19:17 26 жовтня 2022 р.
Ювелірні прикраси ніколи не виготовляють з чистих дорогоцінних металів, оскільки вони надто м’які.
Тому до золота додають інші компоненти, створюючи лігатури. Від вибраного металу залежить ціна готового виробу, а також колір і характерні властивості. Тож вирішивши купити золотий браслет, важливо з’ясувати, що входить до складу сплаву.
Види золота та їхні особливості
Найзвичніше для людського ока — жовте золото. Такий відтінок має чистий дорогоцінний метал. Для отримання такого кольору використовують срібло або мідь. Срібло робить прикрасу світлішою. Основний відтінок — лимонний. Теплішим, схожим до сонця, стає сплав на основі золота й міді.
Від кількості допоміжних металів залежить проба ювелірного виробу. Наприклад, часто прикраси виготовляють 585 проби. Це означає, що в сплаві використали 58,5% чистого дорогоцінного металу. Решта 41,5% — сторонні компоненти. Яскраво-жовтому кольору програє 375 проба. Вона відрізняється холодним відтінком. Все тому, що в складі сплаву присутній паладій. Крім традиційного жовтого золота, також виокремлюють:
- біле;
- рожеве;
- червоне;
- зелене;
- блакитне;
- коричневе;
- чорне.
Біле золото — вдала основа для діамантів
Біле золото не таке популярне, оскільки холодний відтінок також притаманний срібним прикрасам. Зате воно стає гарною основою для діамантів, допомагаючи їм яскравіше виблискувати.
Такий колір — результат присутності в лігатурі паладію, нікелю, срібла або платини. Найціннішим вважається саме сплав з платиною, котра забезпечує підвищену стійкість до деформацій і подряпин.
Найбюджетніший варіант — сплав на основі нікелю. Цей допоміжний метал використовується також у смартгодиннику і часто стає причиною алергічних реакцій.
Рожеве й червоне золото — ніжність і довершеність
Відтінок отримують завдяки додаванню міді. Наприклад, для рожевого золота 585 проби пропорції такі:
- золото — 14 частин;
- мідь — 7 або 8 частин;
- срібло — 2 або 3 частини.
Ювелірні вироби на основі рожевого або червоного золота відрізняються витонченим дизайном. Саме тому їх часто вибирає молодь.
Незвичайні відтінки золотих прикрас
Зустрічаються на вітринах ювелірних крамниць доволі зрідка, оскільки мають серйозні недоліки. Наприклад:
- Зелене золото. Результат сплаву золота й срібла. Останній становить майже 30% лігатури. Такий сплав називається електрум. Основний недолік — крихкість.
- Блакитне золото. Застосовується кобальт або індій. Такого ж результату можна досягати завдяки родіюванню. Якщо додати трохи калію або алюмінію, метал отримує фіолетовий колір.
- Коричневе (буре) золото. Найчастіше використовують для виготовлення годинників. Сплав на основі золота, міді й паладію проходить спеціальну хімічну обробку. Один з найдорожчих металів, який в прикрасах доповнюють діамантами й іншими дорогоцінними каменями.
Тренд останніх років — чорне золото. Тільки отримати такий відтінок доволі складно, оскільки золото, кобальт і хром важко змішати.