17:08 13 серпня 2020 р.
У липні число працівників, зареєстрованих у Закладі соціального страхування, зменшилося лише на тисячу осіб. Разом з тим, у списках прибули 22 тисячі іноземних працівників.
Про це інформує Польське радіо, пише DailyLviv.
Отже, здається, що поляки надалі втрачають роботу, а польські підприємці охоче приймають на роботу громадян інших країн, як правило, за менші гроші. Проте, не все є таким очевидним, – пише газета «Rzeczpospolita». Як читаємо, різні галузі по-різному відчули кризу. Іншою є ситуація в харчовій промисловості, що, попри так званий локдаун в економіці, надалі зростає і шукає доступних працівників, а інакше, наприклад, є в автомобільній промисловості, де виробництво довго повертатиметься до ефективності з-перед кризи, спричиненої Covid-19, – коментує експерт організації роботодавців Business Centre Club Міхал Вислоцький. На його думку, стрімке зростання числа працівників з-за кордону, зайнятих у Польщі, ще попереду.
Поки що, число зайнятих у Польщі іноземців не повернулося до стану з-перед епідемії.
За офіційними даними Головного статистичного управління, зараз у Польщі приблизно два мільйони працівників зі східного напрямку, передусім з України. Однак, частина з них працює в тіньовій економіці, перш за все в сільському господарстві і малих виробничих підприємствах, де рідко буває контроль, а про їхнє незаконне працевлаштування стає відомо, коли трапиться нещасний випадок. Це допускало законодавство ЄС, яке дозволяло на в’їзд до Польщі іноземця з біометричним паспортом за спрощеними правилами в туристичних цілях до 90 днів. Згідно з нинішніми правилами, право перетину зовнішнього кордону Шенгенської зони мають іноземці, які пред’являть документи про те, що працевлаштування відбудеться відразу після цього. А отже, в найближчі місяці їх зголошуватимуть до Закладу соціального страхування набагато частіше, ніж попередніми роками.
Експертка ринку праці з Конфедерації Левіатан Моніка Федорчук оцінює, що попри кризу, польські роботодавці дуже радо приймають на роботу громадян України. Причина цього дуже проста – українці є доступними, вони охочі до праці і відповідно підготовлені. Найчастіше іноземці працевлаштовуються в сільському господарстві або у виробничому секторі в невеликих населених пунктах, де не вистачає польських працівників, готових працювати за відносно невеликі гроші. За словами експертки, варто також відзначити, що жертвами нинішньої економічної кризи є молоді особи, часто з вищою освітою, які втратили роботу в секторі послуг, часто – представники творчих професій. Важко від них очікувати, що вони понесуть витрати на переїзд до менших населених пунктів і почнуть працювати в сільському господарстві або виробництві. Таким людям легше прийняти рішення про виїзд за кордон і роботу за набагато більшу винагороду.