14:33 31 жовтня 2017 р.
Експерти відстежують масові випадки "м'якого шахрайства" підприємств, які беруть участь у торгах із державних закупівель. Але при цьому «схемізатори» не порушують законодавства.
Про це сьогодні, 31 жовтня, під час прес-конференції на тему «Хто і як дурить Prozorro. Відносно чесні способи усунути конкурентів та викинути небажаних учасників з торгів», що відбулася у Львівському прес-клубі, повідомив голова правління ГО «Центр громадського моніторингу та досліджень» Мирослав Сімка.
За його словами, вони виявили дві фірми, які вигадали схему і на всіх торгах завжди з’являються разом.
- Це – фірми «Євро Фіш» та «Галбізнес Груп». На сьогодні ми вже зафіксували змови цих двох організацій у 500 випадках. І хоча це не є порушенням закону про публічні закупівлі, все відбувається в межах закону, але конкуренція там повністю вбита, - каже експерт.
Так, за його словами, ці дві фірми разом подають на конкурс свої цінові пропозиції. Замовник обирає того, в кого нижчі. І тут починається найцікавіше. Той, хто виграв конкурс, заявляє, що помилився в розрахунках і не може виконати своїх зобов’язань. Тож, згідно з законом, замовник змушений укласти угоду з тим учасником, що залишився.
- Відділ освіти Личаківського району Львівської міськради оголосив відкриті торги на закупівлю риби. «Галбізнес Груп» запропонувало ціну 1,2 млн гривень, «Євро Фіш» - 803,6 тис. грн.. Проте коли відділ освіти захотів підписати угоду з тим, хто запропонував нижчу ціну, той відмовився, - розповідають експерти.
Якщо ж на ці торги заходив третій учасник, то одне з вищезгаданих підприємств понижувало ціну, змушуючи понизити її й третього учасника до такого рівня, що той третій просто відмовлявся від участі в торгах.
- Подібні схеми застосовують й інші підприємства. Але тільки ці дві є настільки активними в цьому, - зауважила журналістка сайту «Наші гроші. Львів» Олександра Губицька.
Також, за її словами, є компанії, які під час торгів пропонують дуже низьку ціну. А потім, після підписання договору, вносять до десяти змін.
- Законодавство дозволяє піднімати ціну в межах десяти відсотків необмежену кількість разів. Але є така компанія, яка з’явилася тільки цього року, «Енергія Захід». Вона виграє тендери через низькі цінові пропозиції. А потім ми фіксуємо зміни до договору, і ціна починає зростати кожен раз на 10 відсотків, причому двічі-тричі на місяць. Хоча ціна на газ на ринку падала, але вони увесь час піднімали свою ціну, - розповідає журналістка.
Водночас, газ за дешевою ціною жодного разу не постачався.
Такі випадки, за її словами, свідчать про недобросовісність учасників. Щоби уникнути таких хитрощів, варто заохочувати якомога більше підприємств брати участь у торгах.
- Ми фіксували випадки, коли деякі компанії-змовники намагалися взяти участь у торгах у східній Україні. І вони там жодного разу не перемогли. Бо там кожна закупівля має 10-15 учасників, - дослідила Олександра Губицька.