10:55 14 серпня 2015 р.
Фото: Плакат Юрія Неросліка / «Радіо Свобода»
У нашій області вже порушено шістнадцять кримінальних проваджень щодо голів сільських рад та керівників підприємств.
Шоста хвиля мобілізації на Львівщині проходить найскладніше від усіх попередніх. На сьогодні, за інформацію військових комісарів, призвали лише половину чоловіків від необхідної кількості. А з числа контрактників – 40% становлять жінки.
У понад 360 населених пунктах, за даними обласної прокуратури, не мобілізована жодна особа. 11 тисяч осіб, які уникають служби, перебувають у розшуку.
Волонтер зі Львова Ірина Дзьоба вже у серпні мала зустрічати зі зони бойових дій свого сина – програміста Тараса Дзьобу, який рік захищає країну, прийшовши добровільно у військкомат, залишивши навчання в університеті, родину, високооплачувану роботу. Ірина Дзьоба розповіла:
«Мобілізація – це така болюча тема, бо стосується і мого сина, і хлопців, які на передовій. Бо від стану мобілізації залежить їхня доля, їхнє життя. Їх демобілізація напряму залежить від того, наскільки буде виконано план з мобілізації.
Я спілкуюсь з сином і з тими хлопцями, які на сході. Вони фатально втомлені недосипанням, недоїданням, обстрілами, постійною емоційною і фізичною напругою. Є такі, хто не використав навіть своєї відпустки, бо їх не було ким замінити. А позицію залишити не можуть, бо це найбільша їхня справа і відповідальність на сьогоднішній день».
Шоста хвиля мобілізації – найскладніша для Львівщини, ніж усі попередні. Призвали лише половину чоловіків від необхідної кількості. Більшість чоловіків поїхали на сезонні роботи, хтось просто переховується, змінивши місце проживання.
Військові комісари просять навіть священиків розмовляти з вірними, самі проводять зустрічі з громадами. Заступник військового комісара у Львівській області Борис Андрєєв повідомив: «Коли якісь свята, біжать у вишиванках, кажуть: «Слава Україні», сидять у барах, за чаркою патріоти, а ось прийти у військкомат, то патріотизм зникає. Є дві сільські ради, де живе сто військовозобов’язаних. З одного села призвали 20 чоловіків, з іншого – жодного».
Мова – про село Хітар Сколівського району, яке має, до слова, славну історію боротьби. На сьогодні голова сільської ради не вручив жодному з мешканців повістку у військкомат. Секретар сільради Ольги Лемкалович розповіла:
«Зараз він перебуває на лікарняному. Селяни відмовляються брати повістки. Ми розносили повістки. Нас у кожній хаті такими нецензурними словами обзивають. Не відчиняють двері, не розмовляють.
Ніхто не хоче йти. Ми нічого не можемо зробити, якщо люди на заробітках у Росії чи де інде. Батьки нічого не хочуть підписати, коли ми приходимо з повістками. Коли почалась ситуація на сході, то почали виїжджати».
Саме голови сільських рад мають оповіщати людей про призов під час останньої хвилі мобілізації. І головною причиною зриву мобілізації в області прокуратура Львівщини вважає те, що міські голови, сільські самоусунулись від призову. Адже вони не хочуть конфліктувати з мешканцями, а тим паче перед місцевими виборами. За інформацією військових комісарів, голови сільських рад надають неправдиву інформацію про своїх мешканців, кажуть, що чоловіки за кордоном, а вони насправді сидять вдома, зазвичай без роботи.
На сьогодні на Львівщині порушено шістнадцять кримінальних проваджень щодо голів сільських рад та керівників підприємств, які перешкоджають мобілізації. Не бажання йти у військо люди пояснюють на свій лад: «Нехай йдуть воювати сини політиків і влади. Є Верховна Рада, нехай йдуть, а ми чого маємо йти?»
Мати військовослужбовця, волонтер і підприємець Ірина Дзьоба, називає інші причини зриву мобілізації. На її думку, у державі не популяризується служба у Збройних силах.
Зокрема, жоден генерал у Львові, а їх десятки, не звернувся до чоловіків із закликом йти служити у військо, зрештою, не висловив і своєї позиції загалом щодо ситуації на сході країни. Ірина Дзьоба наголосила:
«Мало інформації, мотивації для тих хлопців. Слід інформувати, що боронити свою державу – це обов’язок кожного чоловіка. Ця тема сьогодні не розкручується. Не говориться, що це – відповідальність кожного чоловіка.
А ще в армії бракує підняття авторитету керівництва і управлінського рівня. Потрібно розповідати, що є офіцери грамотні, відповідальні і люди мають про це знати. А ще люди мають знати більше про забезпечення.
Я побачила на сході різницю між тим, коли я була взимку і зараз, влітку. На сьогодні є продукти, є одяг, зброя, створені лінії оборони. Про це треба говорити. Звісно, що воно все не настільки досконале, як має бути, але краще, ніж було».
Син Ірини Дзьоби має бути демобілізований у вересні, принаймі так обіцяють посадовці Міноборони. А ще припускають, що шостою хвилею мобілізація цього року не обмежиться.
Про це повідомили сьогодні, 14 серпня, на «Радіо Свобода».
Як інформував «ЩЛ», у Хітарі на Львівщині мали мобілізувати сімдесятьох, але до військкомату не прийшов жоден, план шостої хвилі мобілізації виконали в області лише на 47%.