15:45 13 липня 2017 р.
Відео: Львівський прес-клуб
Якщо реєстрація податкової накладної призупинено, підприємець повинен отримати квитанція про зупинення реєстрації цієї накладної. В цій квитанції має бути порядковий номер та зазначена причина призупинення. Підприємець має право надати пояснення та документи, які би дозволили розблокувати податкову накладну.
Про це сьогодні, 13 липня, під час прямої трансляції семінару на тему: «Бухгалтерсько-податковий калейдоскоп: реалії та перспективи-2017», яка відбулася у Львівському прес-клубі, повідомила партнер компанії «Академія професійного бухгалтера» Людмила Шахно.
- Письмові пояснення та/або копії документів, зазначені у підпункті «в» підпункту 201.16.1 Податкового кодексу платник податку подає до фіскальної служби за основним місцем обліку впродовж 365 календарних днів. Можна подати в електронному форматі. Але ніхто не забороняє принести особисто в паперовому вигляді, відповідно завірені та з певним описом. У цьому випадку зайвий опис не завадить. Ці документи місцева податкова повинна передати до комісії центрального органу виконавчої влади не пізніше наступного робочого дня, - пояснює вона.
Документів які можна подати, є дуже багато. Всі вони описані в Податковому кодексі. А підприємець сам вирішує, що з того варто подавати, а що – ні.
- Повідомлення з додатками може бути сформоване та надіслане через особистий кабінет електронного сервісу «Електронний кабінет платника» (режим «Ведення звітності»), вхід до якого є за адресою https://cabinet.sfs.gov.ua, або через офіційний веб-портал ДФС. Про це повідомляє ДФС України на своєму сайті, - розповідає експерт.
Електронна пройма дозволяє подавати документи та пояснення для кожної окремо заблокованої накладної. Подати один раз для всіх – неможливо.
- Подаючи інформацію, потрібно вказати порядковий номер накладної, дату складання, найменування, прізвище особи, яка отримує товар, обсяг постачання та кількість документів, що додано. Якщо вам не вдається подати в електронному вигляді, то ви можете занести папери у свою ДФС. Там зобов’язані це прийняти і передати далі, - робить докладний інструктаж Людмила Шахно.
Якщо ж вдалося подати документи, то рішення платник податків повинен отримати впродовж п’яти робочих днів. Комісія, яка розглядає пояснення, може перевірити копії документів, звірити їх з даними, які є в реєстрах, та поцікавитися іншою інформацією. А потім надає свій вердикт – зареєструвати цю накладну чи відмовити в її реєстрації. Це все описано в наказі Мінфіну №566.
- Відмовити комісія може, якщо ви не надали письмових пояснень, копій документів або надали документи, складені з порушенням законодавства, - передбачає аудитор найгірший варіант.
Дії комісії так само можна оскаржити. Спочатку можна подати скаргу в ДФС. Її, мабуть, буде розглядати ця ж комісія, яка заблокувала, впродовж десяти днів. Тобто, яка саме комісія – ще ніхто не знає. Якщо впрдовж 10 днів платник податків не отримав відповіді, то накладну мусять розблокувати та продовжити її реєстрацію. Якщо отримав вмотивовану відмову – можна йти в суд.
- Як це буде розглядатися у судах, за якими документами ми маємо право подавати скарги до суду – цього ще ніхто не знає. Єдине, чим можна втішитися, що поки реєстрація податкової накладної буде призупинена, штрафів за несвоєчасну подачу накладних накладати не будуть, - втішила Людмила Шахно.