Розшукують родичів Лицарів УПА, аби вручити їм нагороди

14:23 24 травня 2017 р.


Відео: Львівський прес-клуб

Сьогодні відомо 1102 Лицарі найвищих нагород УПА – Хрестів Бойової Заслуги та Хрестів Заслуги. Правдиві імена 660 з них не встановлено. Адже учасники УПА та збройного підпілля ОУН використовували конспірацію і були відомі під псевдо. Нащадки намагаються ідентифікувати Лицарів, віднайти їхні родини та вручити заслужені нагороди.

Про це сьогодні, 24 травня, під час прес-конференції на тему: «Представлення відновлених найвищих нагород УПА – Хрестів Бойової Заслуги та Хрестів Заслуги, які будуть вручені нащадкам Лицарів УПА до 75-річчя Української повстанської армії», яка відбулася у Львівському прес-клубі, повідомив кандидат історичних наук, науковий співробітник Інституту українознавства імені Івана Крип’якевича НАН України Микола Посівнич.

У 1944 році наказом Головного військового штабу УПА було створено систему нагород і заохочень. Цими нагородами за бойові звитяги відзначали старшин, підстаршин і стрільців УПА. А також – цивільних осіб, наприклад членів підпілля, - за особливий внесок у розбудову збройного підпілля ОУН та боротьбу за українську державу. Загалом є вісім повстанських нагород.

- Більшість осіб так і не отримали свої нагороди. Ми сподівалися, що з відновленням української держави ця несправедливість буде виправлена. Але це не так просто зробити, - каже Микола Посівнич.

Над ідентифікацією героїв зараз в Україні працює 42 історики.

Голова правління благодійного фонду імені Петра Гудзоватого «Соловей» Андрій Гудзоватий повідомив, що лише торік випадково довідався, що його родич був нагороджений Срібним Хрестом Заслуги.

- Я багато часу провів у пошуках інформації про батькового брата, який був одним із командирів УПА «Північ». І тільки минулого року випадково в інтернеті побачив цю інформацію. Тоді ж я зацікавився всім про ці нагороди та про Лицарів і зрозумів, що більшість цих Лицарів нагороджували посмертно, або вони ніколи не бачили своєї нагороди. Ці люди не носили нагород. Відповідно і їхні нащадки про це не могли знати, - зробив висновки Андрій Гудзоватий.

Перші нагороди Лицарів ОУН та УПА виготовляли за кордоном за ескізами Ніла Хасевича. Лицарі, яким вдалося емігрувати, отримали їх. А для тих, хто залишився в Україні, нагороди спробували передати нелегальними каналами. Та їх перехопив КДБ. Тож до своїх героїв нагороди не потрапили. Зараз у Львівському історичному музеї можна побачити Бронзовий Хрест Бойової Заслуги та Бронзовий Хрест Заслуги.

А нагороди, які вручатимуть зараз, виготовляють вже в незалежній Україні. Але силами ентузіастів. Співзасновник ГО «Мистецький благодійний фонд імені короля Данила» Володимир Турецький стверджує, що це велика честь – виготовити ці відзнаки.

- З Бронзового Хреста Бойової Заслуги та Бронзового Хреста Заслуги ми зробили копії. Вони абсолютно автентичні тим, які були розроблені Нілом Хасевичем, - стверджує він.

Одним із тих фахівців, які ідентифікують Лицарів нагород та розшукують їхніх нащадків, є історик-фалерист Віталій Манзуренко. За його словами, наразі вдалося віднайти 34 накази, в яких були вказані псевдо вояків, їхні звання та посади.

- Спочатку я працював в архівах за кордоном. А потім відкрили архіви СБУ. І вони виявилися більш потужними та масивними. На той час були живі вояки УПА, які нагороджені цими нагородами. Я звертався до Президента та Адміністрації, щоби відновити справедливість. Але їх це не дуже цікавило, - розповів історик.

Проте у 2008 році, завдяки наполегливості активістів, свою нагороду отримав Василь Левкович на псевдо «Вороний» - Золотий Хрест Бойової Заслуги 2 класу.

- Він був зроблений в єдиному екземплярі з чистого золота, - згадує Віталій Манзуренко.
Також вдалося знайти Лицаря Срібного Хреста Заслуги Віру Феляк, яка скромно проживала у Львові. Свою нагороду вона отримала аж у 2012 році.

- За моїми даними, на сьогодні не залишилося більше нікого живого з нагороджених. Але є їхні родини. Сподіваюся, що ми їх знайдемо. У наказі написано «Довбуш» чи «Гуцул». І це – все. Більше ми не знаємо, ми мусимо  працювати в архівах, розмовляти з людьми, щоби визначити, хто це, - каже історик-фалерист.

За словами завідувача музею Національної академії сухопутних військ України Михайла Слободенюка, в багатьох країнах Європи є практика, коли такі нагороди носять родичі загиблих, але з траурною стрічкою.

- Коли герой, який гинув на фронті, був нагороджений відзнакою за хоробрість, то нагороду дозволяли носити близьким родичам з траурною стрічкою. Це свідчило, що в родині є герой, який загинув за незалежну державу. Для цього потрібно внести доповнення до статуту цієї нагороди. Я думаю, що багато хто з родин носитиме цю нагороду, - порадив він.

За словами Андрія Гудзоватого, зараз було виготовлено вісім новітніх нагород. Вручатимуть відновлені нагороди 23 травня – у Свято Героїв, 24 серпня – в День незалежності, 31 серпня – у Свято зброї та 14 жовтня – в День захисника України.

Ентузіасти сподіваються на поширення цієї інформації і допомогу родин та небайдужих в ідентифікації Лицарів повстанських нагород. Усіх, хто може чимось допомогти, просять долучатися до сторінки: https://www.facebook.com/profile.php?id=100015600783777

dailylviv.com

Завтра на Львівщині буде від – 5° морозу до 3° тепла

Шість гуртожитків і один навчальний корпус Львівської політехніки не залежать від графіків вимкнення світла

У Львові лише 9% пасажирів розраховуються готівкою у громадському транспорті

Роботу снігоприбиральної техніки у Львові можна відстежувати онлайн

4 роки за ґратами проведе мешканець Нового Роздолу за ухилення від мобілізації

Майже усі школи Львова облаштовані тенісними столами

Програма різдвяних подій у Львівській громаді

У поваленні Асада не останню роль зіграла Україна

Укренерго фіксує високий рівень споживання електроенергії

Генштаб підтвердив ураження російської нафтобази на Брянщині

У Самборі у ДТП травмований водій легковика

У Львові затримали чоловіка за братовбивство

Дубляни залишилися без води. Працюють два водовози

ЛМР для очищення міста від снігу залучила 80% одиниць від наявної спецтехніки

Поліція проводить обшуки в Укрзалізниці

Ростислав Буряк, Володимир Воробець, Олег Пашковський, Володимир Тетерко. Львівщина прощається з Героями

В Україні зростають ціни на газ

Львівщина буде до кінця доби зі світлом. Графік обмежень 11 грудня скасовано

Львівобленерго посунуло графік вимкнення електроенергії 11 грудня на одну годину

72 453 одиниці зброї є на руках у мешканців Львівщини. Якої найбільше (відео)

Понад 5 тисяч українців придбали нові авто у листопаді

Потягом з Києва до Ужгорода через Кам'янець-Подільський і Львів

На війні з перших місяців, нагороджений «Сталевим хрестом». Львів прощається з Володимиром Воробцем

Графік відключення електроенергії у Львівській області 11 грудня

Укренерго повідомило алгоритм графіку відключень електроенергії 11 грудня

Сніг, ожеледиця. Синоптики попередили про погіршення погоди на Львівщині

Загиблі, поранені, люди під завалами. Російські терористи вдарили по Запоріжжю

Приватбанк, Mono, Ощадбанк, ОТП, Правекс, ПУМБ, Райффайзен, Таскомбанк обмежили карткові перекази

Медицина майбутнього. У Львові створюють ще одну локацію сучасного хабу MonoDoctor

Мирні переговори щодо України можливі цієї зими - Туск

Австралія, третя після США і Великобританїї, випробування крилату ракету «Томагавк»

На Миколаївське АТП склали сім постанов про порушення

На Львівщині троє чоловіків в присутності дітей закололи вилами бобра

Суд скасував рішення ЛМР про 60 безоплатних поїздок в місяць для пенсіонерів та людей з інвалідністю

Воїна зі Стрийщини нагородили відзнакою Головнокомандувача ЗСУ «Золотий хрест»

В окупованому Єнакієвому оголосили евакуацію через вибухи

Через Тису збудують міст

Трьох пішоходів госпіталізували на Львівщині

У двох сусідніх зі Львівщиною областях - повітряна тривога

У Львові три тролейбуси доукомплектовані системою автономного живлення