15:49 26 липня 2016 р.
Відео: Львівський прес-клуб
У Львові обіцяють пресувати побутові відходи з 1 серпня або з 1 вересня, щоб цим нешкідливим для екології сміттєвим камінням стабілізувати схили Грибовицького сміттєзвалища.
Про це сьогодні, 26 липня, під час прес-конференції на тему: “Оцінка технологій утилізації твердих побутових відходів у Львові”, яка відбулася у Львівському прес-клубі, повідомила заступник директора ЛКП "Львівспецкомунтранс" Тетяна Ватуляк.
- Пресування буде відбуватися районі Рясного, на території «Сільмашу». Вже закуплений прес. І паралельно з пресуванням буде облаштовуватися сортувальна лінія. Тому що мешканці Львова самі ще не сортують сміття, - каже Тетяна Ватуляк.
Як повідомив керівник проекту “Чисте місто” Іван Олексієвець, ці преси, що виготовлятимуть так зване сміттєве каміння для укріплення тіла полігону в Грибовичах, належать фірмі «Західресурс плюс», яку було спеціально створено, щоби вона працювала у Львові над цим проектом.
- Ми встановлюємо спеціальні преси, які пресуватимуть відходи, які збираються у Львові. Ми уже завезли малий прес. І більший буде довезений найближчим часом, тому що це дуже спеціалізоване обладнання. Його ширина три з половиною метра. А по наших дорогах дозволяється їхати автомобілям шириною 2,5 метра, - пояснює він.
За його словами, малий прес має потужність 800 тон і пресує сміття в тюки розміром один метр на 0,8 метра. Один кубічний метр сміття в такому тюкові може важити від 600 кг і більше. Сміття стискають у 6-8 разів. І в чотири ряди обв’язують його металевими дротами.
- Більший прес спресовує до 150 тон і спресовує один до десяти. Цей прес французького виробництва. Такий є в Києві. Менший – італійського виробництва. Ці преси вже були у використанні. Але орієнтована вартість великого пресу понад півмільйона євро, малого – до 300 тисяч євро, - розказує Іван Олексієвець.
У цих сміттєвих тюках не буде жодної вологи, тому сміття не буде гнити, не вироблятиметься інфільтрат і метан.
За його словами, запустити виробництво пресування сміття «Західресурс плюс» готове з 1 вересня.
Чому Львів так поспішає, пояснив керівник української філії німецької компанії «Hammel», виробника сміттєподрібнювального і сміттєсортувального обладнання Михайло Куценко.
- Завод «Енергія» у Києві, куди Львів возить своє сміття, з 1 серпня закривається на плановий ремонт. Тому до 1 серпня Львів терміново мусить вирішити, куди вивозити сміття, - каже він.
Водночас експерт порадив міським чиновникам передомовитися з тими полігонами ТПВ, куди вивозиться непресоване сміття.
- Вони приймають за вагою. І Львів платить за вагою. Об’єм буде зменшений, а вага залишиться та ж сама. Привезуть у шість разів менший об’єм відходів, а заплатять так само, як і платили до пресування, - зауважив Михайло Куценко.
Під час прес-конференції Іван Олексієвець не зміг дати чіткої відповіді журналістам, за яким рішенням місцевої влади і на яких договірних умовах зі Львовом працюватиме «Західресурс плюс», чому ця новостворена компанія одержала карт-бланш на утилізацію ТПВ у Львові, хто її власники-засновники і з якими відомими компаніями у галузі перероблення ТПВ вона співпрацює. Зате відомо, що національний проект «Чисте місто» кілька років тому був створений для спорудження сміттєпереробних заводів у десяти містах України, але жоден з них не був збудований. Іван Олексієвець пояснив таку невдачу прогалинами в українському законодавстві і висловив надію, що невдозві вони будуть усунені Верховною Радою.