Власники землі втрачають 13-15 тисяч гривень за пай на рік,- експерт

12:42 30 травня 2018 р.

Минулого тижня Європейський суд з прав людини визнав, що мораторій на продаж землі сільськогосподарського призначення є порушенням Європейської конвенції з прав людини та Конституції України. Він був запроваджений Верховною Радою у 2001 як тимчасовий захід, аби українська земля не опинилася в руках невеликої купки олігархів.

І хоча спеціалісти вважають, що мораторій вже давно потрібно скасувати, 7 грудня 2017 року Верховна Рада продовжила цей мораторій до 2019 року. 

Про це сьогодні, 30 травня, під час прес-конференції на тему: «Земельна реформа: тенденція та прогнози для Львівщини і всієї України», яка відбулася у Львівському прес-клубі, повідомив консультант Світового банку зі земельних питань Денис Нізалов.

- Коли мораторій запроваджували, то в Україні не було нормального земельного кадастру, тож права власників фактично не були захищені. Але він не вирішив тієї проблеми, зради якої якого було запроваджено. Замість того, аби розвивати рівень земельної інфраструктури, він заморозив ситуацію, - пояснює Денис Нізалов. 

Зараз, за його словами, 30 млн га землі перебуває у приватній власності. Ще 10,5 млн га – у власності держави. І на всі ці землі накладено мораторій.

- Власник зараз має можливість лише здати землю в оренду або його нащадки можуть успадкувати цю землю після його смерті. Це – порушення їхніх прав, - наголошує фахівець.

За словами Дениса Нізалова, орендарі не бажають вкладати довгострокові інвестиції в землю. Виробники, які не є власниками, не зацікавлені в збереженні якості землі. Вони вирощують однорічні культури, що мають низьку додану вартість – ріпак, соняшник та інші, виснажують землю. А також збирають низькі врожаї. 

- Маємо гарні ґрунти, найліпший клімат. А врожайність – одна з найнижчих в Європі. І це є наслідком мораторію. Проте, через те, що землю експлуатують, нічого не вкладаючи в неї, показник гумусу за останні роки впав з 3,36 відсотків до 3,14. Грунт з 2,4 відсотками гумусу вже не вважають чорноземом, - попереджає Денис Нізалов. 

Водночас, півтора мільйона гектарів землі вже мають своїх власників. Проте володіють ними, переважно, вже немолоді особи. 

- 7 млн власників землі на цей момент уже є пенсійного віку. Вони вже не можуть самі обробляти землю і здають її в оренду за тими умовами, які їм диктує виробник у тій чи іншій місцевості. . Якщо би вони отримували ці кошти за свою землю, то не потребували би соціальної допомоги, - говорить консультант Світового банку зі земельних питань.

За його словами, зараз орендна плата в Україні за найкращі ґрунти складає $50 на рік. Тоді як за кордоном така плата становить $200-250 за гектар. 

Також мораторій створив таку проблему, як відумерла спадщина. За час його дії в Україні вже померло 1,4 млн власників, які не змогли скористатися своїм правом на землю. 

- Тільки частина з них мала спадкоємців. А 300-400 тисяч власників не мали кому її передати. І ця земля залишилася без будь-якого правового статусу, - каже фахівець. 

Він погоджується, що зараз є два ризики: надмірна концентрація землі і обмежений доступ до фінансування. Але їх можна вирішити нормами закону про оббіг землі.

- Щоби не відбулася надмірна концентрація, необхідно прописати норми щодо максимальної кількості землі, яка може бути у власності юридичної чи фізичної особи. І це стане запобіжником, який ускладнить накопичення земель у одних руках. Також противники скасування мораторію побоюються, що фермери не матимуть доступу до капіталу на той момент, коли потрібно буде брати участь у ринкових трансакціях. Тому паралельно з прийняттям закону про оббіг землі, треба прийняти ще кілька нормативно-правових актів, які запровадять державні гарантії сільгоспвиробникам. Це можна вирішити впродовж 5-6 місяців, - пояснює Денис Нізалов.

Фахівець цілком розуміє, що зняття мораторію може спровокувати різні зловживання. 

- У нас зараз ринок перенакопичений. Є дуже багато охочих продати землю. І щоби на початках убезпечити ринок від негативних явищ, ми маємо вжити певні запобіжники від надмірної концентрації. Це може бути – максимальний розмір землі у власності однієї особи. Мають бути запобіжники щодо мінімальної ціни, аби попередити шахрайство. Також земля не має бути предметом банківської застави. І ми маємо знати, як банки будуть працювати з землею. І щоби не сталося так, щоб вони, банки, накопичили її, - перелічує можливі підводні камені консультант Світового банку зі земельних питань 

Він також наголосив, що в світі залишилося тільки сім країн, громадяни яких не мають права розпоряджатися своєю землею. Це – Україна, Північна Корея, Куба, Венесуела, Конго, Таджикистан та Білорусь. 

dailylviv.com

Україна обговорює зі США надання зброї, здатної збивати МБР

Рівень російської ядерної загрози - низький

Мінімум десять ракет буде, якщо це дослідницько-бойове використання - ГУР про МБР росії

Завтра погоду на Львівщині визначатиме вплив висотної улоговини

У трьох вузах викрили «схеми для ухилянтів»

Шахеди на Рівненщині. Рухаються в західному керунку

У парку «Знесіння» облаштують паркінг та доступний простір для людей з інвалідністю

Росіяни попередили про удар МБР по Яворівському полігоні

У Львові для ветеранів та захисників зробили безплатним відвідування 98 закладів культури

Летіла 15 хв. Росіяни вдарили по Дніпру балістичною ракетою, ймовірно, «Кєдр» - ГУР

На Львівщині біля школи згоріла автівка, якою привезли на навчання дітей

З понеділка ремонтуватимуть вулицю Сяйво. Схема об'їзду

Біля Львова госпіталізували пішохода, якого збив Renault Master

На Святу гору Афон вирушили 23 захисників з Львівщини

Цьогоріч на Львівщині зафіксували понад 600 випадків кашлюку та 3 - правця

Екшн-камери та навушники Apple намагався ввезти через Львівщину буковинець

Через страйк польських фермерів на одному з ПП відзавтра буде заблоковано рух транспорту

Трагедія на Дрогобиччині. Рятувальники витягнули тіло чоловіка з Летнянки

Поранив ножем брата-близнюка

34 зрадників України Зеленський позбавив державних нагород. Перелік

10 м3 піскосуміші і 3 тонни солі висипали уночі на дороги Львова

Медики та посадовиця ТЦК налагодили схему для ухилянтів

Уперше росіяни атакували шахедами, спорядженими шрапнеллю

У Львові покажуть «Бучу»

На Львівщині киянка на BMW наїхала на велосипедиста

Петро Кобринович, Степан Панасевич, Василь Дорош. Львівщина оплакує Героїв

По урядовому кварталу в центрі Києва можливі російські удари

На Львівщині мороз і північно-західний вітер

Оборонні компанії США попереджені про загрозу диверсій з боку Росії

Вашингтон попередив Київ про запуск балістичної ракети

У небі України два десятки російських ударних БпЛА

Тривалість вимкнення електроенергії 22 листопада на Львівщині зменшена

На меморіалі запалили ватру. У Львові вшанували Героїв Небесної Сотні (відео)

Є загроза ракетного удару найближчими днями по Верховній Раді - нардеп (відео)

Що ховає Путін за міжконтинентальною балістичною ракетою «Орєшнік»

Укренерго дало вказівку про скасування застосування ГПВ

Путін погрожує бити новітньою ракетою «Орєшнік» без страху отримати від Заходу на горіхи

22-річну дівчину, яку розшукували у Львові, знайшли мертвою

60 львівʼян, які постраждали внаслідок подій на Майдані, отримали матеріальну допомогу від міста

Графік вимкнення електроживлення 22 листопада на Львівщині