20:59 28 квітня 2016 р.
"Прес-клуб реформ" про нові форми управління у житловому господарстві.
Відео: Львівський прес-клуб
Протягом трьох місяців після створення ОСББ комунальні служби зобов’язані передати мешканцям документи не лише на будинок, але й на прибудинкову територію. Якщо такої технічної документації на цю землю чомусь немає, то комунальні підприємства зобов’язані її виготовити своїм коштом.
Про це сьогодні, 28 квітня, під час інтерв’ю-прес-конференції на тему: “Житлове самоврядування чи житлове рабство? Чому власникам квартир у багатоквартирних будинках доцільно створити до 1 липня 2016 року об’єднання співвласників, щоб не потрапити у тарифну залежність від управляючих компаній, які замінять ЖЕКи”, що відбулося у Львівському прес-клубі, повідомив юрист ГО “Ресурсний центр для ОСББ” Андрій Бурий.
- Закон про об’єднання співвласників багатоквартирних будинків надає мешканцям ОСББ можливість приватизувати землю навколо свого будинку. Але це – право, а не обов’язок, мешканців, - каже він.
Щоби мешканці змогли скористатися своїм правом, закон передбачив, що попередній балансоутримувач, у наших випадках – ЖЕКи, мають протягом трьох місяців надати потрібні документи на землю.
- Коли створюється ОСББ, то попередній балансоутримувач надає всі документи: технічну документацію, в тому числі і документи на земельну ділянку. Але в більшості випадків ми бачимо, що немає таких документів, - зауважує юрист.
Він нагадав, що за законом якщо протягом трьох місяців цих документів не надали, бо їх немає, то балансоутримувач зобов’язаний їх виготовити власним коштом упродовж шести місяців.
За словами начальника відділу супроводу ОСББ, ресурсного центру для розвитку ОСББ Львівської міської ради Сергія Солтиса, зараз у Львові прийнята програми сприяння розвитку ОСББ до 2020 року, в якій на наступний рік закладені кошти на виготовлення документації.
- Але треба розуміти, що на всі будинки ця документація виготовитися не зможе. Тому що це є дуже коштовно, - пояснює службовець мерії.
Сергій Солтис не уточнив, куди ж поділися документи на прибудинкову територію або чому їх не було. Адже тариф, який сплачують мешканці комунальних будинків, називається «на утримання будинків та прибудинкової території». З цього можна також зробити висновок, що такі документи є, бо ЖЕКи опираються на них, нараховуючи плату за утримання прибудинкових територій. Або ЖЕКи шахраюють, нараховуючи цю складову тарифу «з повітря».
За словами голови асоціації ОСББ “Оберіг” Стефанії Климко, питання прибудинкових територій стане ключовим у реформі житлового господарства, оскільки її противники захочуть зробити все, щоб ОСББ залишилися без реальних прав на землю – найдорожчого ресурсу міста, заволодіти яким мріє багато охочих. Тому ОСББ відвойовуватимуть свої права на землю.