За роботу у відрядженнях не сплачують податки, але складують паперову звітність

17:28 5 квітня 2017 р.

Законодавство не дає нині змоги чітко відрізнити роботу у відрядженні, роз'їзну (пересувну) роботу від роботи за вахтовим методом. Підприємства мають можливість описати ці види робіт у колективній угоді, трудових угодах і посадових інструкціях.

Єдиний нормативний акт, що пояснює як відрізнити чи перебуває працівник у відрядженні, чи це в нього роз’їзна (пересувна) робота або ж це він працює вахтовим методом, був створений ще за радянських часів. Незалежна Україна поки що не видала своїх документів з цього приводу. А ось штрафи за порушення трудового законодавства і неправильне нарахування зарплати з 1 січня ц. р. суттєво зросли. Тому бухгалтерів і керівників підприємств непокоїть, як правильно оформити таку роботу, щоби не зазнати покарань.

Про це сьогодні, 5 квітня, під час відеопрограми “Бухгалтерська правда”, яка відбулася у Львівському прес-клубі, повідомила партнер компанії “Академія професійного бухгалтера” Людмила Шахно.

За її словами, аудиторам вдалось знайти лише постанову Держкомпраці та Секретаріату ВЦРПС від 1 липня 1989 року «Про затвердження Положення про виплату надбавок, пов’язаних з пересувним і роз’їзним характером робіт у будівництві» і постанову КМУ від 31 березня 1999 року «Про надбавки (польове забезпечення) до тарифних ставок і посадових окладів працівників, направлених на виконання монтажних, ремонтних та будівельних робіт, та працівників, робота яких виконується вахтовим методом, постійно проводиться в дорозі або має роз’їзний (пересувний) характер».

Людмила Шахно пояснює, що службове відрядження – це поїздка працівника за розпорядженням керівника підприємства на визначений строк до іншого населеного пункту для виконання службового завдання поза місцем постійної роботи. Роз’їзний характер робіт – це коли працівник виконує свої обов’язки поза місцем розташування організації, але змушений виїжджати та повертатися до місця роботи в неробочий час. Від відрядження цей вид робіт відрізняється тим, що у відрядження працівник їздить час від часу та виконує кожного разу інші доручення. А під час роз’їзних робіт працівник виконує одну і ту ж саму роботу.

Також є ще вахтовий метод праці. Це особлива форма організації робіт, коли працівник працює поза місцем постійного проживання і роботодавець не може забезпечити йому щоденне повернення додому. Наприклад, будівництво тунелю в Карпатах. Для працівників там обладнують невеликий побут для відпочинку і харчування.  

Отож, фахівці радять таке: якщо працівник дуже часто їздить і щоби не виписувати чи не щодня відрядження, то простіше встановити йому  надбавку до зарплати не вище одного відсотка від мінімальної зарплати за день.

- Законодавчо у нас ще не існує чіткого розмежування про те, чи це вахтовий метод, чи роз’їзний характер, чи відрядження. Рішення про це може приймати саме підприємство. Але у колективному договорі необхідно зазначити перелік посад (професій), для яких встановлюється особливий (роз’їзний) характер роботи, розмір доплат за нього та порядок обліку використання робочого часу працівників із роз’їзним характером роботи, - Людмила Шахно застерігає: якщо підприємство все це розпише у колективному договорі, трудових договорах та посадових інструкціях, то це і вважатиметься правильним.

Вона також згадала лист ДФС від 23.02. 2017 р., в якому фіскали кажуть, що «питання правомірності оформлення юридичною особою своїх працівників, водіїв у вигляді службових відряджень з метою виконання їх службових доручень, доставки  вантажу, - не належить до компетенції Державної фіскальної служби».

Проте податки все одно сплатити треба. Тому, якщо підприємство відправило працівника у відрядження, то ці «відрядні» гроші не оподатковуються ні військовим збором, ні ПДФО, ні ЄСВ. А ось доплата за роз’їзний характер роботи вважається додатковою і оподатковується ПДФО, і військовим збором, але не оподатковується ЄСВ.

- Отож, якщо дивитися з точки збору сплати податків, то відрядження економніше, бо нема податків. Але там постійно доводиться оформлювати папери, пильнувати звітність та розмір середньоденного заробітку за той день, коли працівник у відрядженні. А у роз’їзному характері робіт є стабільна зарплата, стабільна надбавка, менше паперів, але є податки, - підсумувала партнер компанії “Академія професійного бухгалтера” Людмила Шахно.

 

 

 

 

 

 

 

 

dailylviv.com

Як мобільна вогнева група збила ракету на заході України (відео)

На Україну 13 грудня налетіли з росії вісім типів ракет

У Львівавтодорі пояснили різницю між пластиковою карткою ЛеоКарт та застосунком LeoСard

Графік відключення електроенергії на Львівщині 14 грудня

Останні військові почесті уродженцю Херсона Максиму Ібрагімову віддадуть у Львові

Виїхав через пункт пропуску «Шегині». Ексзаступника міського голови Львова розшукують за кордоном

Вимикатимуть світло уже з ночі 14 грудня

Вісім учнів львівської школи № 72 загинули на фронті. Їх і ще 13 воїнів увіковічать на меморіальних таблицях

Діти, з яких знущалися в інтернаті на Львівщині, знайшли родини

Росія може вдарити по Україні «Орєшніком» в суботу-неділю

Щомісяця з території військової частини на Львівщині вивозили щонайменше 20 тонн пального

Оновлено графік вимкнень електроенергії на Львівщині 13 грудня

Ракетна атака по Львову. Двом львів’янам дадуть гроші на нові квартири

130 рятувальників гасили пожежі на місцях ракетних ударів на Львівщині

Завтра на Львівщині буде уночі до 11° морозу, вдень до 2° тепла

До 20 січня може бути ще кілька масованих атак рф - експерт

У Львові бігатимуть звіздарі

В Україні завтра вдарить мороз до -14°

Шість об’єктів енергетики були атаковані на Львівщині

У Львові інклюзивна вбиральня не працюватиме під час вимкнень світла. Вартість послуги

52 ракети та 2 шахеди збили на заході України

РФ знову підняла в небо стратегічні бомбардувальники ТУ-95

В Україні 5 з 9 енергоблоків зменшили потужність - МАГАТЕ

Ворожої атаки зазнав об'єкт критичної інфраструктури на Дрогобиччині

ППО збила 81 російську ракету та 80 БпЛА

Бурулькопад. Над головами львів'ян – снігові нависання

Олена Шуляк: 90 тисяч родин скористались програмою «єВідновлення»

У ЛМР повідомили, який район міста найбільше чистили від снігу

На Львівщині авто на смерть переїхало пенсіонерку

Укренерго повідомило про наслідки 12 масованої ракетно-дронової атаки на енергосистему

На Закарпатті збили дві російські ракети

Експерти порахували, скільки цьогоріч коштуватиме Святвечір

ДТЕК повідомило про пошкодження ТЕС внаслідок ракетного удару

Росія випустила по Україні майже 300 повітряних цілей. Головна ціль - енергетика

РФ атакувала енергосистему, транспортну мережу і ключові об'єкти в Україні - посол США

Лубінець закликав українців «бути готовими до труднощів» через атаку рф на енергосистему

Прикарпаття зазнало наймасованішої атаки за час повномасштабної війни

РФ атакувала енергетичні об'єкти на Львівщині

У Львові внаслідок ДТП госпіталізували 81-річну пішохідку

На Львівщині масована комбінована атака рф тривала понад три години