За роботу у відрядженнях не сплачують податки, але складують паперову звітність

17:28 5 квітня 2017 р.

Законодавство не дає нині змоги чітко відрізнити роботу у відрядженні, роз'їзну (пересувну) роботу від роботи за вахтовим методом. Підприємства мають можливість описати ці види робіт у колективній угоді, трудових угодах і посадових інструкціях.

Єдиний нормативний акт, що пояснює як відрізнити чи перебуває працівник у відрядженні, чи це в нього роз’їзна (пересувна) робота або ж це він працює вахтовим методом, був створений ще за радянських часів. Незалежна Україна поки що не видала своїх документів з цього приводу. А ось штрафи за порушення трудового законодавства і неправильне нарахування зарплати з 1 січня ц. р. суттєво зросли. Тому бухгалтерів і керівників підприємств непокоїть, як правильно оформити таку роботу, щоби не зазнати покарань.

Про це сьогодні, 5 квітня, під час відеопрограми “Бухгалтерська правда”, яка відбулася у Львівському прес-клубі, повідомила партнер компанії “Академія професійного бухгалтера” Людмила Шахно.

За її словами, аудиторам вдалось знайти лише постанову Держкомпраці та Секретаріату ВЦРПС від 1 липня 1989 року «Про затвердження Положення про виплату надбавок, пов’язаних з пересувним і роз’їзним характером робіт у будівництві» і постанову КМУ від 31 березня 1999 року «Про надбавки (польове забезпечення) до тарифних ставок і посадових окладів працівників, направлених на виконання монтажних, ремонтних та будівельних робіт, та працівників, робота яких виконується вахтовим методом, постійно проводиться в дорозі або має роз’їзний (пересувний) характер».

Людмила Шахно пояснює, що службове відрядження – це поїздка працівника за розпорядженням керівника підприємства на визначений строк до іншого населеного пункту для виконання службового завдання поза місцем постійної роботи. Роз’їзний характер робіт – це коли працівник виконує свої обов’язки поза місцем розташування організації, але змушений виїжджати та повертатися до місця роботи в неробочий час. Від відрядження цей вид робіт відрізняється тим, що у відрядження працівник їздить час від часу та виконує кожного разу інші доручення. А під час роз’їзних робіт працівник виконує одну і ту ж саму роботу.

Також є ще вахтовий метод праці. Це особлива форма організації робіт, коли працівник працює поза місцем постійного проживання і роботодавець не може забезпечити йому щоденне повернення додому. Наприклад, будівництво тунелю в Карпатах. Для працівників там обладнують невеликий побут для відпочинку і харчування.  

Отож, фахівці радять таке: якщо працівник дуже часто їздить і щоби не виписувати чи не щодня відрядження, то простіше встановити йому  надбавку до зарплати не вище одного відсотка від мінімальної зарплати за день.

- Законодавчо у нас ще не існує чіткого розмежування про те, чи це вахтовий метод, чи роз’їзний характер, чи відрядження. Рішення про це може приймати саме підприємство. Але у колективному договорі необхідно зазначити перелік посад (професій), для яких встановлюється особливий (роз’їзний) характер роботи, розмір доплат за нього та порядок обліку використання робочого часу працівників із роз’їзним характером роботи, - Людмила Шахно застерігає: якщо підприємство все це розпише у колективному договорі, трудових договорах та посадових інструкціях, то це і вважатиметься правильним.

Вона також згадала лист ДФС від 23.02. 2017 р., в якому фіскали кажуть, що «питання правомірності оформлення юридичною особою своїх працівників, водіїв у вигляді службових відряджень з метою виконання їх службових доручень, доставки  вантажу, - не належить до компетенції Державної фіскальної служби».

Проте податки все одно сплатити треба. Тому, якщо підприємство відправило працівника у відрядження, то ці «відрядні» гроші не оподатковуються ні військовим збором, ні ПДФО, ні ЄСВ. А ось доплата за роз’їзний характер роботи вважається додатковою і оподатковується ПДФО, і військовим збором, але не оподатковується ЄСВ.

- Отож, якщо дивитися з точки збору сплати податків, то відрядження економніше, бо нема податків. Але там постійно доводиться оформлювати папери, пильнувати звітність та розмір середньоденного заробітку за той день, коли працівник у відрядженні. А у роз’їзному характері робіт є стабільна зарплата, стабільна надбавка, менше паперів, але є податки, - підсумувала партнер компанії “Академія професійного бухгалтера” Людмила Шахно.

 

 

 

 

 

 

 

 

dailylviv.com

Львів прощається з бійцем 3-ї окремої штурмової бригади Володимиром Мацьківим

Укрзалізниця відкрила оновлений пункт прикордонного контролю поїздів на кордоні з Польщею

Дмитро Ганжа. Уродженець Краматорська, працював у Львівській картинній галереї, поховають у Львові

З полону повернувся 36-річний стебничанин, прикордонник Василь Цішкевич, якого вважали зниклим безвісти

Південнокорейська компанія HYUNDAI заходить до Львова

На Львівщині все дорожчає як в Україні. Що найбільше

Росія є найголовнішою загрозою для України і Польщі - Зеленський

Укрзалізниця переходить на французькі рейки

Сім бюджетних установ у Львові матимуть альтернативну електроенергію

КТ головного мозку: коли призначається і що показує?

На Львівщині за махінації судитимуть держреєстраторку

На одному з перехресть Львова змінили організацію дорожнього руху

Завтра на Львівщині потеплішає до +3°С

Зеленський підписав закон про облік 17-річних призовників

РФ била по газовій інфраструктурі України

В Україні зберігається тенденція росту споживання електроенергії. Причина

20 крилатих ракет та 1 шахед збили на заході України

Попри масовану атаку рф, енергосистема працює стабільно - Шмигаль

Оборонці неба назвали кількість «приземлених» повітряних цілей противника

Відшарування бетонних балок та корозія арматури. У Львові може впасти міст

На Стрийщині виявили нездетоновану ракету, а також уламки збитої

Зеленський прибув до Варшави

У Львові під час повітряної тривоги було зачинене укриття. Відкрито кримінальне провадження

Зеленський назвав, скільки повітряних цілей запустила рф по Україні

У Львові горіли склади

У Скнилові впала збита ракета, є пошкодження, - Козицький

На Прикарпатті ціллю ворога була критична інфраструктура

На Стрийщині та Дрогобиччині ворог влучив в об'єкти критичної інфраструктури, - Козицький

П'ятьох полеглих Героїв оплакуватиме Львівщина

Тарас Андрухів, керівник Західного макрорегіону АТ «Укртелеком»: «Наша основна мета - щоденно забезпечувати користувачів, бізнес та державні структури зв'язком»

Росіяни били по енергетичній інфраструктурі Львівщини

На Львівщині оголошено закінчення повітряної тривоги. Що і скільки летіло

Аварійні відключення електроенергії через ракетну атаку

В Івано-Франківську пролунала серія гучних вибухів

Вибухи на Львівщині. Область атакують російські ракети. Працює ППО

Ракета в бік Львова. Оголошено найвищий рівень небезпеки

Крилаті ракети летять на захід - Козицький

Через загрозу заходу України Польща підняла в небо літаки, привела у найвищий стан готовності системи ППО

Запуск крилатих ракет «Калібр» з Чорного моря

Повітряну тривогу на Львівщині оголосили через загрозу ракетного удару - Козицький