“Децентралізація влади – індикатор розвитку держави”, - Степан Кубів

7 грудня 2015 р.

  • 2
  • 1594


Фото: http://www.csi.org.ua/

Представник Президента у Верховній Раді Степан Кубів вважає децентралізацію влади пріоритетним завданням українського суспільства, що назавжди ліквідує централізовану корумповану систему управління країною. Про це він розповів в інтерв'ю "Щоденному Львову"

"ЩЛ": - Наскільки важлива саме сьогодні децентралізація влади для майбутнього України?

Степан Кубів: - Президент Петро Порошенко нещодавно назвав три головні перешкоди для модернізації України: корупція, забюрократизовані чиновники і олігархи. Децентралізація влади спроможна мінімізувати всі ці три загрози, оскільки забере повноваження як від забюрократизованих чиновників – що писані, так і від олігархів – що неписані. Формування влади і контроль за нею знизу догори буде також найбільш відчутним ударом по корупційній вертикалі, яку формують згадані вище особи. Фінансові і управлінські повноваження, що будуть реалізовані на рівні територіальних громад, є головною силою децентралізації. Крім того, саме децентралізація зробить демократичні зміни в Україні незворотними. А очікувані зміни до Конституції з цього питання назавжди ліквідують централізовану корумповану систему управління країною і не дозволять ніколи й нікому узурпувати владу в Україні, як це трапилося кілька років тому. Всього цього є цілком достатньо для того, щоб оголосити децентралізацію влади пріоритетним завданням українського суспільства.

"ЩЛ": - А що є головною кінцевою метою децентралізації влади з погляду і громадянина, і держави?

Степан Кубів: - Система публічної влади в державі, що забезпечуватиме якісні стандарти життя. Україна повинна перемогти бідність, яка полонила зараз більшу частину населення. Жоден президент, жоден уряд не можуть дати народу гарантовані рецепти успішності, доки «ліки від бідності» не продукуватимуть самі люди. Для цього вони мусять мати у своїх руках реальну, а не декларовану владу. Ця влада називається місцевим самоврядуванням. Вона перевірена багаторічним успішним європейським досвідом. Високі стандарти життя людини в Європейському Союзі переконують, що система публічної влади в державі, яка побудована саме на принципах децентралізації і місцевого самоврядування, є моделлю, котру не просто доцільно, а життєво необхідно запровадити в Україні. Це ефективний механізм реалізації прав людини і захисту демократії. Реформа децентралізації влади в Україні чітко спрямована на реалізацію всіх основних положень Європейської хартії місцевого самоврядування. Після її проведення вся територія України повинна бути охоплена юрисдикцією системи органів місцевого самоврядування. Ці органи отримали мандат довіри безпосередньо від територіальних громад і відповідальні перед людьми, що називається, віч-на-віч. 

"ЩЛ": - Приблизно такими ж словами колишня радянська система описувала тодішнє вдаване народовладдя на рівні сіл, містечок і районів. Як наповнити знайомі і для багатьох знецінені слова новим практичним змістом?

Степан Кубів: - Є така проблема. Впродовж багатьох десятиліть тоталітаризму “совєти” робили все для того, аби вибити з українців індивідуалізм, силоміць переплавити громадян у безвідповідальний слухняний колектив. Пострадянська свідомість досі є перешкодою для реформ у молодій країні. Але ми вже маємо ціле покоління громадян України, що не знає на власному досвіді “принад” радянського минулого. А за два останніх роки, відколи Росія у брутальному радянському стилі веде гібридну війну проти України, протверезіли і люди старшого віку. Зміни у свідомості громадян вкрай потрібні для змін у житті держави – це аксіома. Наріжний камінь реформи влади – відповідальність. Успішна держава немислима без відповідального і активного громадянина. Приємно констатувати, що досвід перших утворених територіальних громад показує, що українці, нарешті, згадують – хто вони. Люди готові брати відповідальність за своє життя у власні руки. Ці ініціативи треба підтримувати всіляко і схвалювати публічно. Потрібен позитивний приклад, що переконує ліпше, ніж найкращі слова.

Мета реформи – не перемалювати адміністративно-територіальну карту, а з населення зробити громадян та створити громади на принципі добровільності і самоорганізації. Так, це нелегко. Це важче, ніж залучити інвестора чи збудувати дорогу. Але без цього немає майбутнього. У Верховній Раді створений парламентський офіс місцевого самоврядування, який допомагатиме всім прихильникам ефективної самоврядності якнайшвидше позбутися пострадянської централізованої системи. У цій роботі надважливою є комунікація. Аби донести людям суть реформи, також створені інформаційні відеоролики, що їх транслюють у регіонах. Важливо зрозуміло пояснити громаді, які практичні вигоди вона отримує разом із децентралізацією. Повноваження, кошти і право розпоряджатися цими коштами, насамперед, на освіту, медицину, культуру.

"ЩЛ": - Що необхідно зробити найближчим часом для успішного впровадження процесу децентралізації влади?

Степан Кубів: - Ми впроваджуємо реформу за кільками основними векторами. Зараз нам требавиконати п'ять завдань. По-перше, модернізувати існуючу систему адміністративно-територіального устрою України та покласти в її основі «громаду» - адміністративно-територіальну одиницю з єдиним статусом, яка є просторовою основою для здійснення місцевого самоврядування спроможними громадами.  По-друге, реформувати систему органів місцевого самоврядування на основі принципу субсидіарності. По-третє, передати більшість функцій і повноважень місцевих державних адміністрацій напряму органам місцевого самоврядування, в тому числі виконавчим комітетам районних і обласних рад. По-четверте, запровадити замість місцевих державних адміністрацій префектів – суб’єктів владних повноважень, які будуть здійснювати контрольно-наглядові та координаційні функції й повноваження у відповідних адміністративно-територіальних одиницях (вони ж будуть забезпечувати єдину політику держави на всій її території). По-п'яте, значно посилити матеріальну і фінансову основи місцевого самоврядування, закріплюючи за громадами управління місцевими податками і зборами (до доходів місцевих бюджетів має також відійти і частина загальнодержавних податків). 

А зміни до Конституції для своєї реальної, якісної і повної реалізації потребуватимуть ухвалення низки системних законів. Зокрема таких: нової редакції Закону України «Про адміністративно-територіальний Устрій», Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» та Закону України «Про префектів». Попереду – копітка робота над бюджетним і податковим законодавством, що забезпечить громади адекватними фінансовими ресурсами, якими вони зможуть законно і повноправно розпоряджатися.

"ЩЛ": - Як протидіють децентралізації влади її опоненти?

Степан Кубів: - Вдаються до дешевого популізму, намагаючись залишити все й надалі так, як було досі. Їхня мета незмінна: грітися-нагрівати руки біля фінансових потоків, як це тривало десятиліттями, за старої системи. Однак цього вже не дозволять їм. Ані Президент, який задекларував рішучість у впровадженні реформ. Ані активна частина суспільства, яка прагне європейських стандартів. Ані більша частина населення, яка хоче заможного життя. Ані наші партнери за кордоном, які з нетерпінням чекають від нас практичної реалізації прогресивних гасел. Реформа влади стане індикатором розвитку держави. Імітувати розвиток нікому не вдасться. Потрібен рішучий крок, який перейде у нестримний рух. Вірю у це і роблю все, що можу, аби був позитивний результат.

dailylviv.com

До теми

21:42 2 квітня 2024 р.

Хто очолить розвал рф

Перемога в російсько-українській війні можлива тільки після дезінтеграції й розвалу російської федерації. Але щоб перемогти ворога — його потрібно знати, вивчати, розуміти його слабкі місця.

Рубрика: Політика

  • 0
  • 15

11:02 2 лютого 2024 р.

Залужний про неспроможність держінституцій в Україні покращити стан комплектування Сил оборони без застосування непопулярних зах

Стаття Головнокомандувача ЗС України генерала Валерія Залужного: «Щодо сучасного дизайну військових операцій у російсько-українській війні: в боротьбі за ініціативу»

Рубрика: Політика

  • 0
  • 99