НБУ визначив п'ять системно важливих банків

12:37 23 липня 2015 р.

Ситуація на банківському ринку повільно, але впевнено стабілізується. Паніка припинилася і населення почало повертати свої заощадження в банки. Головним фактором довіри зараз стає надійність, яку можуть забезпечити системні фінустанови.

Громадяни почали більше довіряти банкам і поступово припиняють забирати гроші з їхніх рахунків. У червні гривневі депозити у всіх платоспроможних банках зросли на 4%, а відтік з валютних вкладів становив менше 1%. «За гривневими вкладами приріст йде з квітня. За валютними ситуація не така оптимістична, але банки вже майже дійшли до тієї межі, коли вона стане стабільною. Орієнтовно приріст буде в перспективі одного-двох місяців », - коментує директор департаменту фінансової стабільності НБУ Віталій Ваврищук. З урахуванням того, наскільки складною була ситуація на банківському ринку починаючи з 2014 року, цей тренд є дуже позитивним.

Причин початку стабілізації кілька. Передусім, на фінансовий ринок впливає, нехай і хитке, але всеж перемир'я на Донбасі. Ситуація на валютному ринку також додає позитиву. Нехай Нацбанк і відмовився від політики фіксованого курсу, однак в останні кілька місяців він є відносно стабільним. Також припинилася паніка через підвищення цін, а фінансові регулятори прогнозують, що на кінець року рівень інфляції почне знижуватися. До переговорів із зовнішніми кредиторами підєднавсяМВФ, сторони переговорів декларують присутність взаємовигідного компромісу, тому ситуація поступово поліпшується.

Довіра населення до банківської системи поступово відновлюється. Тому банки миттєво реагують на запити клієнтів і оперативно розробляють фінансові інструменти, які відповідають новим реаліям. Зокрема, зараз найбільшим попитом користуються гривневі вклади на короткий термін від 3 до 6 місяців. Саме такий термін громадяни вважають найменш ризиковим для своїх інвестицій, а розміщення грошей у банку дозволяє захистити кошти від знецінення. Також банки розробили абсолютно новий продукт - іменний депозитний сертифікат в іноземній валюті. Він дозволяє отримати всі кошти в повному обсязі саме у валюті розміщення за один візит в банк. Ці сертифікати підпадають під гарантію Фонду гарантування вкладів фізосіб.

Хто витримає випробування часом

З початку 2014 року в Україні збанкрутувало вже більше 50 банків. В Нацбанку визнають, що ця цифра не остаточна. Тому клієнтів постійно мучить питання - яким банкам можна довіряти? Мало хто на нього може відповісти однозначно. Однак Національний банк, який постійно досліджує фінансовий стан всіх учасників ринку, дає на нього чітку відповідь.

Станом на квітень 2015 року в переліку НБУ перебуває п'ять системно важливих  банків, які держава підтримуватиме передусім: ПриватБанк, Ощадбанк, Укрексімбанк, Промінвестбанк, Сбербанк Росії. Так вважають і аналітики міжнародного рейтингового агентства Standard & Poor's. За прогнозами експертів, НБУ продовжить надавати підтримку ліквідності цим системно важливі банкам, які виконують регулятивні вимоги.

Міжнародне рейтингове агентство Standard & Poor's відзначає, що рішення Нацбанку визначено низкою критеріїв. Головними серед них є загальний розмір активів, їх зобов'язання перед підприємствами та громадянами, системні взаємозв'язки і обсяг кредитування найважливіших секторів економіки. Враховуючи, що ці фінансові установи виконують усі запроваджені регулятором нормативи діяльності, вони є надійними і платоспроможними і тому отримають першочергове право на рефінансування від НБУ. Решті менш надійним банкам доведеться розраховувати виключно на себе і своїх акціонерів, якщо їм не вдасться знайти кошти для збільшення своїх капіталів.

Системно важливі банки виконують покладені на них сподівання. Так, наприклад, в кінці квітня Промінвестбанк оголосив про намір збільшити статутний капітал на 9,2 млрд грн. Показник ліквідності на початок другого кварталу Н5 банку становив 141,4% при нормативі не менше 40% і середньому значенні цього нормативу по ринку 72,92%.

Що системно важливі банки можуть дати клієнтам

Усі банки, як і раніше, продовжують боротьбу за свого клієнта. Конкуренція за кошти громадян більш висока, ніж до кризи. Тому зараз підвищуються стандарти обслуговування і якості сервісу.

ПриватБанк продовжує вдосконалювати функціонал і якість віддалених каналів обслуговування. Популярність банківських онлайн-сервісів в Україні зростає і цей напрямок стає все більш популярним.

Державний Ощадбанк модернізує мережу відділень і намагається перейти на європейські стандарти обслуговування клієнтів. Інший держбанк - Укрексімбанк, як і раніше, стабільно працює в своєму сегменті з підтримки експортно-орієнтованих підприємств. Можливо, цьому банку зараз доводиться чи не найважче: він є гарантом за всіма зовнішніми зобов'язаннями України, але цей фактор не впливає на якість його роботи.

Промінвестбанк, незважаючи на непростий період, продовжує відкривати відділення, запускає нові карткові продукти, помітно активізував свої партнерські програми і пропонує вигідні умови за депозитами. Найближчим часом банк обіцяє презентувати низку продуктових новинок, орієнтованих на масового роздрібного клієнта, оскільки, незважаючи на кризу, продовжує розвивати роздріб. Крім того, в червні агентство «Стандарт Рейтинг» присвоїло Промінвестбанку 4-е місце в рейтингу надійності депозитів.

У фінустанові відзначають, що головним принципом її роботи є чітке і своєчасне виконання взятих на себе зобов'язань перед клієнтами. Перший заступник голови правління Промінвестбанку В'ячеслав Юткін наголошує, що для стабільної роботи у банку є все необхідне: достатній запас фінансової міцності, постійна підтримка з боку акціонера і багаторічний досвід роботи в різних умовах.

У всі часи довіра була головною запорукою стабільності. Системні банки, як і весь ринок, переживає непрості часи. Але вже зараз є підстави вважати, що якби не розвивалися подальші події, ці банки будуть підтримувати клієнтів за будь-яких обставин.

dailylviv.com

Театру у Львові віддадуть приміщення, які обіцяли медичній академії

Автобусну зупинку біля онкоцентру у Львові тимчасово перенесли

ЄБРР знову дав гроші «Укренерго». На які потреби

Новий посол України у Польщі вже працював у Варшаві чотири роки

На Львівщині розшукують браконьєрів, які вбили червонокнижних зубрів

Львів відсудив у недобросовісних орендарів 4,3 млн грн боргу

У Львові «зелена хвиля» на світлофорах зменшила черги транспорту майже на половину

НБУ погіршив прогноз з інфляції

2,5 га території ЛФСКС хочуть забудувати золотим житлом. Мистці не здаються (відео)

Норвегія у новому пакеті передасть Україні системи ППО NASAMS

Викрадений мотоцикл заховав у гаражі сусіда

У Винниках бетонозмішувач залив дорогу бетонною сумішшю

До львівської лікарні у критичному стані шпиталізували двох дітей з Тернопільщини. Що сталося

Спортсменки зі Львівщини – призерки Всесвітньої гімназіади з гандболу

В Україні запустили нову свердловину газу

1 листопада буде тимчасово призупинена робота митного контролю на посту «Вишнє Нємецьке»

Керівник обласного управління держказначейства задекларував $62 млн готівки

Історичний день для Винниківської тютюнової фабрики. Закінчується ліцензія на виробництво сигарет

Суд відправив під варту організатора корупційної схеми в МСЕК

Домовилися з НАТО, але Польща знайшла іншу причину не передавати МіГ-29 - Зеленський

Мешкнець Львівщини намагався вивезти з України сім монет

Сьогодні у Львові запалять лампадки на могилах полеглих Героїв

У Львові дрогобичанка на «Nissan X-trail» заднім ходом переїхала пішохідку

На Львівщині автобус на смерть збив пішохода

На Львівщині у полі загорівся комбайн «JOHN DEERE»

Олег Довганик, Андрій Малецький, Юрій Канюк. Львівщина в жалобі за Героями

ППО збила 17 російських дронів і 2 ракети Х-59/69

Загальна кількість гачків не повинна перевищувати 7 одиниць на одного рибалку

У промзоні Рясне-2 ЛМР продала сім ділянок

Львів прощається з істориком, теологом, бійцем Юрієм Канюком

Цієї суботи у Львові на площі Ринок буде фінальний Фермерський ярмарок

Садовий скерує звернення до 24 міст світу з одним проханням

Голову обласної УНА-УНСО Артура-Петра Байсу поховають на Личаківському кладовищі

Спроба захоплення споруд Львівської фабрики скла, кераміки та скульптури заради забудови житлом (відеотрансляція)

Нерухомість від «Ковальської»: ваш дім, ваша історія

Ледь не наїхав на прикордонника. Легковик зупиняли за допомогою спецзасобу

Міністерство підготувало покроковий план для часткового відкриття повітряного простору України

У курортних Брюховичах зведуть багатоквартирний будинок з крихітним дитсадком

Як правильно вибрати скотч для різних типів пакування

155 самозаліснених ділянок на Львівщині включать до лісового фонду