Захисники Свидівця проти екологічної катастрофи у Карпатах

14:46 18 квітня 2018 р.


Відео: Львівський прес-клуб

Сьогодні, 18 квітня, Львівський апеляційний адміністративний суд розгляне справу щодо незаконного затвердження детальних планів під забудову мега-курорту на гірському масиві Свидівець.

Районні адміністрації Тячева та Рахова прийняли рішення про забудову рекреаційної території. Проте жодної відкритої інформації про те, хто, що і як там хоче будувати – немає. 
Про це сьогодні, 18 квітня, під час прес-конференції на тему: “Карпати в небезпеці: забудова на Свидівці може призвести до екологічної катастрофи в регіоні”, яка відбулася у Львівському прес-клубі, повідомила провідний юрисконсульт МБО “Екологія-Право-Людина” Софія Шутяк.
 
- Згідно із законом за розробку детального плану забудови відповідальна адміністрація. Коли ми хотіли з’ясувати, за які кошти проводиться розробка, то нам відповіли, що це за рахунок майбутнього інвестора. Але ми сім місяців намагаємося отримати план як документ, де чітко розписано, що там зараз відбувається та як буде впливати планована діяльність на всі елементи довкілля. Документу – немає, - розповідає юрист-еколог. 
 
За її словами, екологи та активісти спробували отримати ці документи через суд: "На наше здивування навіть на вимогу суду першої інстанції відповідні документи не були надані".
 
Софія Шутяк також повідомила, що Закарпатський окружний адміністративний суд скасував незаконні розпорядження Рахівської і Тячівської адміністрацій щодо забудови хребта Свидівець. Еколог нагадала, що територія, з якої мають намір зробити другий Буковель, охороняється Бернської конвенцією і рішення щодо будь-якої забудови в Карпатах приймають на рівні Кабінету Міністрів України і не нижче. Місце, яке тіньові ділки хочуть забудувати, оголошено територією Смарагдової мережі.
 
- Смарагдова мережа – це особливо цінні території. Щоби ввійти до Смарагдової мережі, держава проходить трирічний період, науковці на рівні міністерства збираються, визначають території, це перевіряють на рівні Бернської конвенції кілька разів. І тільки після того постійний комітет Бернської конвенції оголошує ці території особливо цінними. Рахівська і Тячівська адміністрації не можуть не знати, що ці, особливо цінні території, не можна використовувати для містобудівних потреб. Проте вищезгадані районні адміністрації, всупереч законодавству України, подали апеляцію. 
 
Кандидатові біологічних наук, координатору з природоохоронної діяльності Всесвітнього фонду природи WWF Богданові Процеві вдалося дізнатися, що на Свидівці планують побудувати містечко, в якому розраховують приймати одночасно близько 28 тисяч осіб. 
- Це як місто Хуст, яке буде розміщене на висоті понад 1000 метрів, - каже науковець і стверджує, що через курорт можуть зникнути понад 92 види червонокнижних видів тварин та рослин. 
 
- Це єдина територія, де зосереджені 9 високогірних озер з 17 існуючих в Карпатах. А там планують будувати злітну смугу та аеродром. Це викличе загрозу селів. Постраждають села нижче за течією. Курорт на цьому місці і такого розміру є абсолютно неприйнятним, - попереджає Богдан Проць. Він також застерігає місцевих мешканців, щоб ті не слухали солодкі розмови тих, хто обіцяє їм «золоті гори» замість Карпат.
 
- Великі гроші будуть отримувати. Але – не місцеві мешканці, а ті, хто забудує це місце. Місцеві мешканці не отримають з цього нічого хорошого, - впевнений Богдан Проць, який побоюється, що інвестор вирубає ліси, викопає котловани і полишить недобудову, тому що забракне коштів або ж зміниться політична ситуація за ті 12 років, за які інвестор обіцяє завершити будівництво.
 
Місцеві мешканці, які зараз у суді захищають цю територію, розповіли, що вони про майбутню забудову дізналися, коли раптом у пралісах почали прокладати дорогу. 
Місцевий мешканець Василь Фабрицій розповів, що на будівництво цієї дороги було витрачено близько двох мільйонів гривень.
- Дорогу зобов’язали робити місцевий лісгосп за їхніх кошти. Але ця дорога не в інтересах лісгоспу, тому що вони змушені були вирубати молодняк, молоді насадження, - каже Василь Фабрицій.
 
Коли громада спитала обласне начальство, що діється на їхній території, то їм відповіли, що будуть відновлювати дорогу, яка там колись була сто років тому, під час російсько-австрійської війни.  Місцеві активісти звернулися до суду. А на них почали тиснути і відкривати кримінальні справи, аби залякати. 
- Після того як ми звернулися до суду, на нас почали тиснути. Нас почали звинувачувати в тому, що ми забруднюємо територію, - каже місцевий мешканець, позивач Валерій Павлюк, який має невеличкий бізнес зі збору та переробки грибів і ягід. 
 
А Василь Фабрицій згадує, що після того як він подав до суду на рішення місцевих райадміністрацій, на його підприємство приїхали перевірки.
- Приїхали з поліцією, з автоматами, так, ніби я злочинець якийсь, - каже він. 
 
На щастя, світова історія знає такі випадки, тому підприємців не вдалося залякати. 
- У всьому світі такі справи мають назву «слеп-справи». Це є справи з метою залякування. Державна екологічна інспекція не має права зараз самостійно проводити перевірки. Вона повинна отримувати погодження державної регуляторної служби. А в даних випадках за один день державна екологічна інспекція... прийняли рішення, прийшли і провели перевірку. І так спішилися, що допустили низку правових порушень. Але суд визнав, що їхня діяльність протиправна, - пояснила провідний юрисконсульт МБО “Екологія-Право-Людина” Софія Шутяк. 
 
Водночас офіційної інформації хто зазіхає на територію Смарагдової мережі, досі ніхто не має. 
- У матеріалах судових справ є ТзОВ «Скорнозера», яка будує «Буковель». І є ряд осіб, які на різних рівнях проштовхують цю ідею. Їх пов’язують з курортом Zell am See. А замовником робіт щодо оцінки впливу на довкілля є Закарпатська обласна адміністрація. А це є дуже коштовне дослідження. Отже, воно буде робитися за кошти платників податків, тобто наші з вами кошти, - пояснює Софія Шутяк. 
 
На момент, коли писався матеріал, рішення Львівського апеляційного  адміністративного суду не було. Але в разі негативного рішення, громадськість не буде відступати від своїх намірів захистити гірський масив Свидівець від зазіхань скоробагатьків. 
 
Довідка від організаторів прес-конференції.
 
Уже 7 місяців учасники ініціативної групи “Free Svydovets” захищають збереження гірського масиву Свидівець, що на Закарпатті, від незаконної забудови мега-курортом. Ініціативна група подала в суд на протиправні розпорядження Тячівської і Рахівської РДА щодо затвердження детальних планів під забудову на Свидівці. Суд задовольнив позов активістів, але Тячівська і Рахівська райдержадміністрації подали апеляції. Ініціативна група “Free Svydovets” запрошує громадськість прийти на акцію протесту під стіни суду. Сторінка події на Facebook: http://bit.ly/2HElXjz

dailylviv.com

У Скнилові впала збита ракета, є пошкодження, - Козицький

На Прикарпатті ціллю ворога була критична інфраструктура

На Стрийщині та Дрогобиччині ворог влучив в об'єкти критичної інфраструктури, - Козицький

П'ятьох полеглих Героїв оплакуватиме Львівщина

Тарас Андрухів, керівник Західного макрорегіону АТ «Укртелеком»: «Наша основна мета - щоденно забезпечувати користувачів, бізнес та державні структури зв'язком»

Росіяни били по енергетичній інфраструктурі Львівщини

На Львівщині оголошено закінчення повітряної тривоги. Що і скільки летіло

Аварійні відключення електроенергії через ракетну атаку

В Івано-Франківську пролунала серія гучних вибухів

Вибухи на Львівщині. Область атакують російські ракети. Працює ППО

Ракета в бік Львова. Оголошено найвищий рівень небезпеки

Крилаті ракети летять на захід - Козицький

Через загрозу заходу України Польща підняла в небо літаки, привела у найвищий стан готовності системи ППО

Запуск крилатих ракет «Калібр» з Чорного моря

Повітряну тривогу на Львівщині оголосили через загрозу ракетного удару - Козицький

Повітряна тривога у Львівській області. Пуски російський крилатих ракет

Російські бомбардувальники Ту-95МС запустили крилаті ракети на Україну

Шахед маневрував на Львівщині й відлетів. Закінчено повітряну тривогу

Зафіксовано виліт групи стратегічних бомбардувальників ТУ-95МС

Повітряна тривога на Львівщині. Ударні безпілотники загрожують

Планували великий бізнес-центр, тепер - житлово-комерційний простір. Що буде з озером на вул. Янева у Львові

Польща творчо оформила своє головування в ЄС

Путіна і Кузнєцова перепоховають на Голосківському цвинтарі у Львові

Південна Корея готова приймати військовополонених солдат КНДР, бо визнає їх своїми громадянами

Виїзні бригади шукатимуть бездомних у Львові

Керівники підприємств можуть подати заяви на бронювання без очікування 72 годин

На фасадах 5 закладів освіти Львова встановлять ще 13 меморіальних таблиць

Міноборони повідомило, коли стануть доступні електронні скерування на ВЛК

У боях за Часів Яр загинув Назарій Пістун. Прощання з Героєм

У Криму окупанти саджають за українську мову

Завтра на Личаківському цвинтарі навіки спочинуть полковник Дмитро Пермяков та старші сержанти Степан Левандовський, Віталій Словік

На Львівщині зросло виробництво цукру

Налипання мокрого снігу та ожеледиця. Львівські синоптики попереджають про ускладнення погодних умов

На українських АЗС різко зросли ціни на пальне

ЛМР домовилася з шістьма підприємцями про перенесення МАФів

У Львові судитимуть інженера технагляду

Спецодяг CENTER: комфорт та захист у будь-яку погоду

Чоловіків 50+ не скеровують на бойові посади - майор

За новий реабілітаційний центр на Львівщині переплатили 23 млн грн

Троє осіб напали на працівників ТЦК, одного з них затримали