16:26 3 грудня 2015 р.
На Львівщині наступного року почнуть вирощуватимуть малину, інші ягоди та овочі в промислових масштабах.
Про це сьогодні, 3 грудня під час відеочату на тему «Формування малого сімейного фермерського господарства товарного типу на Львівщині», який відбувся у Львівському прес-клубі, повідомила директор департаменту агропромислового розвитку Львівської облдержадміністрації Наталія Хмиз.
Майже 65% сільськогосподарської продукції у Львівській області виробляють дрібні селянські господарства. А в категорії виробництва молока – і 90%. Загалом в області є понад 280 тисяч особистих фермерських господарств. З них 500 запрошують взяти участь у проекті з вирощування овочів та ягід на замовлення виробників, повідомила Наталія Хмиз.
За її словами, наразі в планах почати ці проекти в чотирьох районах області. В Камянка-Бузькому і Жовківському будуть вирощувати овочі, у Перемишлянському і Золочівському – ягоди.
- Як були вибрані ці райони? Вони є доволі різними. І щонайперше звертали увагу на те, що тут збережено традицію землеробства. Крім того, тут була ініціатива районних голів та сільських голів. А з іншого боку – тут грунти надаються до вирощування тих чи інших культур, - каже Наталія Хмиз.
Селян, які зголосяться до участі в проекті, будуть навчати. Крім того, їм нададуть саджанці.
- Їх навчатимуть безкоштовно. Будуть навчати як обробляти землю, коли обробляти, чим обробляти, які саджанці використовувати, - каже вона.
При цьому зауважує, що кожен етап процесу будуть контролювати. І якщо селянин потребуватиме допомоги, то отримуватиме її від найкращих агрономів.
- Також дадуть саджанці. Наприклад, саджанців малини потрібно близько восьми тисяч на гектар. І дуже важливо, щоби цей посадковий матеріал був перевірений, потрібно знати, в кого він придбаний, - обіцяє директор департаменту агропромислового розвитку Львівської облдержадміністрації.
Проте фермер, за її словами, так само мусить зробити внесок у цей проект. Бо якщо він отримає все і безкоштовно, то є ризики, що він не оцінить того і не використає належно. Тому селянам пропонують вкласти свої зусилля в обробіток землі та в добрива.
- Це є теж вартісні витрати. Але тут є теж допомога. Селянам, які візьмуть кошти в кредитних спілках, будуть повернуті відсоткові ставки, - каже директор департаменту агропромислового розвитку Львівської облдержадміністрації Наталія Хмиз.
Щодо прибутків, які фермер може отримати, то чиновниця обладміністрації зробила підрахунки на прикладі вирощування малини.
- Якщо людина посадить малину, то може мати результат на перший рік, коли вже починає плодоносити, близько 8 тонн з гектару. Вартість одного кілограму малини – 1євро. Вартість вкладень на один гектар може сягати до трьох тисяч євро. Тобто один раз вклавши інвестицію в три тисячі євро, щороку підтримуючи це операційними витратами на 500 євро, вже в повноцінний рік людина буле отримувати з одного гектара від 50 до 100 тисяч гривень за сезон, - каже вона.
Але, щоб отримати прибутки, сімейним фермерським господарствам варто об’єднатися в кооперативи.
- Малина дуже цікава ягода, дуже рентабельна. Якщо навчитися її правильно вирощувати, збирати, то вона доволі цікава у реалізації. Але чому це не реалізовується окремими селянами чи господарствами? Тому що виростивши на своїй ділянці малину, дуже складно з неї створити партію, яка є цікавою на ринку реалізації. Але якщо учасниками проекту стане 5-7 господарств, які об’єднаються, то це вже буде сформована ними товарна партія, яка стає цікавою для реалізації, - каже Наталія Хмиз.
Перші великі насадження малини на полях Львівщини планують уже навесні наступного року. Загалом проект передбачає залучення близько однієї тисячі га землі під ягідництво та овочівництво. Почнуть з 200 га, з розрахунку – 50 га на кожен анонсований район.