Львів'янин Андрій Майовець провів майстер-клас старовинного українського іконопису в Празі (відео)

16:40 2 січня 2015 р.


Фото: зі сторінки Андрія Майовця в інтернет-мережі «Facebook»

У Празі відбувся майстер-клас зі старовинного українського іконопису, який провів іконописець зі Львова Андрій Майовець.

У Празі відбувся майстер-клас зі старовинного українського іконопису, який провів Андрій Майовець, іконописець зі Львова, випускник Української академії друкарства та іконописної школи «Радруж» при Українському католицькому університеті. Він заявив, що вкладає в свою працю любов, додавши, що також іконопис вимагає і колосального терпіння. Художник проводить благодійні майстер-класи для дітей-сиріт Львова, а також має плани подібних класів для дітей, батьки яких загинули під час АТО.

Технології українського іконопису вже понад 500 років і прийшов він із Візантії. Після прийняття християнства Київською Руссю із Константинополя до Києва навіть переїхали майстри розпису фресок та іконописці. Але в чому полягає традиція саме українського іконопису?

«Це спирається на традицію самобутнього рисунку і кольорові партії. Кольори на українських іконах відкриті. Не можна сказати, що це є стиль народного примітиву, бо українські іконописці були фаховими малярами. Колір української ікони – виразний і непритемнений. Саме яскравість є ознакою української ікони», – сказав Майовець в інтерв’ю «Радіо Свобода» в одній з художніх майстерень в центрі Праги поблизу Національного театру.

Давній метод

Ікона традиційно в Україні пишеться на липовій дошці, або – рідше – на дошці з вільхи чи ялини. У Греції і колись у Візантії ікони писались на кипарисах. Специфіка липи і кипариса у тому, що якщо дошку опустити у воду, вона тоді стає твердою як камінь.

Також при написанні ікон використовують лише натуральні матеріали – жодної синтетики! Дошку спочатку намащують спеціальною клейною сумішшю, основу якої складає розчинена кроляча шкірка.

В середземноморських країнах роль кролячої шкірки виконували кістки риб. До клею додають крейду і варять, але не доводять до кипіння. Потім дошки шість разів вкривають цією сумішшю і це називається ґрунтуванням.

Фарба створюється на основі яєчного жовтка. Додають трохи оцту, бо він вбиває живі мікроби жовтка. Малюють ікони або олією, або темпорою – остання вважається більш «витонченим» методом.

Першими малюють німби святих. Кольори на іконах теж символізують щось: червоний – божественність; синій – благодать; зелений – природу, ніжність надію; жовтий – це тло ікони.

«Чим українська середньовічна українська ікона відрізняється від російської, сербської чи грузинської? Яскравими насиченими кольорами! Також ґрунтування світлими кольорами створює ефект підсвічення, як внутрішня лампа, особливо, коли ікону полакують», – пояснює Майовець.

Також є і свої іконописні позначення: лице, руки, ноги – це «санкір», земля – «позем» тощо. «Траву на іконах іконописці називають «травкою», але не тією, по яку ви подумали», – каже, сміючись, художник учасникам празького майстер-класу, які перед тим посміхнулися.

На останньому етапі – він, до речі, відсутній в російському стародавньому іконописі – наносяться так звані «оживки» – завершальні тонкі рисочки на обличчях святих. «Оживки» є в українських, сербських, грецьких іконах, а в російській традиції вони втрачені, тому російські ікони трохи темнуваті», – каже Майовець.

Середньовічні іконописці молилися і постилися перед написанням ікон. «Та й зараз на ситий живіт робота гірше йде. Також агресивна людина або холерик не напише ікони, бо треба мати колосальне терпіння», – пояснює Майовець.

«Ікона вважається завершеною коли робиться підпис того, хто зображений – це як при хрещенні дається ім’я дитині», – пояснює художник.

Ікона в сучасному світі

Ікона в православних країнах втратила суто сакральний зміст десь на межі 19 і 20 століть, коли на неї окрім духовного погляду почали також дивитися і як на витвір мистецтва. «Українська ікона 21-го століття наслідує давніх майстрів у створенні ікон. 21-ше століття вносить нові елементи, але ми намагаємося все ж не забувати традиції. З минулого не все ще відоме в іконописі. Хоча часом з’являються навіть якісь авангардні моменти, але буває й так, що нове – це добре забуте старе», – каже художник.

Під час майстер-класу обговорили також і теми, пов’язані з іконами. Наприклад, чи можна ікони продавати чи лише дарувати?

«Коли ікону даруєш, то це щось зовсім інше, коли ти її продаєш. Не можна сказати, що продаж ікони є великим злом – це неправильний підхід. Хоча з власного досвіду знаю, що приємніше дарувати ікону, знаючи що людина буде молитися на неї, а також приємно дарувати ікони церквам», – розповідає Майовець.

Щодо ролі ікони в сучасному світі, то на думку, іконописця, існує три групи людей: затяті релігійні фанатики, які моляться на якусь ікону – навіть не до Бога, а до дошки чи полотна – і вважають її святою, а інші ікони вважають якимись не такими. Є люди – і таких більшість – які розуміють, що є , власне, сама ікона, а Бог існує за іконою, що ікона – це відображення, дзеркало, двері до Бога… А є байдужі до ікон люди, або такі, які вважають, що Бога взагалі не можна зображати, чи навіть люди з поглядами іконоборчого періоду.

Також я запитав і щодо тих, хто колекціонує ікони. «Більша кількість ікон не робить людей спасенними. Згадаймо хоча б колишнього прокурора Пшонку, який буквально жив серед ікон», – каже, посміхаючись, Майовець.

«Тепер ясно, чому ікона має внутрішнє світло»

Під час празького майстер-класу святих не малювали, бо то справа рук професійних. Малювали за іконописною технікою квіти.

«Мене вразила техніка приготування фарби з яєчного жовтка. Це історичний рецепт, якому вже дуже багато століть», – ділиться враженнями студент Орест Зузук.

«Я завжди хотіла дізнатися про відмінність української ікони від інших, бо всі казали про візантійське коріння українського іконопису, – каже Тетяна Свердан, викладачка Карлового університету в Празі. – Також зрозуміла нарешті, звідки береться підсвічування ікон. Думала раніше, що це зовнішнє світло, а виявляється, що ікона має своє внутрішнє світло. Відкрити це світло – було фантастичним відчуттям!»

Про це повідомляється в сьогоднішній публікації Ростислава Хотина «Українська ікона 21-го століття: середньовічна традиція і авангард» на сайті «Радіо Свобода».

Як інформував «ЩЛ», іконописець зі Львова Андрій Майовець провів майстер-клас у Празі.

dailylviv.com

Ракетна атака тривала 47 хвилин

Повітряна тривога на Львівщині закінчена. Ракети і дрони не долетіли

Ще в одній області діятимуть графіки обмеження електричної потужності

Ракети б'ють по Києву - сильні вибухи

Повітряна тривога на Львівщині. Ракетна небезпека

Російські крилаті ракети входять у повітряний простір України

Де на Львівщині сильні опади мокрого снігу

Ту-95 здійснили пускові маневри

Путін мстить Невзорову за правду про «русскій мір»

Трамп призначить одного надійного захисника миру через силу

Педіатру зі Львова присудили на росії 5,5 року ув'язнення

Триває нічна атака ударних безпілотників

Ту-95МС прямують до пускових рубежів

Російські БпЛА летять на Київщину

Цієї ночі російські Ту-95МС можуть знову вилетіти на рубежі запуску ракет

У сусідніх зі Львівщиною областях завтра запроваджують графіки обмеження потужності

Суд у справі вбивства Ірини Фаріон відбудеться 13 листопада

У дерев'яній церкві 1663 року на Львівщині на звороті полотна зі зображенням Святого Духа виявили набагато давнішу ікону

У Трускавці, куди щороку приїжджає понад 200 тисяч туристів, великі проблеми з водою

У Львові встановлять 50 меморіальних таблиць. 18 з них - на фасадах трьох ліцеїв

Скільки коштує ваш Look. Прикордонник Львівського загону натрапив на Ніколаса Карму (відео)

У Львові рятуватимуть більше недоношених немовлят вагою понад 500 г

Лубінець погрожує посадовцям Львівської і Тернопільської ОВА кримінальною відповідальністю

Львівському бізнесмену у Міноборони списали 94 млн грн пені

Розвивальні дитячі іграшки для найменших: від 0 до 3 років

Вибір між Прозоро та Прозоро Маркет: як обрати найкращий варіант для бізнесу

Львівобленерго тестує повідомлення про графіки електропостачання

У восьми басейнах Львова перевірили воду

На Львівщині відстрілюють диких кабанів

Вбивця подружжя на Львівщині стріляв собі в голову на Волині

У Брюховичах мешканці двох багатоповерхівок отримують перші безплатні кВт електроенергії

У Львові на сходовому майданчику будинку вбили експрацівника райадміністрації

На Львівщині дерево упало на двох чоловіків

На Стрийщині у пам'ять про полеглих земляків встановили меморіальні дошки

На схемах з перепродажу колючого дроту держава втратила 300 млн

Сьогодні католицька церква вшановує святого родом з України, який безплатно сповідав

Завтра на Львівщині - мокрий сніг та ожеледиця

Озеро в Брюховичах остаточно повернули в комунальну власність Львова

Трамп прагне домовитися про закінчення війни в Україні до 20 січня - президент Фінляндії

Путін нібито віддав наказ відбити Курщину в українців до інавгурації Трампа у січні