15:50 29 січня 2015 р.
Відео: Львівський прес-клуб
У процесі децентралізації державна влада дуже цікаво поділила надходження: ті податки і збори, які завжди виконувалися і перевиконувалися, забрала собі, а ті, які ризиковані чи й взагалі можуть не надійти, - передала на місцевий рівень.
Про це під час он-лайн інтернет-відеомосту між Львовом і Донецьком (включення з Краматорська) на тему: «Децентралізація влади в умовах війни: львівський та донецький варіанти» заявив голова постійної комісії з питань бюджету, соціально- економічного розвитку та комунальної власності Львівської обласної ради Ярослав Качмарик.
- Якщо говорити про структури фінансової децентралізації, то якщо в попередньому році власні податкові надходження і збори складали в основному 17%, то цього року лише 13,6%. Тобто ми говоримо про фінансову децентралізацію, а бачимо, що все навпаки. Цілу низку тих речей, які доволі ризиковані в надходженнях, віддано на місцевий рівень. А податок на доходи фізичних осіб, який завжди виконувався чи перевиконувався, переведений на загальнодержавний рівень, - каже він.
Водночас, за словами депутата Львівської облради, держава має намір перевести на місцеве фінансування багато різних структур, які раніше «годувалися» з державного бюджету.
- Якщо передадуть повноваження, але не дадуть грошей, то не буде результату. Для прикладу, коли передаються повноваження щодо фінансування тих чи інших бюджетних установ і закладів, а на це немає грошей, то це означає, що ті люди, які там працюють, з часом не будуть отримувати зарплати і, можливо, вийдуть на вулицю. Тому зрозуміло, що на все має бути фінансовий ресурс, - каже Ярослав Качмарик.
Заступник голови Львівської ОДА Юрій Підлісний вважає, що процес децентралізації буде тривалим і болісним.
- Доволі специфічно проходить бюджетний процес, коли деякі території намагаються ще працювати по старому. Але сам процес буде тривати доволі болісно, інколи проблематично. Однак ми тим шляхом повинні йти. Тому що логіка нормального розвитку держави має передбачити максимальну кількість повноважень на місцях. Проте слід чітко розуміти, що це не просто максимально віддали все, що могли віддати. А це є дуже чітке і логічне розмежування властивих функцій: що належить громаді, а що належить іншим рівням управління в державі, - каже він.