16:19 9 серпня 2017 р.
Якщо підприємець не сплатив податки у бюджет чи винен іншим підприємцям за товар чи послуги, то навіть після того, як він згорне свій бізнес, боргів йому ніхто не пробачить.
Про це сьогодні, 9 серпня, під час відеопрограми «Бухгалтерська правда», яка відбулася у Львівському прес-клубі, повідомив засновник групи компаній «Західна консалтингова група», «Яновський і партнери», «Збережені активи», «Академія професійного бухгалтера», адвокат Олексій Яновський.
- У нас склалося враження, що підприємець – це початкова форма діяльності. Особливо, коли порівнюють їх з юридичними особами чи з товариствами з обмеженою діяльністю, то до підприємців ставляться як до мікробізнесу, - говорить він.
Хоча, як стверджує лист ДФС від 8 вересня 2015 року № 8523,8,99-99-1702-02-14, за зобов’язаннями, пов’язаними з підприємницькою діяльністю, фізична особа-підприємець відповідає всім своїм майном, крім майна, на яке згідно із законом, не може бути звернено стягнення (ст.52 ЦКУ).
- Буває таке, що особа собі міркує: я придбав собі майно як підприємець, воно є моєю власністю як особи-підприємця. Тому на нього може не поширюватися стягнення на майно. Але Цивільний Кодекс не визначає окремо такий суб’єкт права власності, як фізична особа-підприємець. Якщо купувати авто чи нерухомість, то в реєстрі, буде вказано, що це купувала фізична особа, а не підприємець, - пояснює адвокат.
Він також зазначив, що якщо підприємець заборгував бюджету чи іншим підприємцям, то у нього вилучать не тільки його особисте майно, але й майно, яке є його часткою у спільному з дружною чи чоловіком майні.
- Наприклад, я – підприємець, а дружина – ні. У неї є автомобіль, земля. І я чи не заплатив кредит, чи щось винен державі, то кредитори можуть вимагати стягнути частку зі спільного майна подружжя, - застерігає Олексій Яновський.
Він зауважив, що розпочинаючи свою діяльність, більшість людей обирають статус фізичної особи-підприємця, тому що це простіше. Проте не замислюються про ризики, які має така підприємницька діяльність щодо відповідальності за зобов’язаннями.
- Навіть якщо підприємець та його родина не матимуть майна, то виконавчий лист його переслідуватиме все життя. Якщо він влаштується на роботу, то будуть стягувати з зарплати. Коли вийде на пенсію, то й з неї – теж, - адвокат малює невеселі перспективі підприємцю-банкруту.
Натомість, якщо збанкрутує юридична особа, то з цього підприємства стягнуть те, що зможуть, підприємство ліквідують. Але з власників ніхто нічого стягувати не буде, і вони залишаться зі своїм приватним майном.