18:31 6 вересня 2017 р.
Строк позовної давності становить три роки. Про це чітко написано в статті 257 Цивільного кодексу України.
Якщо за ці три роки кредитор не вчиняв ніяких дій, щоби змусити боржника заплатити, то після того, як минуло три роки, кредитор не має права вимагати свій борг. Проте, в різних випадках строк позовної давності можна подовжити. А точніше – перервати його та почати заново. Про це нагадує стаття 264 ЦКУ.
Про це сьогодні, 6 вересня, під час відеопрограми «Бухгалтерська правда», яка відбулася у Львівському прес-клубі, повідомила партнер компанії «Академія професійного бухгалтера» Людмила Шахно.
- Наприклад, якщо я надіслала людині акт взаємозвірки розрахунків, де видно, що я відвантажила товари, мені їх не оплатили. І боржник цей акт підписав, отже він визнав борг переді мною. Це вважається, що строк позовної давності ми перервали, і почався новий перебіг строку позовної давності. Або якщо я напишу об’єкту, що він мені винен, а він відповідає, що зобов’язується заплатити через два місяці. І третій випадок – це якщо особа сплатила борг частково, бодай, одну гривню, - пояснює бухгалтер.
Щоби знати, коли починається строк позовної давності, потрібно прочитати договір.
- Якщо ми поставили товар 6 вересня, а в договорі написано, що оплата має бути здійснена до 30 грудня, то лише з 31 грудня у нас починає рахуватися строк позовної давності. А якщо ми 6 вересня наступного року проводимо з контрагентом звірку, виявляємо борг, і він підписує акт звірки, то ми перервали строк позовної давності. І з моменту підписання такого акту звірки у нас знову починає рахуватися три роки, - говорить Людмила Шахно.