ЛМР по кілька разів «фільтрує» бюджетні кошти на Грибовицькому сміттєзвалищі

10:50 10 серпня 2018 р.


Відео: Львівський прес-клуб

Cьогодні Львів має кілька проектів реконструкції полігону твердих побутових відходів у Грибовичах. Два з них зареєстровані на сайті Міністерства екології та природних ресурсів, ще один виготовило у березні цього року львівське ВАТ «Гірхімпром», а над останнім працює ТОВ «Діпрокомунбуд» з Харкова.

Про це, 9 серпня, під час засідання Львівського прес-клубу на тему: «Як новий проект реконструкції (рекультивації) Грибовицького сміттєзвалища вирішуватиме стару екологічну проблему у Львові?», повідомила еколог МБО «Екологія-Право-Людина» Алла Войціховська. Упродовж двох місяців нам не вдалося визначити авторів проектів, уже зареєстрованих на початку червня на сайті Мінприроди. Були припущення, що один з цих проектів – кінцевий - розробляють у Харкові, проте директор ТОВ «Діпрокомунбуд» Олександр Слободянюк це заперечив.

- Повідомлення про плановану діяльність, яка стосується нашого проекту, на сайті Мінприроди ще не було. Минулого тижня разом з ЛКП «Збиранка» ми підготували таке повідомлення. Але ще не розмістили його. Можливо, зробимо це цього тижня, - каже він.

Щодо самого проекту, то Олександр Слободянюк люб’язно його презентував вчора та відповів на запитання екологів.

Після чого у фахівців постало ще більше питань до Львівської міської ради. За словами Алли Войціховської, хоча вона щодня працює з різними документами, які стосуються екології, цього разу просто заплуталася у такій кількості паперів.

- Ми маємо застереження до дій Львівської міської ради стосовно коригувань, першочергових заходів, аварійних заходів та іншого. Тому що це – тільки заробляння коштів. На роботу станції з очищення інфільтратів було витрачено вже понад 20 млн гривень. І вона би мала вже працювати. Натомість зараз рівень фільтратів в озерах на полігоні доходить до рівня ґрунту. І вони в будь-який час можуть перелитися. Також минулого року було побудованого протиаварійну запобіжну дамбу. На це було витрачено 11 млн гривень. Але комісія з обласної адміністрації встановила, що цю дамбу побудовано з порушенням природоохоронного та будівельного законодавства., - говорить Алла Войцехівська.

Також, як стверджує еколог, вона не розуміє, чому в технічному завданні Львівська міська рада поставила проектанту умову – передбачити побудувати те, що вже є збудовано.

- У 2005 році геотехнічний інститут збудував спостережні гідросвердловини. Зараз вони в доброму стані. Їх треба лише прокачати і можна спостерігати за грунтовими підземними водами. Не потрібно знову витрачати кошти на будівництво нових свердловин. У 2008-2009 роках Львівська політехніка побудували додаткові свердловини. Оцей еколог, який загинув на звалищі під час катастрофи, обслуговував ці свердловини. То для чого ми маємо у цих нових першочергових протиаварійних заходах заплановане будівництво нової місткості на землі, яка ще не відведена в користування Львівській міській раді, та будівництво свердловин? – ставить риторичні запитання Алла Войцехівська.

Її підтримує також голова ГО «Бюро екологічних розслідувань» Дмитро Скрильніков.

- Щоби вирішити сміттєву проблему у Львові та реконструювати звалище, потрібно лише кілька років не красти. Хай би відповідальні особи уклали меморандум, що кілька років вони працюють чесно, - з сумом жартує він.

І розповідає про колізії проекту реконструкції львівського сміттєзвалища, з якими зіткнувся особисто.

- Проект, який був розроблений тільки у 2013 році, чомусь, пройшов громадські слухання у 2012. А дозвіл на рекультивацію Грибовицького сміттєзвалища отримав у лютому 2017 року. Фактично, затвердили проект, який не відповідав умовам, тому що сталася надзвичайна ситуація. І про це знала ДАБІ, експерти, які давали висновки та місто. А для чого це зроблено? І потім ми маємо з десяток назв проектів для коригування, які неможливо проасоціювати. І як можна було порахувати кошторис, якщо проект ще не затверджений? – запитує юрист Дмитро Скрильніков.

У травні цього року ЛКП «Збиранка» уклало угоду з ТОВ БК «Сучасні будівельні рішення» на виконання  певних робіт на Грибовицькому сміттєзвалищі.

- До цих робіт входить будівництво спостережних гідросвердловин, будівництво додаткової місткості для збору фільтрату, укріплення дамби та будівництва додаткової дамби. Як ось це все побудується, то проектанту доведеться робити новий проект, тому що вихідні дані для розроблення комплексного проекту рекультивації знову зміняться, - попереджає еколог.

Львівський прес-клуб звернувся із запитом до директора ЛКП «Збиранка» Віталія Пугача та поцікавився, які ж роботи вже зроблено і скільки грошей заплачено ТОВ «БК «Сучасні будівельні рішення». У листі-відповіді від 7 серпня 2018 року Віталій Пугач повідомив, що жодних робіт вищезгадане підприємство на полігоні навіть не розпочинало та грошей не отримувало. Хоча в графіку робіт, який скріпили печатками та підписами директор ЛКП «Збиранка» Віталій Пугач та директор ТОВ ««БК «Сучасні будівельні рішення» Олег Мартиросян, зазначено, що з 21 червня до 20 липня мали би побудувати запобіжну місткість, з 1 червня до 21 вересня – систему дренажу, з 16 липня до 31 серпня – систему збору фільтрату. І всі роботи - закінчити до 30 листопада 2018 року.

За всі ці роботи ТОВ «БК «Сучасні будівельні рішення» повинно отримати 22 млн гривень. Цікаво, що засновник і керівник ТОВ БК «Сучасні будівельні рішення» Олег Араратович Мартиросян одночасно є засновником підприємства ООО «МК-ЮГ» , що зареєстрована в місті Сочі Краснодарського краю (Росія).

Нагадаємо, що у Львові мають намір витратити загалом банківських позик на суму 110 млн євро (35 млн євро від Європейського банку розвитку і реконструкції та 75 млн євро від Європейського інвестиційного банку) для вирішення проблеми з утилізації твердих побутових відходів та рекультивації майже 60-річного сміттєзвалища. З цих коштів – 10 млн євро ЄБРР надає як безповоротну, грантову допомогу. А решту коштів львів’яни будуть  повертати з відсотками. 

Як повідомив 2 серпня 2018 року у відповіді на запит Львівського прес-клубу директор ЛКП «Зелене місто» Вадим Ноздря, вже цього, 2018-го, року, Львів почне витрачати перші п’ять мільйонів євро. З них один мільйон 800 тисяч євро – на поставку та монтаж станції очищення фільтрату, яка, як неодноразово нагадували екологи, там уже встановлена (!?), але не працює. Два мільйони 200 тисяч євро – на рекультивацію полігону в  Грибовичах. Та один мільйон – на будівництво механіко-біологічного комплексу з переробки твердих побутових відходів.

Чи зацікавить Європейський банк розвитку та реконструкції дотеперішні маніпуляції на Грибовицькому сміттєзвалищі, в яких заплуталися навіть незалежні фахівці. невідомо. Відомо, що банківські процедури контролю за коштами позики є значно суворішими, ніж аналогічний контроль міської влади, правоохоронних органів і громадськості Львова за витрачанням коштів з міського бюджету.  

Нагадаємо, що ГО «Львівський прес-клуб» реалізує проект з медіаконтролю за витратою коштів на будівництво сміттєпереробного заводу у Львові та рекультивацію сміттєзвалища в Грибовичах.

dailylviv.com

Рідкісний вірус герпес зостер на Львівщині. Головна державна санітарна лікарка пояснила його природу

Графік відключення електроенергії 12 грудня. 4-5 годин без світла

У боях під Бахмутом втратив зір, однак повернувся на фронт. Львів прощається з сержантом Юрієм Івасишиним

Закінчив академію мистецтв, шив весільні сукні, загинув на донецькому напрямку. Львів прощається з Дмитром Михалком

Масштабна схема поборів з провідників на Укрзалізниці, зокрема з міжнародних маршрутів, у яку залучені десятки людей

Що таке магістратура та які документи потрібні для вступу на неї у Польщі?

Нерухомість у Туреччині – вигідна покупка за доступними цінами

На кордоні з Польщею викрили молоду псевдосімейну пару. На чому спалилися

Світло почнуть вимикати о 7.00. Укренерго попередило про дефіцит електроенергії

Вифлеємський вогонь миру на шляху до Львова. Де передаватимуть

Бюджет Львова у 2025 році буде майже на пів мільярда менший, аніж цьогорічний

Від сьогодні заплатити за проїзд у Львові можна через мобільний додаток е-квитка. Відеоінструкція

Для очищення автошляхів Львівщини залучили таку саму кількість техніки як і у Львові

Завтра на Львівщині буде від – 5° морозу до 3° тепла

Шість гуртожитків і один навчальний корпус Львівської політехніки не залежать від графіків вимкнення світла

У Львові лише 9% пасажирів розраховуються готівкою у громадському транспорті

Роботу снігоприбиральної техніки у Львові можна відстежувати онлайн

4 роки за ґратами проведе мешканець Нового Роздолу за ухилення від мобілізації

Майже усі школи Львова облаштовані тенісними столами

Програма різдвяних подій у Львівській громаді

У поваленні Асада не останню роль зіграла Україна

Укренерго фіксує високий рівень споживання електроенергії

Генштаб підтвердив ураження російської нафтобази на Брянщині

У Самборі у ДТП травмований водій легковика

У Львові затримали чоловіка за братовбивство

Дубляни залишилися без води. Працюють два водовози

ЛМР для очищення міста від снігу залучила 80% одиниць від наявної спецтехніки

Поліція проводить обшуки в Укрзалізниці

Ростислав Буряк, Володимир Воробець, Олег Пашковський, Володимир Тетерко. Львівщина прощається з Героями

В Україні зростають ціни на газ

Львівщина буде до кінця доби зі світлом. Графік обмежень 11 грудня скасовано

Львівобленерго посунуло графік вимкнення електроенергії 11 грудня на одну годину

72 453 одиниці зброї є на руках у мешканців Львівщини. Якої найбільше (відео)

Понад 5 тисяч українців придбали нові авто у листопаді

Потягом з Києва до Ужгорода через Кам'янець-Подільський і Львів

На війні з перших місяців, нагороджений «Сталевим хрестом». Львів прощається з Володимиром Воробцем

Графік відключення електроенергії у Львівській області 11 грудня

Укренерго повідомило алгоритм графіку відключень електроенергії 11 грудня

Сніг, ожеледиця. Синоптики попередили про погіршення погоди на Львівщині

Загиблі, поранені, люди під завалами. Російські терористи вдарили по Запоріжжю