Три львівських ЗМІ поставили «антиджинсовий» рекорд перед виборами, – експерт

14:57 13 жовтня 2015 р.

ЛОГО «Львівський прес-клуб» у рамках проекту «У-Медіа» міжнародної громадської організації «Інтерньюз Нетворк» з 21 до 29 вересня 2015 року моніторила чотири друковані видання у Львівській області – «Високий замок», «Експрес», «Львівська пошта», «Ратуша» і чотири інформаційні агенції – «ZIK», «Zaxid.net», «Вголос» і «Галінфо».

Для моніторингу була використана методологія «Інтерньюз Нетворк», яка розроблена разом з ІМІ і «Телекритикою». 

У вересні експерти оцінили 70 матеріалів у чотирьох друкованих ЗМІ і 84 – у чотирьох інформаційних агенціях (електронні ЗМІ). Експерти брали для аналізу тільки суспільно важливі матеріали, які продукують самі агенції, і відкидали такі, що марковані як «реклама» і «на правах реклами», інтерв’ю, короткі інформаційні повідомлення, замальовки, світські новини, фотофакти, спортивні матеріали, прогнози, передбачення. Не брали для аналізу також повідомлення прес-служб.

За місяць до місцевих виборів львівські друковані видання не продемонстрували часто типових ознак наближення виборчих перегонів. Відсоток «джинси» в газетах не перевищив червневого показника (13,33%), і продемонстрував зменшення - 11,43%. В електронних ЗМІ матеріалів з ознаками замовності стало майже на шість відсотків більше порівняно з червнем – показник зріс з 17,86% до 23, 81%. Але така незначна динаміка також не притаманна для передвиборчого періоду. Для порівняння, напередодні парламентських виборів 2014 року у львівських ЗМІ джинса становила: 20,83% (друковані) та 42,17%(електронні). Хоча пропорція матеріалів з ознаками замовності між друкованими та електронними ЗМІ збереглася: в електронних їх традиційно більше, ніж у друкованих.

Є кілька пояснень для такої тенденції напередодні місцевих виборів. Кандидати відкладають розміщення «джинси» безпосередньо на останні, передвиборчі, тижні; розміщують матеріали у виданнях, які не потрапляють до моніторингу; використовують інші інтерактивні, дешевші, ніж промоція в ЗМІ, способи впливу на електорат; активно використовують «чорний піар» проти конкурентів, який нібито логічно лягає в матрицю «критичних» матеріалів.

Хоча «джинса» зафіксована у всіх чотирьох друкованих виданнях. Найбільше замовних матеріалів у газеті «Ратуша» - 22,22%. За нею йде «Високий  замок» (11,11%). На третій позиції - «Львівська пошта» (6,25%) і завершує цей рейтинг «Експрес» (5,56%).

В електронних ЗМІ найменше матеріалів з ознаками замовності  – лише 4,76% -в інформагенції «ZIK». Це – несподіваний результат, порівняно з останніми парламентськими виборами, коли рівень замовності тут сягав майже половини від аналізованих матеріалів. Експерти пояснюють це відходом від керівництва медіа Дмитра Добродомова, який брав участь у виборах до Верховної Ради і використовував ресурс для власної промоції і партійних та ситуативних партнерів.

Найбільший відсоток «джинси» - в інформаційних агенціях «Галінфо» (47,62%) і «Вголосі» ( 23,81%). Zaxid,net має проміжний результат 19,05%.

І в друкованих, і в електронних ЗМІ переважає політична «джинса».
Символічним є відсоток (1,43%) неналежно маркованих матеріалів в друкованих ЗМІ. В інформагенціях цей показник залишився без змін, порівняно з попередніми моніторинговими місяцями, - 0%.

У вересні дотримання журналістських стандартів залишилося майже на червневому рівні (3,59 - друковані та 3,79 – електронні ЗМІ) і вперше  став однаковим за всі роки моніторингу, як в друкованих, так і в електронних ЗМІ - 3,43 бала. Зазвичай, в електронних ЗМІ цей показник був вищим.

Для порівняння, коли відбувалися останні парламентські вибори, рівень дотримання журналістських стандартів становив 3,13 бала. Повторюється звична тенденція: що ближче вибори, то нижчі журналістські стандарти.

Друковані видання у вересні спрацювали майже з однаковим показником. «Львівська пошта» і «Експрес» - по 3,56 бала, «Високий замок» - 3,47 бала, «Ратуша» - 3,12 бала.
Нагадаємо, що моніторинг дотримання журналістських стандартів відбувається за шістьма критеріями – баланс думок/точок зору, оперативність, достовірність, відокремлення фактів від коментарів, точність, повнота поданих фактів.

Найліпше друковані ЗМІ дотримували два стандарти «достовірність або посилання на джерела інформації» - 0,94 бала і точність – 0,85 бала.
Найгірше було з дотриманням  «оперативності» – 0,27, «балансу думок» - 0,30 бала. «Повнота фактів» - 0,49 та « відокремлення фактів від коментарів» – 0,58 бала традиційно посіли «золоту середину».

В електронних ЗМІ лише один стандарт «взяв» максимальний 1 бал із 1 можливого - «достовірність або посилання на джерела інформації».  Усі решта показали нижчий, ніж зазвичай, результат: «точність» - 0,77 бала (червень - 0,8), «відокремлення фактів від коментарів» - 0,65 (червень - 0,73), «оперативність» - 0,63 (червень - 0,71), «повнота поданих фактів» – 0,36 (червень - 0,37).  І антирекордний «баланс думок» - 0,06 бала (червень - 0,17 бала).

Показники дотримання стандартів у чотирьох електронних ЗМІ такі: «ZIK» - 3,67, «Zaxid.net» і «Вголос» - по 3,43, «Гал-інфо» - 3,19 бала.

- Газети «Експрес», «Львівська пошта» та інтернет-видання ZIK показали у вересні майже ідеальний (максимальний) результат з відмови від матеріалів із ознаками замовності, - констатує експерт з моніторингу Роман Шостак. - Причому лише «Львівська пошта» «послизнулася» на виборній тематиці, а «Експрес» і ZIK цілком оминули позарекламні спокуси прихованої виборної агітації. Для такого активного передвиборного періоду показники цих двох медіа у номінації політичної «джинси» можна вважати зразковими. Аналогічним арифметичним досягненням є фіксування неналежно маркованого матеріалу лише у виданні «Високий замок». Решта сім львівських ЗМІ, що вибрані для моніторингу, у першій декаді вересня уникли цього «дизайнерського гріха».

У вересні львівські експерти моніторили також ЗМІ Чернівецької області. Загалом було оцінено 81 публікацію у чотирьох друкованих виданнях – «Молодий буковинець», «Погляд», «Час», «Буковина» - і 88 інформаційних матеріалів у чотирьох електронних ЗМІ – «Букінфо», «BukNews», «Чернівецький промінь» і «Chernivtsi Times».

-Журналістські стандарти авторами оцінюваних публікацій у чернівецьких друкованих ЗМІ та онлайн-ресурсах більшою мірою збережені. Журналісти, зазвичай, не були голослівними, використовуючи у своїх матеріалах думки компетентних з того чи іншого питання коментаторів (однак не завжди залучали обидві сторони). Інформація у публікаціях була подана з достатньою кількістю фактів та аргументів, проте не завжди оперативно й нерідко з відвертими оціночними судженнями.  Щодо замовних матеріалів, то показник політичної «джинси» значно перевершив кількість комерційної - у 14 разів. Це, переважно, «паркетні» матеріали від кандидатів у депутати, що є представниками відомих політичних партій. Не бракувало й публікацій, у яких діяльність того чи іншого претендента на місце в обласній чи міській радах Чернівців була подана лише з негативними, іронічними, подекуди, образливими характеристиками,- зазначив експерт, професор ЛНУ імені І.Франка Борис Потятиник.

Просимо взяти до уваги!
Результати моніторингу друкованих засобів масової інформації є оцінними судженнями відповідно до статті 47-1 Закону України «Про інформацію» і не мають офіційного характеру.
Наявність ознак порушення журналістських стандартів або ознак прихованої реклами в матеріалі не може бути трактована як доказ отримання редакцією або журналістом майнової чи іншої винагороди за вчинення такого порушення.

dailylviv.com

У Дніпрі затримали підозрюваного у вчиненні теракту

Північнокорейські солдати зазнали перших втрат і помилково розстріляли кадирівців

Графік відключень електроенергії 15 грудня на Львівщині

На вулиці Підвальній у Львові чоловік потрапив під трамвай

15 грудня електроенергію вимикатимуть з 8 до 22 години

У Дублянах - ДТП, збиті світлофор та електроопора

29 львів’ян, які захищали Україну, посмертно нагородили «Почесним знаком Святого Юрія» (фото)

Вибух у центральному районі Дніпра. Один загиблий, є поранені

Трамп хоче, щоб європейські війська контролювали припинення вогню в Україні

Маршалок Сейму Республіки Польща підтвердила міському голові Львова мету боротьби України

В Україні вже складають чеські штурмові гвинтівки BREN-2

Ярий, командир сотні Білі демони, ушанований званням Героя України

Графік вимкнення електроенергії на Львівщині 14 грудня оновлено

У центрі Львова зруйнувалася стіна будинку, розпочали протиаварійні роботи

У Львові розпочинається чемпіонат України з шахів серед чоловіків та жінок. Буде 10 гросмейстерів

З початку війни в Україні Росія здійснила близько 150 атак на території країн НАТО. Альянс закликав до змін

Наїхав на пішохода у передмісті Львівського району і залишив його помирати. Поліція розшукує водія і очевидців

Закінчена повітряна тривога на Львівщині, яку оголошували через загрозу аеробалістичного удару

Повітряна тривога. Злетів МіГ-31К з аеробалістичною ракетою

Лише два ударні безпілотники зі 132-х повернулись на росію

Україна втратила через російські обстріли за рік понад 10 ГВт генерації

Як мобільна вогнева група збила ракету на заході України (відео)

На Україну 13 грудня налетіли з росії вісім типів ракет

У Львівавтодорі пояснили різницю між пластиковою карткою ЛеоКарт та застосунком LeoСard

Графік відключення електроенергії на Львівщині 14 грудня

Останні військові почесті уродженцю Херсона Максиму Ібрагімову віддадуть у Львові

Виїхав через пункт пропуску «Шегині». Ексзаступника міського голови Львова розшукують за кордоном

Вимикатимуть світло уже з ночі 14 грудня

Вісім учнів львівської школи № 72 загинули на фронті. Їх і ще 13 воїнів увіковічать на меморіальних таблицях

Діти, з яких знущалися в інтернаті на Львівщині, знайшли родини

Росія може вдарити по Україні «Орєшніком» в суботу-неділю

Щомісяця з території військової частини на Львівщині вивозили щонайменше 20 тонн пального

Оновлено графік вимкнень електроенергії на Львівщині 13 грудня

Ракетна атака по Львову. Двом львів’янам дадуть гроші на нові квартири

130 рятувальників гасили пожежі на місцях ракетних ударів на Львівщині

Завтра на Львівщині буде уночі до 11° морозу, вдень до 2° тепла

До 20 січня може бути ще кілька масованих атак рф - експерт

У Львові бігатимуть звіздарі

В Україні завтра вдарить мороз до -14°

Шість об’єктів енергетики були атаковані на Львівщині