12:59 5 липня 2017 р.
Відео: Львівський прес-клуб
Щороку мені, як іноземному працівникові, доводиться подавати купу документів, аби отримувати дозволи на працевлаштування та проживання. Процедура реєстрації у міграційній службі надзвичайно складна та тривала.
Про це сьогодні, 5 липня, під час прес-конференції на тему: «Як нові правила працевлаштування іноземців в Україні вплинуть на її інвестиційний клімат?», яка відбулася у Львівському прес-клубі, нарікала директор компанії «ЗАЛТЕХ-Україна» Гавхар Ібрагімова.
- Я – керівник компанії зі стовідсотковим іноземним капіталом. Десять років тому мене запросили працювати директором в Україні. За цей час компанія виросла, чемно сплачує всі податки, ми офіційно працевлаштовуємо українських громадян. Проте це абсолютно не впливає на те, що кожного року я мушу отримувати дозволи, - каже вона.
За її словами, перші роки процедура отримання дозволу на роботу та проживання в Україні була надзвичайно складною. Від іноземців вимагали дуже-дуже багато різноманітних документів. А час очікування на вердикт був неймовірно тривалим. З часом процедура спростилася.
- Якщо я не маю дозволу на роботу, то мені і не нададуть дозволу на проживання. Мені також з трудом надають шенгенську візу. А мені часто доводиться виїжджати на наради до Польщі чи Австрії. Але через те, що я не отримала вчасно візу, то зустрічі доводиться скасовувати. Зараз всі мої колеги знають, що у Гавхар немає візи, вона не може приїхати до Польщі. І вся делегація їде до Львова. Це приємно, звісно, але хотілося би й собі поїхати, - жартує Гавхар Ібрагімова.
Таких іноземних працівників сьогодні в Україні є 9,5 тисяч. І всі вони щороку переживають такі самі клопоти.
- Є, наприклад, «Криворіжсталь», де працює 23 тисячі осіб. З них іноземців – тільки 15 осіб. І щороку в певний проміжок часу купа працівників цього підприємства полишають іншу роботу та вирішують питання продовження права на проживання та роботу в Україні цих п’ятнадцяти спеціалістів, - каже народний депутат України Сергій Кіраль.
За його словами, він на власні очі бачив, як запрошених спеціалістів-іноземців тримали в аеропорту в Україні по кілька діб або ж забороняли в’їзд через якісь неузгодженості в документах.
- Вони мусили чекати по 2-3 місяці, поки їм не виготовили нові документи. Це – абсурд. Якщо ми кажемо, що ми відкриті до інвестицій, то ми не повинні сприймати інвесторів, як бидло, - вважає він.
Ініціативна група, яку сформувала «Європейська бізнес асоціація», два роки розробляла і довела до логічного завершення закон «Про внесення змін до окремих законодавчих актів України про зменшення бар'єрів для залучення іноземних інвестицій», який допоможе іноземним інвесторам працювати в Україні, відкривати нові підприємства, створювати робочі місця, а Україні – отримувати інвестиції з інших країн.
За словами партнера компанії «Nexia DK. Auditors & Consultants» Христини Онищенко, відтепер іноземці, які працюють в Україні, зможуть отримувати дозвіл на роботу та тимчасове проживання на три роки, якщо в цьому є потреба.
Щонайперше, Україна зацікавлена в тому, щоби до нас приїжджали засновники, учасники та бенефіціари іноземних компаній, випускники університетів, які входять до топ-100 світових рейтингів, високооплачувані професіонали, ІТ-спеціалісти та представники творчих професій.
- Раніше законодавство передбачало, що дозвіл за спрощеною процедурою може отримати лише засновник української компанії. Тепер це стосується і бенефіціарного власника. Хоча бізнес в Україні іноземці засновують не як фізичні особи, а через свої компанії, які є за межами України. Але при цьому вони є бенефіціарними власниками таких українських компаній. Він матиме можливість за спрощеною процедурою отримати дозвіл на 3 роки, - пояснює партнер компанії «Nexia DK. Auditors & Consultants» .
Також прибрали з попереднього закону вимогу до роботодавця – подавати інформацію про вакансію до центру зайнятості, аби на неї шукали українського працівника. І лише після повідомлення від служби зайнятості, що ніхто з українців не хоче працювати на цій вакансії, іноземцеві надавали дозвіл на працевлаштування.
- Це не створювало умов для додаткового працевлаштування українців, а лише затягувало процес з наданням дозволу іноземному спеціалісту, - вважає Христина Онищенко.
Також удвічі скорочено перелік документів, які треба подавати для працевлаштування іноземця в Україні. Якщо раніше треба було подати заяву, копію документа про освіту, копію паспорта, фото, довідку про працевлаштування, медичну довідку та довідку про несудимість, то зараз вимагають тільки заяву, копію паспорта, фото та копію трудового договору.
- Якщо ви є іноземний інвестор, то ще треба показати виписку, яка підтверджує, що ви є власником компанії, яка розташована в Україні, - пояснює Христина Онищенко.
Раніше, якщо компанія вирішувала тимчасово замінити одного працівника іншим, то, за українським законодавством, вона мусила сплатити штраф. Відтепер такого не буде. Крім того інвестор, який інвестував в українську економіку, щонайменше сто тисяч євро, отримає право жити в Україні впродовж двох років.
Скорочено й терміни отримання посвідки на проживання.
- Тепер міграційна служба має 10 календарних днів з моменту отримання документів, аби надати вам посвідку. Було – 15. Але, насправді, міграційна служба того не завжди дотримувалася, тому що іноземцеві ніколи не видавали підтверджуючого документу, коли він подав пакет документів. Відтепер міграційна служба повинна надати опис отриманих документів, - зауважила Христина Онищенко.
Сергій Кіраль передбачає, що новий закон допоможе, передусім, не втратити вже тих іноземних працівників, які є в Україні. А також – зменшить відтік українських працівників.
- Цим законом ми даємо шанс створювати нові робочі місця для українських громадян іноземними працедавцями. У нас уже є приклади, коли іноземні інвестори спочатку заінвестували сюди, прийшли, подивилися, побачили, що складно і почали забирати наших працівників у такі ж самі підприємства в Румунію, Польщу чи Чехію. Тому що там ліпший бізнес-клімат і умови для роботи, - розповідає він.
Народний депутат очікує, що новий закон спонукає приїздити в Україну спеціалістів з ІТ-галузі та сфери інновацій.
Водночас автори закону не поділяють побоювання українців, що вищезгаданий закон створить діру, через яку до України рине дешева некваліфікована робоча сила з країн Азії чи Африки.
- Законом передбачено мінімальний розмір заробітної плати для іноземців. Це – 32 тисячі гривень для працівників у приватних компаніях та 16 тисяч – в громадських чи благодійних. Ну і, як було сказано вище, наявність диплома вишу, який входить до світового рейтингу топ-100, - заспокоює українців регіональний менеджер «Європейської бізнес асоціації» Мар’яна Луцишин.
Довідка від організаторів
23 травня 2017 року в другому читанні Верховна Рада проголосувала проект Закону «Про внесення змін до окремих законодавчих актів України про зменшення бар'єрів для залучення іноземних інвестицій» (скасування реєстрації іноземних інвестицій та внесення змін в правила працевлаштування та тимчасового проживання іноземців) №4541.
Цим законом визначено нові базові аспекти оформлення дозволу на використання праці іноземців та посвідки на тимчасове проживання в Україні. Передбачено, що це спростить залучення іноземних менеджерів і висококваліфікованих іноземних працівників, необхідних на перших етапах розвитку дочірнього підприємства в Україні.
26 червня Президент України підписав Закон, і він вступить у дію через 3 місяці після його публікації – 27 вересня 2017 року.