120 років королівському пам’ятнику-візитівці Львова, що тепер прикрашає Ґданськ

10:00 7 травня 2018 р.

У листопаді 2018 року виповниться 120 років відтоді, як на центральній площі Львова, де тепер стоїть пам’ятник Тарасу Шевченку, було відкрито монумент польсько-литовському королю і руському князю Яну ІІІ Собєському. Він одразу став однією з візитівок Львова, яку гості та мешканці міста тиражували на тодішніх світлинах та поштівках. У 1950 році 7-тонний бронзовий монумент перевезли до Польщі.

Ідея пам’ятника полягала в увіковічненні перемоги армії, яка згуртувала воїнів Священної Римської імперії, Речі Посполитої, Запорізької Січі, Саксонії та Баварії у 1683 році під Віднем. Тоді це інтернаціональне військо зупинило османську експансію вглиб Європи. Командував 67-тисячним об’єднаним загоном король Ян III Cобеський, який відновив козацтво на Правобережній Україні і впродовж останньої чверті XVII століття підтримував тамтешніх гетьманів. 

Від рішення райців Львова (1883 р.) про спорудження монумента королеві-захиснику, який народився в Олеському замку на Львівщині, до його втілення в бронзу, минуло 15 років. Пам’ятник Яну ІІІ Собєському відкрили у Львові 20 листопада 1898 року.  

Коли до Львова прийшли “совєти”, монумент Яну Собєському неосвічені завойовники часто плутали з пам’ятником Богдану Хмельницькому, який сидить на коні в Києві. А для грамотних радянців спільна європейська спадщина у центрі Львова була поганим спогадом. Тому в 1949 році, відповідно до польсько-радянського договору про обмін культурними цінностями, пам’ятник вирішили перевезти до Варшави. Формально комісія у складі голови виконкому Львівської обласної ради депутатів трудящих Семена Стефаника, заступника голови Комітету зі справ мистецтв при Раді Міністрів УРСР Г. Кіналова та завідувача протокольно-консульського відділу Міністерства зовнішніх справ УРСР передала корлевський пам’ятник представнику уряду Польської республіки П. Влонському. 

7 березня 1950 року пам’ятник перевезли у Варшавський район Вілянув. Його поставили у бароковій резиденції західноєвропейського взірця – Віллі Новій, яку збудував Ян Собєський. Вона була улюбленним місцем літнього відпочинку короля. 

Однак львівський пам’ятник Собєському «гостював» у Вілянуві втричі менше часу, ніж у Львові. «Бронзовий вершник» простояв без цоколя на травнику 15 років, а в 1965-му пам’ятник перевезли до Ґданська. 

Тепер він стоїть у центрі столиці Поморського воєводства, за 700 кілометрів від Львова або за півтори години льоту лоу-костом Wizz Air від свого «родинного» міста. 

Але історія, кажуть, розвивається за спіраллю. У  вересні 2015 році у Яворові на Львівщині освятили наріжний камінь майбутнього пам’ятнику королю Яну Собєському. Бо саме у цьому львівському місті в своїй резиденції король відпочивав після переможної Віденської битви і приймав привітання.

Історики розповідають, що однієї лише шляхти тоді прибуло більше півтисячі осіб. Кілька тижнів здавалося, що столицю Польщі перенесли з Варшави в Яворів. Художник Корнелій Шлегель відтворив історичний бенкет та урочисту зустріч громади міста на честь короля Яна ІІІ Собеського після перемоги у Відні в картині «Весілля в Яворові». Картина тривалий час прикрашала Ратушу у Львові. 

Історична довідка 

Виконання пам’ятника в жовтні 1890 року було доручено відомому львівському скульптору Тадеушу Барончу. Бронзову модель відлила віденська ливарня Артура Круппа, п’єдестал виготовила скульптурна майстерня Юліана Марковського у Львові. 

З боку вулиці Карла Людвіга (тепер – права сторона проспекту Свободи, якщо рухатися від Опери) на цоколі був розташований щит з гербами Польщі та Литви, а з протилежного боку, від вулиці Гетьманської,– родинний герб Собєських, виконаний з теребовлянського каменю. З боку площі Марійської (Маріацької) на цоколі був напис „Яну ІІІ місто Львів 1898”; з боку театру опери – назви місцевостей, де відбулися найголовніші битви за участю короля та рік битви. 

Спорудження пам’ятника королю Яну III Собеському коштувало 32 000 злотих. 

Довідка Wizz Air

Wizz Air почала виконувати рейси в/з України у 2008 році і зараз пропонує польоти за 32-ма маршрутами з 3-х аеропортів (Львів, Київ (Жуляни) та Харків в 11 європейських країн. Зокрема, зі Львова Wizz Air виконує рейси до Дортмунда, Берліна, Вроцлава, Ґданська, Катовіц, Лондона.

Рейси зі Львова в Ґданськ авіакомпанія виконує двічі на тиждень за цінами від 269 гривень (в один бік, включно з усіма податками, необхідними платежами та однією малою ручною поклажею). Більше інформації на сайті - wizzair.com

dailylviv.com

Рятуємо з фронту, а в тилу - екоцид. На Львівщині вимагають зупинити вбивство тварин, яке благословили ЛОВА і два міністерства

Замість бомбосховища і каналізаційного колектора у Львові розбудовують розкішний проспект (відеотрансляція)

Сонячна погода зменшила споживання електроенергії в Україні

Українці повторно вдарили по нафтобазі аеродрому «Енгельс-2»

У Львові на смерть вчаділи двоє людей

На рф уражено низку оборонних підприємств - ЦПД

У Львові 17-річний студент з Кіровоградщини убив пенсіонерку

До рф втекла титулована українська веслувальниця-нацгвардійка

80 російських БПЛА атакували 11 областей України. Скільки «приземлила» ППО

Міністр оборони Німеччини Пісторіус прибув до Києва

Львівські прикордонники не дали вивезти з України 41 предмет, які можуть становити культурну цінність

Львівщина у жалобі за вісьмома полеглими Героями

Трамп зробив заяву про зустріч з воєнним злочинцем Путіним

Сокирники, комісійники і правничі. Хто контролюватиме посадовців у секторі оборони

Без світла низка вулиць у Львові

Перед Львівською облрадою буде платне паркування

До лікарень у країнах ЄС було перевезено близько 4 тисяч пацієнтів з України

Шахта у Покровську припинила видобуток коксівного вугілля через наступ рф

На Львівщині через сильний снігопад заблукали дві туристки з собаками

Пʼятеро військових претендують на посаду нового начальника Академії сухопутних військ імені Сагайдачного у Львові

Як у Львові розпиляли головну різдвяну ялинку (фото)

14 січня львів'янину Андрію Брюховичу віддадуть останні військові почесті

Аеропорт Львів вивчає можливість відкриття рейсів під час воєнного стану. Розроблено операційний документ евакуації пасажирів

Депутатів двох міських рад Львівщини затримали на отриманні ₴800 тис. «відкоту»

Німеччина передала Україні унікальну колісну гаубицю з дистанційним керуванням

Відтепер ДТП можна врегулювати без поліції. Умови

Контрабандні «ґачі» від Gucci виявили львівські митники

У ЛОВА повідомили, які перехрестя Львова найчистіші, а які - найзабрудненіші

На Львівщині затримали нетверезого водія, який їхав по зустрічній смузі на дорозі міжнародного значення

Ніч 14 січня цього тижня буде найхолоднішою на Львівщині

РФ вперше за 9 місяців зменшила кількість запущених шахедів

У Львові викрили запоріжця у підпалах авто військовослужбовців ЗСУ та поліції

У памʼять про полеглого воїна Ігоря Мілера на Львівщині відкрили меморіальну таблицю

На Львівщині збільшилась кількість хворих на грип та ГРВІ

Матір ймовірного вбивці Фаріон заявила, що сину дозволили спілкування телефоном

У небі рф зафіксовано три дальні бомбардувальники

У Львові розпочався суд у справі про вбивство Ірини Фаріон

Через суттєве зниження температури різко зросло споживання електроенергії

Пожежі в Каліфорнії, ймовірно, спричинили новорічні феєрверки

На Львівщині не розминулися вантажівка і легковик. Обидва водії шпиталізовані