19:03 16 червня 2023 р.
Надія Чепіль зі селища Шевченкове, Харківської області відкрила на Львівщині власну справу за допомогою проєкту «Дія.Бізнес». На це її надихнув чоловік.
Надія Чепіль виїхала зі сім’єю з окупації через місяць після вторгнення Росії в Україну, 27 березня. Спочатку родина жила поблизу Дніпра, у Каменському, а з 1 травня оселилися у Жовкві, пише Dailylviv.com.
“До вторгнення наша сім’я мала два магазини та кафе у смт Шевченкове Куп'янського району. Бізнес був невеличкий, але приносив стабільний прибуток. Коли прийшли окупанти, ми змушені були все закрити і виїхати задля безпеки дітей. До речі, 23 лютого 2022 року, за день до війни, я народила сина. Зараз перебуваю у декретній відпустці за основним місцем роботи”, - згадує переселенка.
За словами Надії Чепіль, у Жовкві з житлом їм допомогли друзі.
“Від місцевих мешканців та волонтерів ми отримали колосальну підтримку. Чоловік тут спробував себе на різних роботах, але згодом ми прийняли рішення займатися власною справою – відкрити бізнес, про який ми мріяли ще до початку війни”, - розповідає про мотивацію до підприємництва жінка.
Торік 1 вересня переселенка зареєструвала у Жовкві клінінгову компанію «До ладу».
“Написала бізнесплан і зареєструвала його на порталі «Бізнес. Дія». На відкриття компанії отримала грант від держави – 250 тисяч гривень. За умовами гранту я маю ці гроші повернути державі упродовж трьох років сплатою податків у бюджет”, - розповідає Надія Чепіль.
Вона вважає, що без допомоги держави не наважилася б на такий крок.
“Сама, своїми силами, і в цих умовах, точно не спромоглася б на відкриття бізнесу. Портал «Дія Бізнес» для мене – знахідка. Завдяки йому я навчаюся фінансової грамотності, веденню бізнесу, різним програмам, отримала багато корисних знань та інформації”, - ділиться враженнями переселенка.
До цього часу, як зізнається Надія Чепіль, у неї не було жодного досвіду з написання та подання заявок на грант.
“Мене дуже в цьому підтримав мій чоловік. Мабуть, без його підтримки мен навряд чи вдалося б. Він завжди мені говорить про те, що треба займатися власною справою, працювати на себе, а не на когось, тільки так можна чогось досягти у житті. Завжди допомагає мені побороти внутрішні бар’єри, мою невпевненість”, - каже підприємиця.
На отримані кошти вона закупила обладнання та відкрила офіс.
Єдиний прорахунок, на думку початківиці, - замало залишила коштів на рекламу. Але це не перешкодило здобути клієнтуру у всіх районах Львівщини.
“Уже пів року наша компанія надає послуги з прибирання у всій Львівській області. Сьогодні нашими послугами користуються як приватні особи, так і підприємства. Однією з умов надання гранту була та, що моя компанія не має права надавати послуги юридичним особам, які є на загальній формі оподаткування”, - розповідає про розвиток власної справи Надія Чепіль.
Коло клієнтів, яких обслуговує “До ладу”, - аптеки, магазини, офісні приміщення, заклади громадського харчування. Одна з опцій, на які є попит на ринку, - зовнішній клінінг фасадів.
Зараз у компанії працюють три наймані працівники, усі - також внутрішньо переміщені особи.
“Місцеві жителі на таку роботу зголошуватись не поспішають, хочуть більшої зарплати, яку сьогодні наша компанія наразі не готова забезпечити. Хоча, я вважаю, що ми пропонуємо достойну зарплатню. Мінімальна заробітна плата, яку пропонує наша компанія - 8 тисяч гривень плюс відсотки від замовлень. Стикаємося з тим, що люди хочуть отримувати гроші й не перепрацювати. Також ми зіткнулись з тим, що дуже важко знайти на роботу чоловіків. Їх бракує в хімчистці, на висотній мийці вікон”, - розповідає про проблеми клінінгового бізнесу його керівниця.
Повертатися додому родина Надії Чепіль наразі не планує, хоча там залишилася мама Надії, яка не захотіла покидати рідні місця.
“Днями наше селище знову було обстріляне ворожою авіацією. Селище дуже зруйноване. До війни у нас були дві школи та дитячий садок, які зараз повністю зруйновані. Після війни – плануємо повертатися додому, де будемо продовжувати й розвивати наш бізнес. До речі, тут у Львівській області, ми маємо дуже багато конкурентів на цьому ринку, а на Харківщині, сподіваємося, станемо одними з перших”, - оптимістично закінчує свою розповідь Надії Чепіль.
Довідка
Інтерв'ю з Надією Чепіль записано після інформаційної сесії з економічної грамотності, під час якої жінки навчалися різних фінансових інструментів як для сімейного бюджету, так і для ведення власної справи.
Інформаційна сесія з економічної грамотності була одним з пунктів програми престуру, який відбувся в рамках проєкту Womens New Horizons (адвокаційна підтримка внутрішньо переміщених жінок у Львівській області), який реалізовує ГО «Центр «Жіночі перспективи» за підтримки проєкту ООН Жінки в Україні «Трансформаційні підходи для досягнення ґендерної рівності в Україні» та фінансує Уряд Швеції у співпраці з Офісом віцепрем’єрки з питань європейської та євроатлантичної інтеграції.
Релокована з Лисичанська ГО принесла в бюджет Червонограда 2,5 млн грн
15 переселенок у Самборі заспівали Незламним голосом (відео)
У гірському селі на Львівщині переселенка відкриває перший міні-маркет (відео)
Кондитери з Харкова, які переїхали у Самбір, розширюють ринок збуту (відео)