Власників земельних паїв змусять платити по 6 тисяч гривень річного податку

20:55 6 липня 2020 р.

Новий законопроєкт № 3131 щодо детінізації виробництва сільськогосподарської продукції, підготований понад 30-ма народними депутатами фракції правлячої партії "Слуга народу" та кількома з групи "Довіра". Цю ініціативу підтримує великий агробізнес.

Народні депутати зі "Слуги народу" та групи "Довіра" придумали новий податок, який ляже на плечі дрібних фермерів. Пересічний власник паю платитиме шість тисяч гривень на рік. Близько 7 мільйонів українців, за даними Держслужби з питань геодезії, картографії та кадастру, мають земельні паї - у середньому близько чотирьох гектарів кожен. 4,7 мільйона власників паїв є одноосібниками - тобто обробляють свої паї самостійно. Решту паїв здають в оренду великим агрофірмам чи холдингам.

Протягом останніх років українці дедалі частіше відмовляються здавати землю в оренду і вирішують обробляти її самостійно, констатував у розмові з DW голова Комітету підприємців агропромислового комплексу при Торговельно-промисловій палаті (ТПП) України Олег Юхновський. Це створило проблеми для великих компаній. Конкуренція за землю зростає, додає він.

Основним нововведенням зареєстрованого ще у лютому законопроєкту є запровадження мінімальної податкової сплати з кожного гектара землі сільгосппризначення. У червні проєкт отримав "зелене світло" на прийняття за основу від комітету Верховної Ради з питань фінансів, податкової та митної політики і включений до порядку денного парламенту. 

Одноосібники обробляють свої паї самостійно, вирощують сільгосппродукцію для задоволення власних потреб, а також для реалізації. Вони платять лише земельний податок, який, за підрахунками опитаних DW експертів, становить у середньому 140 гривень на гектар. Але оскільки розмір земельного податку встановлюють громади, виходячи з нормативної грошової оцінки землі, то він може становити до 300 гривень за гектар. Доходи від продажу сільськогосподарської продукції декларують ті одноосібники, хто вирощує її на власних земельних ділянках площею понад 2 гектари. І тільки тоді виникає необхідність сплатити 18 відсотків податку з цього доходу.

У разі ухвалення проєкту № 3131 в Україні фермерів змусять із кожного гектара щороку платити до місцевих бюджетів близько півтори тисячі гривень (п'ять відсотків від нормативної оцінки землі, за розрахунками авторів законопроєкту) - незалежно від доходу. Для пересічного "одноосібника" з його чотирма гектарами це означатиме рахунок у шість тисяч гривень. Цей податок, вважають прихильники закону, ще й завадить спекуляціям на ринку землі. Адже її буде невигідно утримувати, нічого не вирощуючи.

Натомість економіст Київської школи економіки Олег Нів'євський вважає законопроєкт № 3131 вкрай небезпечним. "Це просто land grab, як англійською називається феномен силового витіснення дрібних фермерів з їхньої землі великими агрокомпаніями. Таким чином будуть просто "віджимати" землю в одноосібників", - застерігає аналітик аграрного сектора. Він прогнозує, що селян змусять позбуватися землі, утримувати яку багатьом стане невигідно.

Крім того, Нів'євський не погоджується зі звинуваченнями на адресу одноосібників у нечесній конкуренції. Адже і великі підприємства, каже експерт, платять мінімум податків завдяки спрощеній четвертій групі оподаткування. "Вони платять близько 300 гривень з гектара єдиного податку, який замінює собою два податки: земельний і податок на прибуток", - констатує експерт Київської школи економіки. Щодо решти податків, таких як ПДВ на паливо, насіння або добрива, то, за словами Нів'євського, юридичні особи не є кінцевими платниками і тому можуть їх нейтралізувати при продажі своєї продукції, переклавши на кінцевого споживача. Натомість одноосібники не є юридичними особами і не мають такої можливості.

У Світовому банку, який консультує українську владу у питанні аграрних реформ, коментуючи законопроєкт № 3131, зазначили, що підтримують детінізацію, але становищем дрібних фермерів стурбовані. "Щоб отримати повну вигоду від земельної реформи, вкрай важливо допомогти малим фермерам вийти з тіні. Це дало б їм можливість отримати доступ до банківського кредитування під заставу їхньої землі", - зазначив у коментарі DW аналітик Світового банку Клаус Дайнінгер. Він наголошує, що дрібні фермери мають робити свій внесок у відродження сільської місцевості, однак законодавство про земельні податки має базуватись на ширшому аналізі ситуації в агросекторі.

А Олег Юхновський з ТПП просто обурюється: "Це більше схоже не на податок, а на конфіскацію чи на штрафні санкції проти дрібних фермерів. У той час, як уряди багатьох держав по всьому світу думають, як підтримати дрібний бізнес в умовах пандемії, в Україні фактично хочуть вбити підприємницьку ініціативу на селі".

Хоч формально новий податок і поширюватиметься на всіх, але агрофірми і холдинги його фактично не платитимуть. Як пояснюють опитані DW експерти, оскільки всі разом податки, які платять юрособи, включно з ПДВ, зазвичай становлять більше, ніж 1500 гривень у перерахунку з гектара, платити їм за законопроєктом № 3131 нічого додатково не доведеться.

За матеріалами DW.

Ексголові Господарського суду Львівщини Артимовичу зменшили заставу на 10 млн гривень

У Львівській опері 41 дитина з особливими освітніми потребами та 12 артистів встановили рекорд України (відео)

У Трускавці від вітру впала стіна у житловому будинку (відео)

Загибель подружжя і пошкодження адмінбудівель Верховної Ради

Везла золота на 6 млн грн в підлокітнику автомобіля

Унікальний випадок. Спортсмен зі Львівщини став найкращим волейболістом України 2024 року

Учора відкрили рахунок - сьогодні зібрали 170 тис грн на відбудову музею Шухевича у Львові, знищеного ударом рф

Збиті знаки, дерево і Hyundai-феєрверк. Новорічний автоатракціон у Львові

Замаскували під залізничників та дали в руки кирку і лопату. Новий спосіб перетину кордону

ЗСУ влучили у командний пункт армії рф у Курській області

У Малехові біля дороги виявили сучасну гранату зі запалом

Перша цьогорічна повітряна тривога на Львівщині тривала 33 хвилини

Експертні команди лікарів отримали понад 40 тисяч справ, розгляд яких затримали у МСЕК

На Львівщині оголосили першу в цьому році повітряну тривогу

У боях за Часів Яр загинув воїн з Львівщини Мирослав Шеремет

У домашнього насильника з Добромиля випадково виявили гранати

Торік Львівщина скерувала до державного бюджету рекордну суму податків

До кінця цього року у Львові запрацює крематорій, - Садовий

Завтра на Львівщині сніжитиме, подекуди слабкі хуртовини

Тепловізори: сучасні технології для полювання та безпеки

У переддень Нового року ракетні Маґури у Чорному морі знищили 2 гелікоптери рф

На ТОТ України росіяни заборонили Святого Миколая, колядки й вертепи

РФ торік зазнала сумарно більше втрат ніж за 2022 і 2023 роки війни в Україні

12 людей, серед яких - двоє дітей, були вбиті в ресторані у Чорногорії

У Новий рік з новим інститутом і кафедрами. Зміни у Львівській політехніці

Шахіст зі Львова сльозами відреагував на поразку на чемпіонаті світу з рапіду

В Україні внаслідок потепління знизилося споживання електроенергії

На Львівщині горіли «Mercedes Sprinter» і «Hyundai Sonata»

Львівська поліція затримала 19-річного зловмисника, який пошкодив Менору (відео)

У Львові внаслідок наїзду автівки загинула пішохідка

У перший день нового року рятувальники загасили 10 пожеж сухої трави на Львівщині

984 автівки спалили у новорічну ніч у Франції

Ігор Король, Тарас Чесноков загинули в останні дні минулого року на Донеччині

11 областей України атакували 72 російських дрони

Поліція розпочала кримінальне провадження за фактом пошкодження Ханукальної менори у Львові

У Львові примусово загасили Ханукальну менору (відео)

Завтра у Львові закладуть капсулу під будівництво крематорію

200 українських авіаторів пройшли базову підготовку у Великій Британії

У Новий рік на Львівщині спалахнула дерев'яна церква

Після завершення війни Зеленський стане цапом–відбувайлом, – соціолог