13:26 14 березня 2016 р.
Відео: Львівський прес-клуб
Жоден суддя на Львівщині не звільнений з посади відповідно до Закону «Про очищення влади». Всі подали заяви, що вони не підпадають під Закон "Про очищення влади".
Про це сьогодні, 14 березня, під час прес-конференції на тему: «Як відбувається люстрація на Львівщині: проблеми та шляхи вирішення», яка відбулася у Львівському прес-клубі, заявила заступник начальника територіального управління Державної судової адміністрації України у Львівській області Марія Коник.
- Тільки в одному випадку суддя Львівського апеляційного адміністративного суду не пройшов майнової люстрації та звернувся до суду. І суд виніс рішення на користь судді, визнав протиправними дії фіскальної служби і зобов’язав провести повторну перевірку, - каже вона.
За її словами, з 1 грудня 2014 до 1 грудня 2015 відбувалася перевірка суддів. А з червня минулого року до закінчення цього року перевіряють працівників апарату суду. І тільки до 25 березня минулого року відразу надійшло 4743 запити щодо осіб, які підпадають під критерії заборони посідати державні посади.
- Було розпочато перевірку щодо 396 суддів місцевих та апеляційних судів Львівської області. І на сьогодні тільки щодо 18 осіб вона ще не завершилася, через те, що ще не надійшли відповіді з Міністерства внутрішніх справ або з СБУ, - каже Марія Коник.
Окрім суддів, у апаратах судів працюють інші працівники, які підпадають під дію закону про люстрацію. Їх є у Львівській області 1190 осіб.
- З них щодо 825 осіб перевірка вже завершена. Також успішно пройшли перевірку 48 керівників апарату суду, 23-х ще перевіряють. Тільки у двох судах поки що перевірка не проводилася, - каже вона.
Також успішно пройшли перевірку і продовжують працювати 33 працівники територіального управління Державного інституту адміністрації України. Жодної підстави щодо їх звільнення не було знайдено.
За її словами, під час перевірки траплялися випадки, коли цілком новий працівник, який ніколи не працював у суді, подавав свою «порожню» декларацію, а фіскальна служба надавала інформацію, що відомості недостовірні.
- Мабуть, у фіскальної служби застаріла інформація. Тому що виявлялося, що це майно вже кілька років не належить цій особі. І таких випадків було дуже багато, - каже Марія Коник.
Натомість заступник керівника «Народної самооборони Львівщини», адвокат Юрій Мартинюк каже, що люстрація проходить, нібито, за законом, але формально.
- За статистикою 90 відсотків осіб, які би мали бути перевірені, вже перевірені і жодної особи немає, яка би підпадала під дію цього закону. Ми маємо ідилію – можна зараз брати всіх чиновників Львівської області, розставляти на вищі посади, тому що впродовж усіх 25-и років у Львівській області були найкращі кадри, найсумлінніші працівники, які не були пов’язані ані з комуністичним режимом, ані з КДБ, ані з Партією регіонів, не брали хабарів, чесно заробили все своє майно, - не приховує сарказму громадський активіст.
Юрій Мартинюк нагадав завершення 2013 року-початок 2014 року, коли відбувався львівський Євромайдан.
- Жоден суддя, який виносив рішення щодо заборони мирних акцій протесту, - не покараний. Жоден суддя, який виносив рішення щодо активістів, не поніс відповідальності, - каже він.
За його словами, всі одиннадцять одіозних чиновників уряду Януковича, які працювали у Львівській області, звільнені з попередніх посад, але частина з них зараз має аналогічні посади в інших областях або в інших структурах.
- 70 відсотків суддів їздять на автомобілях, які коштують не дешевше 20-30 тисяч доларів. При цьому, людина все життя пропрацювала на посаді за зарплату в 2 тисячі, а останні роки – 12 тисяч гривень, - каже Юрій Мартинюк.
За його словами, навіть якщо судді не пройдуть майнової люстрації, то суди приймуть рішення на користь своїх колег. Як оцей, вище згаданий, прецедент.
- Ми нещодавно отримали інформацію про ще одного суддю Львівського апеляційного адміністративного суду, де на маленьких дітей записані сотні квадратних метрів нерухомості і тисячі квадратних метрів землі. Але довідка у цієї особи про проходження люстрації є. Або ж минулого тижня нам подали на затвердження список попередніх керівників на посади в державній митниці. Частина з них дотепер не пройшла люстрації. Серед них є особа, яка внесена у відкритий громадський люстраційний реєстр, - каже громадський активіст.