14:25 14 червня 2017 р.
Якщо жінка, яка працює, є одночасно мамою двох чи більше дітей, яким ще не виповнилося 15 років, то держава їй гарантує додаткову щорічну соціальну відпустку.
Якщо ця працівниця з якихось причин в якомусь році не використала її, то при звільненні їй мають виплатити грошову компенсацію.
Про це сьогодні, 14 червня, під час відеопрограми «Бухгалтерська правда», яка відбулася у Львівському прес-клубі, повідомила директор компанії «Академія професійного бухгалтера» Мар'яна Кавин.
- Якщо ви звільняєте жінку, яка пропрацювала на підприємстві 20 років, і зараз її дітям вже за тридцять, то ви мусите перевірити, чи використовувала вона свою соціальну відпустку щороку. Адже, коли вона виявить, що її обділили в цьому, то вона має право позиватися – в цьому випадку немає терміну позовної давності, - попереджає вона бухгалтерів та керівників підприємств.
Мар’яна Кавин нагадує, до 1997 року держава гарантувала три додаткових дні щорічної соціальної відпустки мамам, у яких двоє і більше дітей до 12-и років. З 1997 року до 2002 року вже мамам дітей до 15-и років належало п’ять додаткових днів відпустки. З 2003 до 2009 років кількість цих днів виросла до дев’яти. І з 2010 – до десяти днів.
- Проте, якщо така відпустка належить з двох і більше підстав, то тоді надають 17 днів, - пояснює аудитор.
Отож, ст. 19 Закону України «Про відпустки» передбачає, що право на вищезгадану додаткову соціальну відпустку мають:
- жінка, яка працює і має двох та більше дітей віком до 15 років, або дитину-інваліда, або яка усиновила дитину;
- матір інваліда з дитинства підгрупи А 1 групи;
- одинока матір;
- батько дитини або інваліда з дитинства підгрупи А 1 групи, який виховує їх без матері (в тому числі у разі тривалого перебування матері в лікувальному закладі);
- особа, яка взяла під опіку дитину або інваліда з дитинства підгрупи А 1 групи, чи один із прийомних батьків.
Мар’яна Кавин також нагадує, що вся додаткова соціальна відпустка за рік належить жінці, навіть якщо вона пропрацювала лише один день за рік.
- Якщо жінка влаштувалася на роботу 31 грудня 2016 року, а вже 1 січня 2017 року звільнилася, то їй належить відпустка і за 2016 рік, і за 2017. Але якщо вона цього, 2017 року, влаштувалася на іншу роботу, то на новій роботі вона вже не має права на цю відпустку, адже вона її вже або використала, або ж, що найвірогідніше, отримала грошову компенсацію за попереднім місцем праці, - наголошує експерт.
Але якщо жінка працює за основним місцем праці і за сумісництвом, то соціальну відпустку їй мають надати і там, і там.
Грошову компенсацію за додаткову соціальну відпустку можна отримати тільки в разі звільнення. І ділити ці десять днів відпустки на п’ять і п’ять не можна.
- Але можна взяти десять днів соціальної відпустки та 14 днів обов’язкової. Людина відгуляла 24 днів за рік, норму законодавства про відпустки – виконала. А за ті десять днів обов’язкової щорічної відпустки можна отримати грошову компенсацію, - розповідає Мар’яна Кавин як перетворити вільні дні у гроші.
Якщо підприємство не надало жінкам додаткових соціальних відпусток та не виплатило компенсації при звільненні, то йому загрожує штраф у розмірі 3 654 грн, а також від 510 до 1700 гривень, та від 1700 до 5100, якщо таке порушення виявлять повторно.