Швейцарія підтримала 21 виробника продуктів з українських Карпат

10:10 19 травня 2018 р.

2 червня у Львові відбудеться офіційне відкриття дегустаційного залу та крамниці продуктів виробників, які об’єдналися у громадську спілку «Карпатський смак» та представляють свою продукцію під торговою маркою «Смак українських Карпат». Підтримала проект Швейцарська Конфедерація.

Про це «Щоденному Львову» під час прес-тур на тему: «Відкриття у Шевченківському гаї дегустаційних турів органічної продукції», повідомив представник громадської спілки «Карпатський смак» Олександр Коваль.

Громадська спілка створена п’ять років тому і об’єднала 21 виробника харчової продукції з чотирьох областей України – Львівської, Закарпатської, Чернівецької та Івано-Франківської. Ці виробники працюють у сфері малого та середнього бізнесу й виготовляють сири, ковбаси, джеми, соки, вина та продукти бджільництва. Майже всі ці виробники – домогосподарства, в яких працюють члени родини. Спілка не співпрацює з великими торгівельними закладами, тому що виробники не виготовляють продукцію у промислових масштабах. 

- Їхня продукція дорожча, адже це – органічні продукти. І їх виготовляють у невеликій кількості та за традиційними українськими технологіями. В цих продуктах немає хімічних добавок, тому виготовляються вони значно довше. Сир повинен вистоятися півроку. А щоби з тієї свині була добра шинка чи сало, потрібно почати годувати поросятко за два роки до сьогодні, - пояснює Олександр Коваль. 

За словами Олександра Коваля, у світі, крім швидкої їжі, фаст-фуду, є ще й культ так званої довгої їжі, лонг-фуду, коли людина нікуди не поспішає і насолоджується як їжею, так і товариством. При цьому, аби відчути смак, їжі та питва не має бути багато.

Керівник проекту «Гастрономічна екскурсія, дегустація «Смак українських Карпат» Іван Саломатін розповів про правила, за якими треба дегустувати їжу в стилі лонг-фуд.

- Дегустацію завжди треба починати з ковточка закарпатського бренді – палінки. Коли палінка доходить до самої душі, то останні крапельки зі шкляночки (погарчика) треба вилити на долоні, розтерти їх та вдихнути той запах. Так можна довідатися, з чого зроблена палінка. Далі можна взяти до рота шматочок моцарели, яка виготовлена біля карпатських перевалів. Сир варто змастити лекваром з кизилу (деренок, як кажуть на Закарпатті). Леквар – це не тільки закарпатська назва джему. Ця назва походить від кельтського слова «леко», тобто – тепло, - навчає Іван Саломатін. 

Загалом, за словами Івана Саломатіна, виробництво сиру, який пропонують продегустувати тут, дуже відрізняється від промислового. 

- Ось цей напівтвердий сир «Нарцис Карпат», Селиської сироварні з-під Хуста, не сепарують. Виробництво вимагає, щоби його два рази на тиждень перевертали і дуже часто мили. Сировар постійно контактує з продуктом. А  на виробництво ось цієї головки йде від 170 до 200 літрів молока. В підсумку отримують головку сиру на 18 кг, - говорить керівник проекту. 

Запивати все це Іван Саломатін пропонує березовим соком з Буковини, настояним на кропиві. Він зібраний з берез, які ростуть поміж сосен в екологічно чистому лісі. Це роблять, аби підготувати смакові рецептори для дегустації ковбаси, шинки та сала з правильно вирощених свиней. 

- Коли свинка-мангалиця росте, то за правилами нашої спілки, вона повинна мати вільний вихід на вулицю. Після того, як вони поїли, то виходять на полонину і насолоджуються краєвидами. Годують їх півтора року. Свинка-мангалиця відома тим, що не їсть помиї. Вона вміє викопувати собі їжу з-під снігу. А також її годують кукурудзою. І ці свинки дуже бояться грози. Якщо раптом потраплять під дощ з грозою, то потім два тижні не їдять нічого та худнуть, - розповідає Іван Саломатін про особливість породи і догляд за нею.

Представник громадської спілки «Карпатський смак» Олександр Коваль зауважив, що продукцію всіх своїх членів вони перевіряють за європейськими стандартами.

- Для нас важливо, щоби сировина була з карпатського регіону. І щоби  продукція не містила антибіотиків, гербіцидів, - розповідає він. 

Також підприємці забезпечують тваринам вільне вигулювання, як того вимагає Закон про органічне виробництво. Хоча в цьому випадку фермери не стільки виконують букву закону, скільки дотримуються традицій, коли тварин випасали на волі.

- Наша мета – навчити людей правильно споживати їжу. Через смак, через дотик. Саме тому ми відкриваємо дегустаційний зал на території Шевченківського гаю. У центрі міста – потоки людей, всі поспішають. А тут спокійно, - наголошує Олександр Коваль.

Ідея такої дегустаційної зали, де об’єднано декілька різних виробників, в Україні – нова. Менеджери громадської спілки підгледіли її за кордоном. І п’ять років працювали над її втіленням. Фінансову підтримку вони отримали від Швейцарської Конфедерації через Державний секретаріат Швейцарії з економічних питань (SECO). 

Міжнародний експерт Дослідного інституту органічного сільського господарства (FIBL) зі Швейцарії Джекі Шарбону повідомив, що подібні проекти його держава реалізує і в інших країнах. 

- За п’ять років нам вдалося створити торговельну марку, спілку та знайти людину, яка займається комерційною частиною. Може здатися, що п’ять років – це багато. Але в інших країнах у нас це забирає десять років. Мешканці українських Карпат дуже горді, пишаються тим, що роблять і роблять свою справу дуже пристрасно. І споживач знає, що, незалежно від того, що він купує – сир, хліб чи ковбасу – якість буде однаково найліпшою. Хоча продукцію виробляють різні люди, - каже іноземний фахівець, зіставляючи український проект з іншими проектами. 

Дегустаційний зал громадської спілки «Карпатський смак» розташований у Музеї народної архітектури та побуту імені Климентія Шептицького у Львові, в садибі з села Зарічево Перечинського району Закарпатської області. 

Вартість дегустації сирів, пікниць, шинок, вина, паленки та інших смаколиків – 200 гривень для однієї особи. В цю ціну входить квиток у Шевченківський гай. Час на гощення – не менше години. Проект «Гастрономічна екскурсія, дегустація «Смак українських Карпат» приймає групи від восьми осіб. І співпрацює з туристичними агенціями. Також дегустаційний тур можна замовити за телефоном 096 721 98 99 або на електронну скриньку ivan_salomatin@ukr.net. Докладніше на сайті - https://tuca.com.ua/ 

dailylviv.com

Укрзалізниця призначила додаткові поїзди до Львова і Трускавця

У Львові затримали водія маршрутки, позбавленого за п'яну їзду посвідчення

В Україні продовжує рости споживання світла. Рятуватиме імпорт з чотирьох країн

Синоптики на вихідні заповідають в Україні потепління до +12°

У Польщі бус з українцями влетів у загородження. Усіх постраждалих гелікоптером доправили до лікарні

АРМА розшукало перші активи посадовців Міненерго

На Львівщині затримали водія маршрутки, який нецензурно лаявся і виганяв пасажира

14 листопада - апостола Пилипа, завтра - пилипівський, різдвяний піст

На Львівщині затримали водія, який вчинив смертельну ДТП і втік

90-річна пішохідка загинула у Яворові

З 59 шахедів, запущених рф по Україні, 38 зникли з радарів

90% опіків тіла отримав чоловік, який гасив пожежу у гаражі на Львівщині

Олександр Скарбик, Роман Дорош, Альберт Ябонжі, Степан Рибойчук, Ігор Легкий навіки спочинуть на Львівщині

Олена Шуляк розказала, як влада допомагає ветеранам створювати власний бізнес

ZEN скасовує комісії на перекази в Україну: спеціальна акція до 23 листопада

Зеленський не підписав і не ветував 47 ухвалених Верховною Радою законів. Перелік

З 15 листопада військовим дозволили за власною ініціативою переводитися з частини в частину частині. На відповідь - 72 години

Ще 23 перевізники відключені від системи «Шлях». Перелік

Укренерго скасувало тимчасові обмеження потужності для бізнесу і промисловості

Призначений Трампом спецпосланець щодо України очолить перемовини про припинення війни

Початок війни зустрів на передовій. Львів попрощається з командиром стрілецького відділення Ігорем Легким

Адміністрація Байдена надасть Україні до січня 2025 року понад 9 мільярдів доларів

​​Китай встановлює рекорди у виробництві та продажах автівок

На Львівщині найбільше подорожчали овочі і курячі яйця

Ділянку у Рясній-Руському, яку сільрада віддала гаражному кооперативу, Львів забудує багатоповерхівками

Підозрюваного у вбивстві Ірини Фаріон триматимуть під вартою до 12 січня 2025 року

У листопаді і грудні призначено додаткові поїзди з Києва до Львова і Трускавця

Автобус «Школярик» на Самбірщині возив пасажирів без дозвільних документів

Вимагала у військовослужбовця $5 тис. за групу інвалідності

Ожеледицю та налипання мокрого снігу прогнозують завтра на Львівщині

Майже 700 місткостей для піскосуміші встановлять цього тижня у Львові

У Львові ремонтуватимуть колію на вул. Вітовського

На Львівщині судитимуть підприємця за забруднення земель токсинами

Кандидатури Трампа на міністрів дивують навіть республіканців

12 російських шахедів вночі вдерлися в Білорусь

У Польщі спіймали коропа розміром з людину

У Китаї, ймовірно, відбувся теракт

У реанімацію госпіталізували велосипедиста, якого збила автівка біля Львова

Олена Шуляк розповіла, як держава підтримає українські родини цієї зими

Стало відомо, яка кількість молоді у Львові вдома спілкується українською