16:48 22 березня 2017 р.
Якщо підприємство не дотримується мінімальних державних гарантій в оплаті праці, то його оштрафують на десять мінімальних заробітних плат за кожного працівника, стосовно якого скоєно правопорушення.
Таке передбачено статтею 265 Кодексу законів про працю.
Про це сьогодні, 22 березня, під час відеопрограми «Бухгалтерська правда», яка відбулася у Львівському прес-клубі, повідомила директор компанії «Академія професійного бухгалтера» Мар'яна Кавин.
Проте не завжди роботодавець, який використовує найману працю, знає, що ж є мінімальними державними гарантіями, а що – ні.
Пояснення можна знайти у листі Держпраці від 26 вересня 2016 року № 9695/1/4.3-ДП-16. Тут написано, що відповідно до ч. 2, ст. 12 Закону України «Про оплату праці» від 24.03.1995 р. № 108/95-ВР норми та гарантії в оплаті праці, передбачені ч. 1, ст. 12 цього Закону та КЗпП у частині оплати праці, і є мінімальними державними гарантіями.
- Серед них є дотримання норм в оплаті праці за роботу в надурочний час; у святкові, неробочі та вихідні дні; у нічний час; за час простою, який мав місце не з вини працівника. Адже всі ці години оплачують в іншому порядку, - наголошує директор.
Також до мінімальних державних гарантій зараховують оплату праці за виготовлення продукції, що стала браком не з вини працівника, та оплату щорічних відпусток.
Працівникові повинні нараховувати зарплату на основному місці праці в той час, коли він виконує державні обов’язки, наприклад, воює в АТО. Коли працівника скеровують на навчання для підвищення кваліфікації, то йому також повинні сплачувати зарплату. Словом, все те, що описано у вищезгаданих нормативних актах, і є державними гарантіями.
- Щодо гарантій виплати компенсацій під час відряджень, то я би хотіла підкреслити, що тут є гарантією відшкодування понесених витрат працівником у відрядженні, виплата добових та збереження за відрядженим працівником посади та заробітку, що не нижчий за середній. Дуже часто саме в цьому і є порушення мінімальної державної гарантії, - попереджає Мар'яна Кавин.