Безвіз для України розглянуть 18 січня 2017 року

20:52 8 грудня 2016 р.

Цього тижня Європарламент впритул підійшов до узгодження усіх процедур, необхідних для схвалення безвізового режиму для України.

Після багатомісячних дискусій у ЄС нарешті узгодили механізм призупинення безвізового режиму, який є головною передумовою для лібералізації візового режиму з Україною та Грузією. Документ вже затвердив профільний комітет Європарламенту, а кінцево євродепутати планують його схвалити наступного тижня.

Раніше ЄС пообіцяв, що початок дії механізму призупинення безвізового режиму буде одночасним з наданням безвізового режиму Україні та Грузії. При одночасному схваленні Європарламентом цих рішень наступного тижня безвізовий режим міг би запрацювати вже у січні 2017 року.

 

Проте розгляд українського безвізу в Європарламенті відбудеться, за попередніми даними, 18 січня 2017 року. Це може перенести початок безвізу щонайменше на лютий.

 

Болюче призупинення

 

"Майже там. Суперечки щодо механізму призупинення завершені. Тепер фінішна пряма в напрямку безвізового режиму для України та Грузії", - оцінив останні рішення органів ЄС президент Європейської Ради Дональд Туск.

 

7 грудня у межах міжінституційних перемовин Рада ЄС, Європарламент та Єврокомісія досягли компромісу і узгодили проект механізму призупинення безвізового режиму.

 

8 грудня проект схвалив профільний комітет Європарламенту з питань внутрішніх справ, правосуддя та прав людини.

 

У комітеті допустили, що голосування щодо механізму може відбутись наступного пленарного тижня -12-15 грудня.

 

Погоджений механізм призупинення передбачає, що візовий режим можуть тимчасово відновити для країн за низки умов. Найперше, через суттєве зростання кількості громадян країни, яким відмовляють у в'їзді в ЄС, або які незаконно залишаються на його території. Підставою буде різке збільшення необґрунтованих заявок щодо надання притулку або проблеми у співпраці щодо повернення нелегальних мігрантів. Візи знову можуть запровадити при загрозах внутрішній безпеці, пов'язаних з представниками окремої країни.

 

Ініціювати механізм призупинення зможуть і країни-члени, і Європейська комісія. Якщо проста більшість країн-членів заявляє про ініціативу, Єврокомісія протягом тридцяти днів має тимчасово призупинити безвізовий режим на 9 місяців.

 

Єврокомісія може продовжити призупинення безвізового режиму для країни ще на 18 місяців, якщо причини так і не усунули.

 

Також Єврокомісія буде моніторити ситуацію у країнах, які отримали безвізовий режим. ЄС контролюватиме, чи крани продовжують виконувати критерії надання безвізового режиму.

 

Призупинення безвізу може стосуватись не всіх громадян країни, а тільки окремих категорій.

 

Багато безвізових змінних

 

Як пояснили у профільному комітеті, Європарламент може схвалити механізм призупинення наступного тижня. А от голосування щодо безвізу, скоріше за все, відбудеться не раніше 18 січня. У такому разі безвізовий режим може запрацювати не раніше кінця лютого 2017 року.

 

Адже після схвалення Європарламентом рішення щодо безвізу має затвердити Рада ЄС, а почне він діяти на 21 день після офіційної публікації закону.

 

Перемовини щодо надання безвізового режиму для України тривали з 2008 року. Як визнали у ЄС, Україна успішно виконала усі 144 зобов'язання у межах візового діалогу. 20 квітня 2016 року Єврокомісія видала законодавчу ініціативу щодо надання Україні безвізового режиму. 26 вересня проект схвалив профільний комітет Європарламенту з внутрішніх справ, запустивши міжінституційний діалог з цього питання. А 17 листопада спеціальна група Ради ЄС погодила свою перемовну позицію щодо безвізу до тріалогу, підтримавши надання Україні такого права.

 

8 грудня доповідач українського питання в Європарламенті Марія Габріель нагадала, що безвізова пропозиція України ще має пройти процедуру тріалогу між Радою ЄС, Європарламентом та Єврокомісією. Вона закликала Раду ЄС негайно розпочати тріалог, щоб якомога швидше передати у Європарламент узгоджену законодавчу ініціативу.

 

"Наступного тижня почнемо тріалог щодо Грузії. Також закликала Раду ЄС невідкладно відкрити тріалог щодо України", - написала пані Габріель у Twitter.

 

За таких умов розгляд українського безвізу останнього пленарного тижня року - 12-15 грудня - навряд чи відбудеться, як і грузинського. Наразі на сайті Європарламенту днем розгляду українського безвізу вказане саме 18 січня.

 

Зараз на шляху до безвізового режиму з Україною суттєвих перешкод не лишилось, проте почекати ще кілька місяців доведеться. Право на безвізові поїздки до ЄС отримають власники біометричних закордонних паспортів. Таких, як повідомили ВВС Україна у міграційній службі, в Україні вже видали 2,27 мільйона штук. Подорожувати без права роботи на 90 днів щопівроку можна буде до всіх країн ЄС, за винятком Великої Британії та Ірландії.

 

Натомість українці зможуть їздити без віз до чотирьох країн, що не належать до ЄС, проте входять до шенгенської зони - Ісландії, Ліхтенштейну, Норвегії та Швейцарії.

 

 

 

BBC-Україна