичну пам’ять до скарбниці майбутнього».

dailylviv.com

Вифлеємський вогонь миру на шляху до Львова. Де передаватимуть

Бюджет Львова на 2025 рік буде майже пів мільярда менший аніж цьогорічний

Від сьогодні заплатити за проїзд у Львові можна через мобільний додаток е-квитка. Відеоінструкція

Для очищення автошляхів Львівщини залучили таку саму кількість техніки як і у Львові

Завтра на Львівщині буде від – 5° морозу до 3° тепла

Шість гуртожитків і один навчальний корпус Львівської політехніки не залежать від графіків вимкнення світла

У Львові лише 9% пасажирів розраховуються готівкою у громадському транспорті

Роботу снігоприбиральної техніки у Львові можна відстежувати онлайн

4 роки за ґратами проведе мешканець Нового Роздолу за ухилення від мобілізації

Майже усі школи Львова облаштовані тенісними столами

Програма різдвяних подій у Львівській громаді

У поваленні Асада не останню роль зіграла Україна

Укренерго фіксує високий рівень споживання електроенергії

Генштаб підтвердив ураження російської нафтобази на Брянщині

У Самборі у ДТП травмований водій легковика

У Львові затримали чоловіка за братовбивство

Дубляни залишилися без води. Працюють два водовози

ЛМР для очищення міста від снігу залучила 80% одиниць від наявної спецтехніки

Поліція проводить обшуки в Укрзалізниці

Ростислав Буряк, Володимир Воробець, Олег Пашковський, Володимир Тетерко. Львівщина прощається з Героями

В Україні зростають ціни на газ

Львівщина буде до кінця доби зі світлом. Графік обмежень 11 грудня скасовано

Львівобленерго посунуло графік вимкнення електроенергії 11 грудня на одну годину

72 453 одиниці зброї є на руках у мешканців Львівщини. Якої найбільше (відео)

Понад 5 тисяч українців придбали нові авто у листопаді

Потягом з Києва до Ужгорода через Кам'янець-Подільський і Львів

На війні з перших місяців, нагороджений «Сталевим хрестом». Львів прощається з Володимиром Воробцем

Графік відключення електроенергії у Львівській області 11 грудня

Укренерго повідомило алгоритм графіку відключень електроенергії 11 грудня

Сніг, ожеледиця. Синоптики попередили про погіршення погоди на Львівщині

Загиблі, поранені, люди під завалами. Російські терористи вдарили по Запоріжжю

Приватбанк, Mono, Ощадбанк, ОТП, Правекс, ПУМБ, Райффайзен, Таскомбанк обмежили карткові перекази

Медицина майбутнього. У Львові створюють ще одну локацію сучасного хабу MonoDoctor

Мирні переговори щодо України можливі цієї зими - Туск

Австралія, третя після США і Великобританїї, випробування крилату ракету «Томагавк»

На Миколаївське АТП склали сім постанов про порушення

На Львівщині троє чоловіків в присутності дітей закололи вилами бобра

Суд скасував рішення ЛМР про 60 безоплатних поїздок в місяць для пенсіонерів та людей з інвалідністю

Воїна зі Стрийщини нагородили відзнакою Головнокомандувача ЗСУ «Золотий хрест»

В окупованому Єнакієвому оголосили евакуацію через вибухи