Порошенко і Трамп зустрінуться у лютому?

29 січня 2017 р.

  • 0
  • 886

Адміністрації президента України Петра Порошенка радять терміново шукати виходи на близьке оточенням нового глави Білого дому Дональда Трампа. DW поцікавилась, які можливості існують для цього.

У колишньому житті олігархів стежки Дональда Трампа та Петра Порошенка не перетиналися. І досі українському президенту вдалося лише раз поспілкуватися з новим президентом США по телефону. В інтерв'ю агентству Bloomberg Петро Порошенко заявив, що був одним з перших світових лідерів, кому зателефонував Трамп після виборів. "Ми домовилися про зустріч", - сказав український президент, проте не уточнив, наскільки конкретною була ця домовленість.

Серед представників українського політикуму про своє особисте знайомство з Трампом говорить колишній голова Одеської облдержадміністрації Міхеіл Саакашвілі. "Ми знайомі з ним понад 20 років, ми дружимо", - написав він на своїй сторінці у Facebook і повідомив, що під час інавгурації нового президента США, на якій він був присутній, "мав контакти з командою Трампа, багатьох членів якої добре знає". Проте навряд чи Саакашвілі захоче посприяти налагодженню зв'язків між Порошенком і Трампом, оскільки оголосив про створення нової політичної сили, яка домагатиметься зміни влади в Україні.

Політичну далекоглядність щодо президентських виборів у США виявив знаний у міжнародних політичних колах український олігарх Віктора Пінчук. Як повідомляє американське видання Fast Company, під час передвиборної кампанії у США він надавав фінансову підтримку і Гілларі Клінтон, і Дональду Трампу. Видання пише, що "український мільярдер, бізнесмен і філантроп Віктор Пінчук перерахував 150 тисяч доларів у фонд Трампа у 2015 році". Проте після своєї нашумілої публікації у Wall Street Journal Віктор Пінчук потрапив в опалу, й сумнівно, що на Банковій захочуть скористатися його посередництвом у діалозі з Вашингтоном.

Професійні лобісти

Налагодити  зв’язки з новою адміністрацією США у Порошенка могли б за професійною допомогою лобістських компаній. "Це був би розумний крок, адже Києву треба робити усе можливе, звичайно, за умови, що це компетентна фірма", - зауважив у коментарі DW професор політології Ратгерського університету (США) Олександр Мотиль.

У січні цього року на сайті відділу реєстрації іноземних агентів (FARA) міністерства юстиції США була оприлюднена інформація про те, що клієнт, адреса якого - Банкова 11, Київ, Україна, найняв компанію BGR Group, засновану колишнім головою комітету Республіканської партії США та губернатором штату Міссісіпі Хейлі Барбуром, для "посилення зв'язків між США та Україною і заохочення американських приватних підприємців інвестувати в Україну". За вказаною адресою в Києві розташована адміністрація президента. Як повідомляється, за послуги Україна сплачуватиме BGR Group щомісяця 50 тисяч доларів до кінця 2017 року.

На запит DW до BGR Group з проханням підтвердити цю інформацію відповіді не надійшло. А в прес-службі АП повідомили, що адміністрація президента України не є стороною договору з компанією BGR Group. "Бенефеціаром послуг є Національна рада реформ", - йдеться у відповіді.

Президентський тет-а-тет

Професор Мотиль вважає, що Київ повинен активно налагоджувати зв’язки з Вашингтоном і традиційним шляхом - через американських дипломатів, службовців Держдепу різного рівня, щоб спільно шукати можливості для зустрічей. За інформацією DW, у лютому Петро Порошенко збирається до Нью-Йорка, де розпочнеться головування України як непостійного члена Ради Безпеки ООН. Як повідомили в прес-службі АП, зараз опрацьовуються плани зустрічі Петра Порошенка у Нью-Йорку з представниками нової адміністрації США. Варто запросити їх до Києва, показати їм Україну, - пропонує професор Мотиль.

Ще одним майданчиком для особистої зустрічі Порошенка та Трампа може стати щорічна Мюнхенська конференція з безпеки, яка пройде в середині лютого. За деякою інформацією, до Мюнхена мають прибути також Владімір Путін, Франсуа Олланд і Ангела Меркель. В АП очікують, що Мюнхенська конференція "стане своєрідними оглядинами в Європі команди нового президента США". "Сподіваємося почути від них запевнення у твердій підтримці на адресу партнерів і союзників США", - повідомили DW у прес-службі українського президента.

Але де б не відбувся перший тет-а-тет Порошенко-Трамп, головне - переконати нового американського президента, що Україна необхідна США, що вона може допомогти "make America great again" ("зробити Америку великою знову"), радить українській владі професор Мотиль. "Якщо ввесь час наголошувати, що Україна - гола, боса, безнадійна, то Трамп не зверне на неї ні найменшої уваги", - застерігає він.

Офіційний Київ міг би зблизитися з новим господарем Білого дому через доньку президента Трампа Іванку та його впливового зятя Джареда Кушнера, зауважує професор Мотиль.

"Взагалі наша нова президентська адміністрація ставиться до України з підвищеною увагою, оскільки вона є дуже важливою частиною великої стратегії, яка є надзвичайно чутливою для команди Трампа", - повідомив співбесідник DW у Держдепі США, відмовившись уточнити деталі.

Також, за інформацією джерела, посол США в Україні Марі Йованович, котра вступила на посаду у серпні 2016 року, незабаром буде відкликана з Києва. Зараз в адміністрації Трампа розглядають кілька кандидатур на посаду нового посла в Україні, серед них є і представник української діаспори.

Німецька хвиля

До теми

11:02 2 лютого 2024 р.

Залужний про неспроможність держінституцій в Україні покращити стан комплектування Сил оборони без застосування непопулярних зах

Стаття Головнокомандувача ЗС України генерала Валерія Залужного: «Щодо сучасного дизайну військових операцій у російсько-українській війні: в боротьбі за ініціативу»

Рубрика: Політика

  • 0
  • 6

21:16 17 грудня 2023 р.

Європа проти росії. Без США

Західні аналітики пишуть про шкідливість зневіри через патову ситуацію на полі бою, міцність ядерного стримування, необхідність підготовки Європи до конфлікту з росією і уроки воєн у Газі та Україні.

Рубрика: Політика

  • 0
  • 8

10:21 7 грудня 2023 р.

Чому дехто у Вашингтоні закликає Україну йти на перемовини з Росією

Минулого літа професор Купчан у складі групи колишніх високопосадовців нацбезпеки США брав участь у таємних переговорах з росіянами, включно з міністром закордонних справ РФ Сергієм Лавровим.

Рубрика: Політика

  • 0
  • 38