Громада Андріївки на Львівщині погрожує перекриттям доріг

23:28 24 травня 2016 р.

Фото до новини


Фото: 2.bp.blogspot.com

У селі в Буському районі вимагають не переменовувати його в Мармузовичі.

Село Андріївка, яке в четвер, 19 травня, стало Мармузовичі, невдоволене перейменуванням. У ньому вже зібрали підписи, щоб скасувати пункт відповідної постанови Верховної Ради. Та усе за порядком.

19 травня. Четвер. 11-та година – в цей час народні обранці України приймають проект постанови про перейменування окремих населених пунктів та районів. Серед них – два населенні пункти на Львівщині – Андріївка в Буський районі та Максимівка в  Старосамбірському. Ініціаторами законопроекту виступили депутати з фракції «Батьківщина».

У селі Андріївка – більше тисячі дворів. Повідомлення про те, що віднині Андріївка – вже Мармузовичі, застала мешканців села зненацька. Чому саме Мармузовичі? 

Місцева мешканка Галина розповіла: «Як почула, що наше село перейменували – не повірила, попросила сина зайти перевірити інформацію в Інтернеті. Які ще Мармузовичі? В історії села достеменно ніде не вказується те, звідки походить ця назва, лише вказується, що село називалось Мармузовичами до 1630 року, а з 1630 до 1946 року – Ферлеївкою. А в 1939 році в селі було організовано МТС, першим директором якої став І. Андреєв. На його честь село нібито стало носити назву Андріївка».

Новина про перейменування села облетіла кожну домівку. Люди вкрай обурились такому рішення, адже ще недавно комісія Львівської облради підтримала мешканців, вирішивши не змінювати назву села Андріївка, а переназвати на честь апостола Андрія. Про це йшлося у протоколі засідання постійної комісії з питань культури, історико-культурної спадщини, туризму, духовного відродження та засобів масової інформації Львівської обласної ради від 23 березня 2016 року. Голова Андріївської сільради Михайло Романів розповів:

«Громада від самого початку не хотіла перейменовувати село. То чому думку громади проігнорували народні обранці у Верховній Раді України? Думаю, громаді варто це питання задати народному депутату України від ОВК №119 (Бродівський, Буський і Радехівський райони, частина Кам’янка-Бузького району) Михайлу Бондару, адже він – серед тих, хто проголосували «за» перейменування села, яке розглядалося у Верховній Раді України в пакеті з низкою інших населених пунктів. Чому народний обранець проігнорував рішення своїх виборців?».

22 травня. Неділя. 18 година. У приміщенні сільського народного дому ніде яблуку впасти: і старше, і молоде покоління – зібралось на схід села, щоб висловити свій протест проти перейменування. Мешканці села категорично не сприймають нову назву і навіть плутаються у її назві, вимовляючи село не Мармузовичі, а Мармуровичі.

Депутат районної ради Петро Дроздовський заявив, що Мармузовичі – це є знищення нації, і ніхто на даний час не знає історичного походження, тому селу потрібно надати назву в честь Андрія Первозванного. Мешканці села є глибоко віруючими, щирими прихожанами. Таким чином, село повинно отримати новий сенс, підтримання християнських звичаїв для зміцнення громади та буде позитивно сприяти її розвитку в найкращих християнських проявах 

На сході села громада заявила, що готова відстоювати свою назву села радикальними методами: перекривати дороги та проводити масові акції протесту. Тож у селі запланували організувати збір підписів усіх мешканців проти перейменування, разом із цим відправити лист на ім’я Президента України Петра Порошенка і голови Верховної Ради України Андрія Парубія щодо скасування рішення про перейменування села.

24 травня. Вівторок. 12 година. У приміщенні Андріївської сільської ради зібралися 12 депутатів із 14, щоб підтримати думку громади, або прийняти нову назву села. На сесії завітали й очільники району – голова Буської РДА Петро Мороз та голова Буської райради Богдан Глова, представники районних ЗМІ.

Як повідомив депутатів голова сільської ради Михайло Романів, на сході села люди одноголосно висловили протест щодо нової назви. Тому було ухвалено протокол громадського засідання на якому громада заявила наступне: «Визначено, що одна частина населення села асоціюють назву Андріївка Буського району  Львівської області, виключно із святим апостолом Андрієм Первозваним, яким був першим із учнів Ісуса Христа, інша частина присутніх – з Андрієм Папроцьким, який очолював громаду села та був закатований під час комуністичного режиму в 1945 році, котрого знають як воїна УПА та борця за незалежність України. За результати загального обговорення та пропозицій було вирішено залишити назву села без змін».

Голова Буської Петро Мороз дізнався про схід села лише на наступний день. Ні його, ні голову районної ради – не було повідомлено про схід села. Це вкрай обурило керівників району, адже їхня позиція завжди поділяється з громадою. Петро Мороз наголосив, що свою трудову діяльність розпочинав саме зі села Андріївки, тому чимало мешканців його знають, а відстоювання інтересів громади – для нього понад усе.

Своєю чергою, голова Буської районної ради Богдан Глова повідомив, що ані Петро Мороз, ані він не могли вплинути на це рішення, адже саме Український інститут національної пам’яті відшукав першу згадку про село і подав його на голосування у Верховну Раду України, а далі як ми вже знаємо рішення поспіхом було прийнято.

 «Якщо комуніст Андреєв, то назва мала бути Андреєвка, а так назва – Андріївка, зовсім інша вимова», – прокоментував Богдан Глова, і додав, що готовий направити всі документи громади разом із власним листом до голови Верховної Ради України. Відтак, Андріївська сільська рада прийняла сьогодні рішення №6 щодо підтримки ініціативи Андріївської громади, висловленої на громадських слуханнях, які відбулися 22 травня 2016 року та вирішала терміново сільському голові М.В. Романів надіслати телефонограму голові Верховної Ради України Парубію А.В з проханням не підписувати постанову Верховної Ради України №4085 у частині 11 п.1 (у Львівській області село Андріївка Буського району – на село Мармузовичі) стосовно збереження назви села Андріївка.

У рішенні йдеться: «Просимо Львівську обласну раду та Буську районну раду ініціювати звернення до голови Верховної Ради України з пропозицією підтримати рішення сільської ради села Андріївка». З приводу цього голова Буської райради Богдан Глова сьогодні направив звернення до голови Верховної Ради України Андрія Парубія. 

Подаємо текст звернення: 

«Голові Верховної Ради України Андрію Парубію

Шановний Андрію Володимировичу! 

Верховною Радою України 19 травня 2016 року було прийнято Постанову про перейменування окремих населених пунктів та районів, реєстраційний №4085. В частині 10 п.1 даної постанови село Андріївка Буського району перейменовано на село Мармузовичі. Аргументуючи пропозицію до такого перейменування деякі науковці прив’язували попередню назву Андріївка до комуніста Андреєва. Проте тоді назва звучала б як Андреєвка, а не Андріївка.

Місцева громада не згідна з таким перейменуванням та тотожнює назву села із святим Апостолом Андрієм Первозванним. Була також пропозиція назвати село на честь Андрія Папроцького – воїна УПА, який у свій час очолював громаду села та був закатований під час комуністичного режиму у 1945 році. Проте, на думку громади, як науковці так і комітет Верховної Ради України з питань державного будівництва, регіональної політики та місцевого самоврядування, зокрема, його голова Сергій Власенко не врахували позицію жителів вищезгаданого населеного пункту, які протягом останнього часу намагаються донести свою думку і науковцям, і владі.

Враховуючи останнє рішення громадських слухань «Обговорення постанови Верховної Ради України №4085 від 19 травня 2016 року», проведених в селі Андріївка Буського району Львівської області від 22 травня 2016 року, на яких присутні 279 осіб (додається), Рішення Андріївської сільської ради від 24 травня 2015 року №66 «Про обговорення постанови Верховної Ради України (додається), прошу внести зміни до частини 10 п.1 постанови Верховної Ради України «Про перейменування окремих населених пунктів та районів», вилучити абцаз перший такого змісту: «село Андріївка Буського району на село Мармузовичі». 

З повагою, голова районної ради Богдан Глова

Нагадаємо, що ані голова Верховної Ради, ані Президент України ще не підписали прийняте рішення 19 травня.

Про це повідомили сьогодні, 24 травня, на «Буському медіа порталі».

Термінові повідомлення читайте на каналі DailyLviv.com в Telegram та у Facebook

dailylviv.com

 

новобудови Львів