Чотири дерев’яних храми Львівщини отримали сертифікати ЮНЕСКО

23:11 20 грудня 2013 р.


Фото: wikipedia.org

Зокрема – церква святого Юрія у Дрогобичі (на світлині), Пресвятої Трійці у Жовкві, Зішестя Святого Духа у Потеличі (Жовківщина) та Собору Пресвятої Богородиці у Маткові (Турківщина).

До червня зі 140 тисяч пам’яток, що є на її території, Україна мала лише п’ять об’єктів, занесених до Списку Всесвітньої спадщини ЮНЕСКО. І от сертифікати ЮНЕСКО про приналежність до об’єктів світової спадщини отримали вісім карпатських дерев’яних храмів.

Чотири з них розташовані на території Львівщини. Це – церква святого Юрія у Дрогобичі, церква Пресвятої Трійці у Жовкві, церква Зішестя Святого Духа у Потеличі (Жовківський район) та церква Собору Пресвятої Богородиці у Маткові (Турківський район). Також до спадщини ЮНЕСКО увійшли церква Різдва Пресвятої Богородиці у Нижньому Вербіжі та церква Святого Духа у Рогатині (Івано–Франківська область), церква собору Святого Михайла в Ужку і церква Вознесіння Господнього в Ясіні (Закарпатська область), а також вісім святинь Польщі.

Цей крок став результатом українсько–польського проекту, який тривав аж чотири роки. Коли відбирали церкви для подання заявки в ЮНЕСКО, то оглядали значно більше святинь. Однак подали ті, які є в кращому стані і які можна було б показати світові. 

«Даний проект відбувся завдяки спільній роботі двох держав, двох громад. Ці церкви потрапили до списку, тому що транскордонні об’єкти мають більш посилену увагу ЮНЕСКО», – зазначив заступник міністра культури України Віктор Балюрко.

За словами дослідника дерев’яної сакральної архітектури, співробітника ДП «Укрзахідпроектреставрація» Василя Слободяна, який представляв українські святині у червні на сесії ЮНЕСКО в Камбоджі, дерев’яних храмів, які заслуговують на таку ж відзнаку, чимало. Однак через байдужість влади та громади чимало з них є знищеними. 

«Всі наші дерев’яні церкви цінні, і всі вони можуть бути відзначені, якщо за ними добре дивитись. До прикладу, церква в Маткові, яка увійшла до спадщини ЮНЕСКО, – це чудова святиня бойківського типу. Але маємо не гіршу церкву бойківського типу в Нижньому Висоцькому, проте вона знищена – оббита пластмасою, залізом, на неї просто важко дивитись. Схожі бойківські церкви є в Сколівському та Старосамбірському районах, але вони теж зіпсовані, бо в нас за збереженням пам’яток ніхто не дивиться. Люди самі роблять так, як вміють, але це не завж-ди так, як треба, – каже дослідник. – Наша сакральна архітектура унікальна, такої немає ніде у світі, проте повинна бути більша увага і держави, і суспільства. Бо наша спадщина – це наше багатство».

Список ЮНЕСКО поповнило і стародавнє місто Херсонес на території сучасного Севастополя. А до Списку нематеріальної спадщини ЮНЕСКО ввійшов петриківський розпис.

Про це розповідає в сьогоднішньому номері київської газети «Україна Молода» Христина Інжуватова.

DailyLviv.com

Пошкоджено житлову, промислову, енергетичну та портову інфраструктури в Одеському районі

У більшості зон світло є 3-4 години після 7-8 годин відсутності, в окремих складних випадках – лише 2-3 години

Графік вимкнення світла на Львівщині 13 лютого. Кому темна п'ятниця

Ідеальний варіант графіка відключень світла на Львівщині на вечір 12 лютого

Укренерго попередило про графіки відключень 13 лютого у всіх регіонах України

На Львівській митниці стаціонарні телефони без електроенергії не працюють

Київ отримав від Європейського Союзу другу партію генераторів

В Україні немає безпечної криги

Половині споживачів електроенергії на Львівщині ввечері за графіком вимикатимуть світло

На Янівському кладовищі у Львові вшанували пам’ять Ольги Басараб

У Львові автобус травмував жінку

Меморіальну таблицю Джохару Дудаєву просять встановити у Львові

Андрій Малиновський, Артем Сопутняк. Зі Захисниками прощається Львів

Виконання договорів – це один з фундаментальних складників біржової торгівлі – УУБ

Львівщина посідає лише 11 позицію за потужностями розподіленої генерації. Які області в лідерах

Нові укриття збудують у шести областях. Хто фінансує

Мешканці Брюховичів почали збір підписів проти забудови 15 гектарів лісу

Понад 80 господарств на Львівщині вирощують рибу. На чому спеціалізуються

Два дорожні знаки, які хаотично демонтували на початку війни на Львівщині, відновлюють

Очільник Львівщини привітав Заслуженого лікаря України Мирона Угрина зі 70-річчям

Завтра Львівщину накриє теплий сектор циклону. Очікується дощ та до +8°C

У Львові людина випала з 5-го поверху (доповнено)

Українці вразили НПЗ у Республіці Комі. Пожежа за 1750 км від кордону

Тріумф на Кіпрі. Львів’янка Діана Попова здобула срібло, а Україна очолила загальний залік

У Львові затримали 21-річного агента РФ, який знімав військові об'єкти

Закінчення балістичної небезпеки на Львівщині

Ракетну небезпеку оголосили на Львівщині. Загроза застосування балістики середньої дальності (БРСД)

Брак голосів у Раді. Депутати масово відсутні через отруєння та відрядження

Де купити топові вхідні двері: міцні та хороші моделі від лідера ABWEHR

Після атаки по Львову кинджалами Британія надасть Україні ще 500 млн фунтів на посилення ППО

Фламінго вразили один з найбільших арсеналів ракет та боєприпасів у РФ

Чому не працюють світлофори, коли є резервне живлення. Пояснення «Львівавтодору»

У Стрию під час пожежі в багатоповерхівці загинув чоловік

Суд повернув у власність громади Львова унікальні землі заказника «Торфовище Білогорща»

Ефективність ППО тримається на рівні 74%. Сирський про вдосконалення захисту неба

На львівський маршрут № 34 вийшов ще один низькопідлоговий автобус

РФ пошкодила теплоелектростанцію ДТЕК

Ворожа атака на енергосистему. Знеструмлені 5 областей, у Києві та Дніпрі проблеми з теплом

Два випадки отруєння чадним газом на Львівщині. Госпіталізовано четверо людей, серед них діти

У Львові водій Mercedes збив 71-річну жінку на вулиці Кульчицької