19:01 18 січня 2014 р.
Фото: iPress.ua
Відео: ЧП.INFO
Введене до законодавства поняття «екстремізм» настільки широке, що дозволяє притягати до кримінальної відповідальності кожного невдоволеного владою чи своїм соціальним становищем.
«Низка законів, які підняттям рук затвердила Верховна Рада 16 грудня, порушує левову частку прав та свобод людини та громадянина», – сказав в інтерв'ю «DW» заступник голови правління Центру політико-правових реформ Віктор Тимощук. Він підрахував, що загалом кримінальні та адміністративні санкції збільшуються вдвічі, а за деякі адміністративні правопорушення покарання є більш жорстким, ніж за кримінальні злочини.
Так, за словами Тимощука, у майбутньому громадяни не зможуть проводити мирні акції протесту. «99 відсотків таких акцій суди забороняють. А якщо захід буде несанкціонованим, то його учасникам загрожують штрафи до п'яти тисяч гривень або адміністративний арешт до 15 діб», – сказав експерт.
Він додав, що до кримінального законодавства додається поняття «екстремізму». Але воно настільки широке, що, як сказав Тимощук, дозволяє будь-якого незадоволеного владою, чи своїм соціальним становищем громадянина притягати до кримінальної відповідальності.
Не сперечатися з міліцією
Експерт зазначив, що носити каски, маски, чи будь-що, що прикриває обличчя, ставити намети та використовувати звукопідсилювальну апаратуру в громадських місцях та сперечатися з міліцією буде незаконно. «У нас тепер міліція фактично буде надавати дозвіл на проведення мирних акцій, що суперечить конституції та всім міжнародним правовим документам», – зазначив експерт.
Він також вважає, що вимоги нових законів обмежують участь українців в громадських об'єднаннях. Адже багато з них мають фінансування міжнародних донорів, тому їх повинні будуть реєструвати як «іноземних агентів» і вимагати виконання цілої низки формальностей, що можуть заблокувати їхню діяльність.
Судді поза критикою
Своєю чергою, як сказав «DW» Євген Грушовець, адвокат затриманого першого грудня громадського активіста Володимира Кадури, нові закони суттєво обмежують право людини на справедливий суд. За висловлення будь-якої незгоди із судовим рішенням, суддя може без жодних додаткових процедур винести постанову про великий штраф, чи адміністративний арешт до 15 діб.
«Тепер будь-яке рішення судді вважається законним, суддя завжди правий і ніхто не може бути з ним незгодним», – сказав Грушовець. Це, на думку адвоката, порушує принцип справедливого судочинства.
Грушовець також нагадав, що за новими нормами, автомобілісти не можуть пересуватися в колоні, яка складається більш як з п'яти автомобілів. Це загрожує покаранням – від стягнення штрафу, до конфіскації автомобіля.
Водночас процедура та критерії вилучення в громадянина його машини наразі ще не визначені, пояснив адвокат. Цей закон, як вважає він, скерований перш за все, проти учасників громадського руху «Автомайдан».
Свобода слова і наклеп
Адвокат Інституту масової інформації Роман Головенко зазначив, що нові визначення терміну «наклеп» в ухвалених парламентською більшістю законах, суттєво обмежують свободу слова не лише для журналістів та ЗМІ, а й для всіх громадян. «Наведення будь-якого факту про іншу людину, в разі, як це стане доступним третій особі, чи особам, дає право «потерпілому» ініціювати кримінальне провадження за те, що його «оббрехали». Те саме стосується й розповсюдження персональної інформації в Інтернеті, який тепер прирівнюється до засобу масової інформації», – сказав Головенко.
Покаранням за просте розповсюдження інформації може стати штраф, виправні роботи «і судимість, як пляма на біографії». А в разі розповсюдження тієї ж інформації через Інтернет, максимальним покаранням може бути призначене навіть обмеження волі.
Адвокат попередив, що публікації в соціальних мережах в інтернеті зможуть відстежуватися спецслужбами і за них можуть призначатися покарання. «Ми вже мали прецедент за президентства Януковича, коли людину викликали до СБУ і допитували за публікацію матеріалів про можливий замах на життя президента», – сказав Головенко.
Всі опитані DW фахівці відзначають, що застосування нових законів може бути широким. Водночас, як вважає Головенко: «Всі ці закони ухвалені з психологічною метою. Їхня основна мета – залякати антиурядових активістів та посилити впевненість у безкарності тих, хто застосовує репресії за наказами влади». Він переконаний, що всі ці закони будуть застосовуватися вибірково і перш за все, проти тих осіб, «щодо яких влада віддала команду «фас».
Про це інформує сьогодні, 18 січня, журналіст Української служби «Deutsche Welle» Олександр Савицький.