Перевіряти можуть податкова та міськрада, штрафувати – тільки служба Держпраці

16:25 1 березня 2017 р.

Перевіряти підприємців мають право тільки податкова, Державна служба України з питань праці та органи місцевого самоврядування, які створюють робочі групи. Проте накладати штрафи має право тільки Державна служба з питань праці. А податкова та робочі групи, коли виявлять порушення, повинні звернутися до Держслужби.

Про це сьогодні,1 березня, під час практичного семінару «Кадри+зарплата-2017: перша практика перевірок Держпраці. Як заплатити менше штрафів», що відбувся у Львівському прес-клубі, повідомила партнер компанії «Академія професійного бухгалтера»  Христина Зазуля.

Вона нагадала, що податкова у перевірках керується ст.20 розділу ІІ Податкового кодексу України. Там чітко описано, які вона має права, обов’язки та що саме перевіряє.  Державна служба України з питань праці керується положенням про Державну службу з питань праці та постановою Кабміну №96 від 11.02.2015. У положенні виписані всі основні правила та обов’язки сторони, яка перевіряє, та сторони, яку перевіряють. Органи місцевого самоврядування також мають право прийти на перевірку.

- Вони створюють робочі групи, які мають право прийти до суб’єкта підприємницької діяльності, перевірити, чи є в нього порушення законодавства з праці, і звернутися до Державної служби України з питань праці, - пояснює бухгалтер з багатолітнім стажем.

У Львові міськвиконком 24 лютого 2017 року своїм розпорядженням створив комісії з питань легалізації виплати заробітної плати. Комісія має право щотижня заслуховувати підприємців – як вони дотримуються законів про працю та виїжджати на місця, де працюють люди. 

- Усі ці три органи, які перевіряють, керуються Законом України про засади державного нагляду в сфері господарської діяльності. Але кожен з них діє в межах, задекларованих ім законом. Але накладати штрафні санкції має право тільки Державна служба України з питань праці, - застерігає Христина Зазуля.

Щодо перевірок, то найменш страшною є планова. Про неї відомо заздалегідь. Керівник підприємства чи бухгалтер може подивитися, чи підлягає їхнє підприємство плановій перевірці, на сайті Держпраці http://dtkt.com.ua/ . І про неї органи, які будуть перевіряти, повідомляють за 10 днів.

- Більш страшною є позапланова перевірка. До вас можуть прийти в будь- який час доби, за будь-яким місцем здійснення господарської діяльності, - попереджає  Христина Зазуля.

За її словами, позапланову перевірку може накликати скаржник. Іншими причинами є такі: якщо в документах, які платник податку надав фіскальним органам, виявили якісь помилки; якщо, чомусь, не надано обов’язкові звіти; якщо під час попередньої перевірки були порушення (для перевірки їхнього усунення); якщо через підприємницьку діяльність підприємства чи ФОПа загинула людина.

- Напевно, у всіх були випадки, коли ви подали додаток 4 звіту ЄСВ, то телефонували з податкової і казали: «Уточніть, будь ласка, тому що якщо поділити загальну сума нарахованого доходу на штатну чисельність працівників, не відповідає більше 3200 грн». І якщо впродовж п’яти днів після цього дзвінка ви не усунули невідповідності, то очікуйте позапланову перевірку, - наводить приклад бухгалтер.

Також вона уточнює, що якщо це позапланова перевірка, то крім посвідчення контролера і скерування, контролюючий орган мусить мати згоду Держпраці України на таку перевірку.

- Хочу зауважити, що не допустити до перевірки ви можете тільки в момент, коли до вас приходять на перевірку, тобто коли вам дають наказ, скерування та службове посвідчення. Без цих трьох документів у вас є всі законні підстави не допустити перевірку. Якщо вже допустили, то потім звертатися до суду, щоби визнати цю позапланову перевірку нечинною, не варто, - пояснює Христина Зазуля.

Проте вона каже, що коли контролюючі органи складуть акт про перевірку і напишуть, які порушення вони виявили, то підприємець має право в цьому ж акті зазначити свою точку зору.

- Ви в цьому акті можете вказати як пройшла перевірка, чи мали місце порушення. А також вказати свої заперечення. І після підписання акту ви можете звернутися із запереченнями до керівника, який надав дозвіл на перевірку, чи до суду про захист своїх прав, - бухгалтер радить захищати свої права, якщо їх порушили.

Христина Зазуля каже, що контролюючі органи мають право отримувати від роботодавця та працівників документи та пояснення в усній і письмовій формах. Для таких розмов роботодавець повинен надати навіть окреме приміщення. Але ніде в законодавстві не написано, що це потрібно робити негайно.

- У стресовій ситуації ваш працівник може надати дуже багато цінної інформації для контролюючого органу, - говорить бухгалтер.
Щоби уникнути таких ситуацій, вона нагадує, що ст. 19 Конституції України передбачає, що ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. А також ст. 63 Конституції України каже, що особа не відповідає за відмову давати показання або пояснення проти себе, членів сім’ї та близьких родичів, коло яких визначено законом.

- Не поспішайте відразу надавати пояснення службі праці. Завжди ліпше залучити третю сторону, самому вивчити всі обставини. А пояснення можна надавати впродовж усієї перевірки або в останній день перевірки, - Христина Зазуля радить розмовляти з контролюючими органами з усіма документами на руках.
 

dailylviv.com

Сокирники, комісійники і правничі. Хто контролюватиме посадовців у секторі оборони

Без світла низка вулиць у Львові

Перед Львівською облрадою буде платне паркування

До лікарень у країнах ЄС було перевезено близько 4 тисяч пацієнтів з України

Шахта у Покровську припинила видобуток коксівного вугілля через наступ рф

На Львівщині через сильний снігопад заблукали дві туристки з собаками

Пʼятеро військових претендують на посаду нового начальника Академії сухопутних військ імені Сагайдачного у Львові

Як у Львові розпиляли головну різдвяну ялинку (фото)

14 січня львів'янину Андрію Брюховичу віддадуть останні військові почесті

Аеропорт Львів вивчає можливість відкриття рейсів під час воєнного стану. Розроблено операційний документ евакуації пасажирів

Депутатів двох міських рад Львівщини затримали на отриманні ₴800 тис. «відкоту»

Німеччина передала Україні унікальну колісну гаубицю з дистанційним керуванням

Відтепер ДТП можна врегулювати без поліції. Умови

Контрабандні «ґачі» від Gucci виявили львівські митники

У ЛОВА повідомили, які перехрестя Львова найчистіші, а які - найзабрудненіші

На Львівщині затримали нетверезого водія, який їхав по зустрічній смузі на дорозі міжнародного значення

Ніч 14 січня цього тижня буде найхолоднішою на Львівщині

РФ вперше за 9 місяців зменшила кількість запущених шахедів

У Львові викрили запоріжця у підпалах авто військовослужбовців ЗСУ та поліції

У памʼять про полеглого воїна Ігоря Мілера на Львівщині відкрили меморіальну таблицю

На Львівщині збільшилась кількість хворих на грип та ГРВІ

Матір ймовірного вбивці Фаріон заявила, що сину дозволили спілкування телефоном

У небі рф зафіксовано три дальні бомбардувальники

У Львові розпочався суд у справі про вбивство Ірини Фаріон

Через суттєве зниження температури різко зросло споживання електроенергії

Пожежі в Каліфорнії, ймовірно, спричинили новорічні феєрверки

На Львівщині не розминулися вантажівка і легковик. Обидва водії шпиталізовані

На Львівщині у потрійній ДТП загинула водійка, її 10-річну пасажирку госпіталізували

На кордоні викрили канал незаконної реалізації електронних сигарет

Вогонь забрав життя власника будинку на Стрийщині

Троє чоловіків впродовж семи діб блукали Карпатами

Рекордна кількість спецтехніки та двірників прибирали засніжений Львів

12 областей України атакували 78 ворожих дронів, є пошкодження будівель

Володимир Козяк, Назар Павлище, Володимир Поврозник, Іван Галушка. Львівщина хоронить Героїв

У Львові через слизьку дорогу перекинулася автівка

Цензура Москви дозволила, а в Шегинях зупинили

Телефонну розмову Трампа з Путіним очікують найближчим часом

Як українці використовують військовий вишкіл у Польщі

З 2027 року старшокласники обиратимуть один з трьох профілів навчання

Stand with Ukraine. 11 закликів Світового конгресу українців до національних урядів демократичних країн