У Львові маніпулюють з проектом будівництва сміттєзаводу. Ціна питання – мільйони євро

10:14 11 листопада 2017 р.


Відео: Львівський прес-клуб

«Львівтеплоенерго» в особі директора Пакіжа Степана Петровича як замовника і ПрАТ «Важпромавтоматика» з Харкова в особі директора Кубишкіна Миколи Олександровича як виконавця підписали документ під назвою «Завдання на проектування «Будівництво сміттєпереробного комплексу для ЛМКП «Львівтеплоенерго» продуктивністю 240,0 тис.т/рік».

За цим завданням виконавець повинен передбачити у своєму проекті розташування двох модулів сортування сміття, площу під компостування сміття і ТЕЦ для спалювання сміття.

Документ скріпили  печатками підприємств, але – забули чи свідомо – не зазначили дату його підписання. Як стверджує директор ЛКП «Зелене місто» і куратор проекту з будівництва сміттєзаводу у Львові Вадим Ноздря, це сталося тому, що завдання – не кінцеве і його ввесь час змінюють. Ноздря запевнив, що кінцевий варіант буде погоджений до 31 грудня 2017 року.

Цей документ був оприлюднений 10 листопада на засіданні Львівського прес-клубу на тему: «Який сміттєзавод, враховуючи європейський досвід і українські реалії, радять будувати у Львові польські фахівці?».

Нагадаємо, що Львів очікує на 110 млн євро банківських позик – 35 млн євро від Європейського банку розвитку і реконструкції та 75 млн євро від Європейського інвестиційного банку – для  вирішення проблеми з утилізації твердих побутових відходів та рекультивації майже 60-річного сміттєзвалища. З цих коштів лише 10 млн євро ЄБРР надає як безповоротну, грантову, допомогу. А решту грошей Львів буде повертати з відсотками.
Міська влада Львова запевняє, що кошти будуть витрачені на рекультивацію Грибовицького сміттєзвалища та будівництво сміттєпереробного заводу на території львівської ТЕЦ-2. Але дотепер незрозуміло, що ж саме там буде побудовано.

Раніше міськрада покликалася до досвіду литовського Вільнюса. Там у 2016 році запрацював сміттєзавод, Але торік, у вересні, Вільнюс зазнав сміттєвого колапсу – завод припинив приймати сміття, тому що не мав куди подіти залишки після перероблення відходів - неекологічне RDF-паливо. 

Тобто запуск такого підприємства вартістю 127 млн євро (без ПДВ) не допоміг Вільнюсу вирішити сміттєву проблему: цементні заводи, на яких планували спалювати RDF-паливо, відмовлялися це робити і його, як сміття, вивозили на полігон.

Заступник голови підприємства «Green Managment Sp.z o.o.» Ганна Марліере (Hanna Marliere) з Польщі дивується, навіщо Львову наступати на ті ж граблі, на яких вже набили гулі європейці.

- Наша фірма займається переробкою сміття понад 10 років. Я ознайомлена з ситуацією в Україні. Ця ситуація дуже відрізняється від польської, тому що у вас немає системи. Добре би було, якби Україна скористалася нашим досвідом. Упродовж 10 років ми вкладали гроші в системи, які брали за зразок у сусідів і які вже на той час були застарілі. Тому вам треба менше дивитися на те, що  робилося 3-5 років тому, а радше звертатися до  перспективи. Створення RDF-палива зі сміття, - це є пережиток минулого. І застосування таких технологій просто розтягує проблему в часі. Що з того, що ми виробляємо паливо, яке потім не знаємо куди застосувати? Також цей матеріал неможливо безпечно складувати, - вважає польський фахівець.

Керівник підприємства комунальних послуг «ARTUR ZYS» (підприємство зі збирання, ручного сортування відходів та виробництва у невеликій кількості RDF-палива) Артур Зис також не розуміє, чому Львів готовий вкладати кошти у виробництво палива, яке нікому не потрібне.

- В Україні немає жодного підприємства, яке би працювало з RDF-паливом. Я не знаю жодного цементного заводу в Україні, який би приймав це паливо. Спочатку вам треба побудувати сортувальну лінію та створити полігон, - радить Артур Зис.

З польськими колегами погоджується і еколог МБО «Екологія-Право-Людина» Алла Войціховська, яка наприкінці жовтня відвідала кілька польських підприємств, що працюють з твердими побутовими відходами.

- Ми не настільки багаті, щоби купувати установку механіко-біологічної переробки твердих побутових відходів за 30 чи 40 млн євро, щоби потім відправляти це RDF-паливо на сміттєзвалище, - переконана Алла Войціховська. 

Вона дослідила вирішення сміттєвої проблеми у Польщі та має низку своїх порад. За словами еколога, поблизу Познані розташоване невеличке підприємство, яке займається сортуванням відходів. Дуже невелику частину з тих відходів потім переробляють на RDF-паливо. Тому що в цементного заводу, який його закуповує, високі вимоги до цього палива.

- Вимоги цементного заводу такі: жодного хлору у відходах, в тому RDF-паливі. Працівники, які працюють на лінії механічного сортування, відбирають усі відходи, які містять полівінілхлориди. Це можуть бути пластикові вікна чи підошви для взуття. Тому що, якщо такі відходи потраплять до складу RDF-палива, то вийде з ладу технологія на цементному заводі. Крім того, взимку, коли цементний завод не працює, що робити з тим RDF-паливом? Порада Львівській міській раді: не купувати установку, яка буде продукувати RDF-паливо, яке не буде куди відправляти, а побудувати полігон побутових відходів за європейськими нормами, – застерігає Алла Войціховська від витрачання коштів надаремно.

У відповідь директор ЛКП «Зелене місто» Вадим Ноздря заявив, що міськрада сьогодні віддає перевагу будівництву заводу з механіко-біологічної переробки, а не фабрики з виробництва RDF-палива.
- Це питання потрібно додатково вивчити і пропрацювати з цементними заводами на готовність забирати RDF-паливо, - не хоче чути фахівців Вадим Ноздря.

- Натомість завод з механіко-біологічної переробки, першою чергою, буде розділяти біологічну і небіологічну фракції. З небіологічної фракції забирається вся ресурсоцінна сировина. А біологічна фракція буде компостуватися. Якщо в перспективі ми матимемо роздільне сортування ТПВ у місті, то це тільки полегшить роботу цього підприємства. 

Проте еколог МБО «Екологія-Право-Людина» Алла Войціховська, тримаючи в руках завдання на проектування будівництва сміттєпереробного комплексу, звернула увагу, що в цьому документові передбачено будівництво ТЕЦ для спалювання сміття.

- Це завдання буде змінене? Адже тут вказані зовсім інші речі, ніж ви говорите, - дивується вона.
Вадим Ноздря підтвердив, що технічне завдання буде змінено.

- Тим більше, що його виконали, опираючись на дослідження морфології (сміття), яке робили в Пермі два роки тому, а не нашу реальну морфологію, - зізнався директор ЛКП «Зелене місто».  

Найкращий спосіб, який рекомендує Алла Войціховська, це – створення станції з біокомпостування відходів.

- Така станція вже працює у Познані, хоча є ще єдиною в Польщі. Її вартість – 15 млн євро. Органічні відходи, з яких виготовляється компост, проходять стадію анаеробного зброджування, без доступу кисню, - каже вона.

У Польщі, зауважила еколог, не є проблемою зібрати органічні відходи й привезти на цю станцію. У населених пунктах уже діє система сортування сміття мешканцями. Органічні відходи мають свої окремі контейнери, куди мешканці викидають тільки їх. Таке сортування стимулюється матеріально: якщо мешканці сортують сміття, то сплачують за його вивезення та утилізацію 12 злотих в місяць, а якщо лінуються сортувати – то платять вдвічі більше.

Натомість у Львові, хоча на контейнерах уже є інформаційні наліпки, мало хто не викидає все сміття докупи. Тим більше, що це сортування, як зізнався Вадим Ноздря, є марним. Все одно потім в сміттєвозі  все сміття змішується.

- У Польщі кожен контейнер зі сміттям має електронний чіп, кожна машина обладнана електронною вагою та системою GPS. І все це відстежують он-лайн. Ми, як громадськість, бачимо, що заходи, які нам пропонують, не розв’яжуть сміттєву проблему, а лише ускладнять її, - вважає Алла Войціховська.

Що стосується очікуваних грошей, то, за словами директора ЛКП «Зелене місто» Вадима Ноздрі, реальні надходження від ЄБРР очікують у середині наступного року. Поки що місто планує розпочати роботи за власний кошт.

Довідка
ЛОГО «Львівський прес-клуб» реалізує однорічний проект з медіаконтролю за витратою коштів на будівництво сміттєпереробного заводу у Львові та рекультивацію сміттєзвалища в Грибовичах. Проект відбувається за підтримки Фонду розвитку ЗМІ Посольства США в Україні.

dailylviv.com

США випробують гіперзвукову ядерну ракету після закриття виборчих дільниць на тлі загрози Третьої світової війни

У Львові проаналізують справедливість та законність реорганізації медичних закладів

До Українського легіону у Польщі зголосилися понад 500 українців з 30 країн

Чорний день для рятувальників Львівщини. Загинули Михайло Кравчишин і Василь Добровольський

За рік у Львівській ОВА звільнилися понад 120 працівників. Козицький просить про збільшення можливості преміювання

Новий автобусний маршрут запустять від автостанції «Західна» до Охматдиту

40 інспекторів з паркування цьогоріч наштрафували автомобілістів у Львові на 52 млн грн

Під залізничним мостом на проспекті Чорновола Полтву закрили у колектор (фото)

Справжні витрати на утримання «кишенькового» песика

Андрій Степушин, Дмитро Запорожець, Валентин Гончарук. Львів прощається з Героями

Бійців ППО з тилу скеровують на фронт. Львівський десантник просить про відкриті пікапи для турелей

100 львівських тренерів отримали премії. Повний список

У будинках Львівщини знайшли близько 50 000 витоків газу

Уночі - морозяно, вдень - до 13° тепла прогнозують завтра на Львівщині

Кабмін змінив перелік об’єктів, до яких не будуть застосовувати графіки вимкнення світла

Уряд відновив держконтроль за якістю ліків

З початку року ЗСУ знищили 102 танкові батальйони рф

Як каратимуть водіїв-порушників за проїзд на жовтий сигнал світлофора

На Львівщині залишилося лише 3 релігійні громади московського патріархату

Поліція встановлює обставини вибуху у квартирі в Шептицькому

Спортсменка зі Львівщини - бронзова призерка Кубку світу з таеквон-до

Цьогоріч група ділків-«благодійників» ввезла понад 500 автівок нібито для ЗСУ

У Сокалі затримали псевдомінера «під мухою»

Цьогоріч на Львівщині зафіксовано 96 випадків сказу у тварин

Шестеро загиблих, дев'ятеро поранених унаслідок удару рф по Запоріжжю

У Львові через сказ запроваджено двомісячні карантинні обмеження

РФ нагромаджує ракети для масованих ударів перед зимою

Біля Львова загинув водій фури, який перебігав дорогу до супермаркету

Прокляте місце. На вул. Промисловій упродовж години сталися дві потрійні ДТП

Львівський «Рух» повіз очко з Кривого Рогу

АРМА виявило перші активи фігурантів справ про зловживання у МСЕК. Перелік

Уже відомі перші результати президентських виборів у США

Цієї ночі ППО знешкодила усі ракети та дрони, які запускала рф по Україні

Десятеро Героїв навіки спочинуть на Львівщині

Заборонили пити пиво «Львівське Різдвяне», виготовлене 3 жовтня

Ревізія. У Київ прибув головний інспектор з моніторингу допомоги США Україні

Працівник автомийки у Львові сів за кермо чужого Volkswagen Touareg і втік

На вулиці Миколайчука у Львові зносять ринок «Світлиця»

Біля цирку у Львові зрізали десять дерев, які скалічили неправильним доглядом

Донеччанин Артур Каташ, уродженець Львівщини Андрій Фис, маріуполянин Дмитро Ушаков. Львів проводжає Героїв